Парк радянського періоду

 

 

65 років тому в Станіславі відбулася перша радянська реконструкція центрального міського парку: його новими прикрасами стали пропагандистські стенди, дошки пошани і бетонні скульптури комуністичних вождів, а в колишньому будиночку барона Ромашкана поруч із більярдною та рестораном відкрилася кімната «ілюстративних матеріалів про життя і діяльність Йосифа Віссаріоновича Сталіна».

 

З атрибутів тих часів дотепер зберігся тільки бюст Шевченка біля головної алеї парку, що простяглася від вулиці Чорновола. Мабуть, тільки окремі станіславські старожили пам’ятають, що сусідами пам’ятника Тарасу Григоровичу в радянський період були бюсти Олега Кошового та Зої Космодем’янської.

 

…Як повідомляла у 1949 році єдина на той час офіційна обласна газета «Прикарпатська правда», на реконструкцію парку у повоєнному Станіславі того року планувалося витратити аж 300 тисяч карбованців. Зважаючи на те, що у ті часи кілограм хліба коштував 3-4 карбованці, одне яйце – карбованець з копійками, костюм – 1500 карбованців, а середня зарплата ледве сягала 500 карбованців, такі видатки були доволі значними.

Витрачати кошти передбачалося в основному на облаштування нової території парку, який того року збільшився на 10 гектарів. Після долучення території довкола колишнього будинку барона Ромашкана (тогочасна преса називала його «будинок з мезоніном») та системи із трьох озер площа парку імені Шевченка становила 28 гектарів – на 6 більше, ніж тепер. Тож хазяйнувати було де.

Перший радянський мер – голова виконкому Станіславської міської ради депутатів трудящих тов. Лазаренко – через газету похвалився, що для благоустрою в парку буде висаджено півтори тисячі нових дерев і чагарників, а 300 тисяч квітів встелять клумби і газони. Паркові озера після їх очистки планувалося з’єднати із Бистрицею, щоб «збільшити в них рівень води і відкрити в парку басейн для плавання і водну станцію для катання на човнах».

У віллі барона Ромашкана після ремонту та перепланування утворилося 22 кімнати, в яких дирекція парку мала намір розмістити дві бібліотеки, читальню, ресторан, більярдну, згадану вже кімнату з ілюстративним матеріалом про вождя всіх часів і народів Йосифа Сталіна та ще дещо неназване. Тепер «будинок з мезоніном», до речі, перетворюється на суцільний ресторанчик, який облаштовують в «аристократичному» стилі – з фігурами античних богів та героїв і клумбою перед входом. Більярдної тут давно вже нема, зате в глибині парку працює «Перший більярдний клуб Станиславова «Доміно». Замість бібліотек і кімнат пропаганди довкола баронової вілли з’явилися ятки із дитячими іграшками та ласощами.

В усі часи міський парк був орієнтований насамперед на сімейний відпочинок разом із дітьми, тож розваг для малечі тут ніколи не бракувало. Тепер до послуг дітлахів парк атракціонів «Лис Микита», безкоштовний дитячий майданчик від Рошен, а ще «Альпін-парк», тир і традиційні останнім часом вуличні педальні машинки.

А в повоєнному Станіславі в парку працювала лише одна карусель. У 1949 році тільки планувалося збільшити кількість гойдальних човників і встановити гігантські кроки. «Закінчується будівництво і обладнання дитячого майданчика, де діти знайдуть спеціальні дитячі атракціони, ігри, пісок, гірку, гойдалки та ін.», – звітував через газету згаданий вже товариш Лазаренко.

Тільки у 1970-х роках, уже після того, як міському парку було присвоєно статус пам’ятки садово-паркового мистецтва, бригада московських спеціалістів із управління «Росмонтажатракціон» встановила тут неодмінний атрибут всіх відпочинкових зон – оглядове колесо. «Висота колеса 28 метрів, – писала тоді газета «Прикарпатська правда». – Одночасно в його кабінах розмістяться вісімдесят пасажирів. У конструкції є новинка: спеціальним кермом можна буде повертати кабіну по горизонталі на 360 градусів».

Для тих, хто приходить в парк побавитися по-дорослому, можливостей для відпочинку тут також завжди вистачало. Тепер є свої завсідники у згаданому вже «Доміно», який позиціонує себе як більярдний клуб, хтось любить посидіти в стилізованому мисливському ресторанчику. Та й звичайних літників тут аж забагато.

У 1949 році, окрім згаданого ресторану та більярдної в будинку барона Ромашкана, працював ресторан «Літо» (філіал ресторану «Київ»), кіоск міськторгу і спеціальний буфет-веранда. «Крім того, в дні гулянь тут працюватимуть 9 кіосків для продажу пива, фруктових вод, морозива та ін.», – обіцяв той-таки товариш Лазаренко в публікації газети «Прикарпатська правда». Пізніше торгівля спиртним у парку розвинулася так, що в 1950-х роках в газеті малювали карикатури про суцільні наливашки, за якими вже не видно дерев...

Доповнювали радянський відпочинок трудящих так званий «зелений» театр на 600 місць та танцювальний майданчик, «просторий і гарний за задумом, він буде зручним для танцюючих і для оркестру», – так писала про нього газета. Для спортсменів планувалося облаштувати волейбольний та баскетбольний майданчики, а також місця для нових ігор – у кеглі та городки.

Але головним атрибутом радянської реконструкції парку 1949 року було, звичайно, наповнення культурного відпочинку трудящих ідеологічним змістом. Для цього у парку були встановлені двометрові бетонні фігури Леніна та Сталіна, а поруч з бюстом Шевченка встановили пам’ятники радянським героям-комсомольцям Олегу Кошовому та Зої Космодем’янській.  

«Спеціально створені при дирекції парку художня і столярна майстерні вже працюють над виконанням замовлень по художньому оформленню парку, – розповідала газета про тогочасні новації. – Готуються художні панно, стенди на теми: «П’ятирічний план у дії», «Передовики сільського господарства області», «Робота промисловості області», портрети членів Політбюро ЦК ВКП(б) і ЦК ВКП(б)У, портрети маршалів Радянської Армії, знатних людей в області».

…Останніх десять років міський парк культури та відпочинку імені Шевченка в Івано-Франківську знову перебуває в стані незавершеної реконструкції, яка мала перетворити головну відпочинкову зону міста на справжній шедевр садово-паркового мистецтва. Грандіозні плани з благоустрою парку повинні були винести з міського бюджету майже 16 мільйонів гривень, але саме через таку високу вартість робіт вони так і не були реалізовані.

Справа в тому, що нинішній міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, вперше балотуючись на посаду мера, будував свою виборчу кампанію на критиці свого попередника Зіновія Шкутяка за марнотратство. Мовляв, занадто багато тратиться на різні витребеньки, замість того, щоб зробити у місті, скажімо, європейські дороги.

Зрозуміло, що, ставши на чолі міста, пан Анушкевичус викреслив реконструкцію парку з пріоритетних завдань нової міської влади. Натомість наприкінці своєї другої каденції на посаді мера він взявся за реконструкцію вулиці Шевченка, яка веде до однойменного парку. Але грошей на завершення робіт знову ж таки забракло. Тож тепер недореконструйована головна міська зона культури та відпочинку сусідить із недоробленою пішохідною вулицею, створюючи гармонійний комплекс хаосу та розрухи. 

 

Богдан СКАВРОН, КУРС


13.06.2014 1495 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2493
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1593 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3662
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5437
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1688
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2085

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

186

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

198

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

888
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

483
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

777
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2472 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

513
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

878
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4923
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

741
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

660
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

594
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

405
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

733
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

893 2