фото: ілюстративне
Панічні атаки — неконтрольовані напади інтенсивної тривоги й страху. Виникають раптово й тривають від 5 до 30 хвилин.
Вони не є смертельними, але можуть зробити життя пацієнта нестерпним й часто ведуть до невротичних та депресивних розладів. Якщо своєчасно звернутись за допомогою до фахівця, то панічні атаки ефективно піддаються лікуванню.
Про це Фіртці розповів лікар-психіатр Тарас Матіяш.
«Потрібно знати, що в психіатрії розрізняють психічні атаки та панічний розлад.
Психічні атаки — це явище неспецифічне, яке може виникнути як при інших психічних розладах, наприклад при тривожному розладі чи депресії, так і бути симптомом соматичних хвороб, наприклад, гіпертиреозу (надмірної активності щитоподібної залози).
Відповідно причини явищ різноманітні. Тривога зазвичай пов'язана з чимось, що сприймається як загроза чи стрес.
Найчастіше атаки проявляються нестачею повітря, сильним серцебиттям, пітливістю та тремором, стисненням у грудях, страхом смерті тощо», — пояснює лікар-психіатр.
Згідно з дослідженнями, генетика, стрес, важка травма або ж темперамент, чутливий до стресу чи схильний до негативних емоцій можуть бути причинами, які викликають панічні атаки чи розлади.
Так, якщо ж говорити про симптоми, то їх зазвичай буває мінімум чотири з нижчеперелічених:
- прискорений серцевий ритм;
- пітливість;
- задуха чи ком у горлі;
- тремтіння й гарячка;
- страх небезпеки, втрати контролю або смерті;
- запаморочення, слабкість й нудота;
- біль у грудях, животі чи головний біль;
- дезорієнтація або навіть деперсоналізація.
«Як я й казав, у психіатрії існує панічний розлад — тривожний стан з не до кінця зрозумілими причинами, коли панічні атаки постійно повторюються, а людина старається уникати тригеру, який їх провокує.
Тригер часто ірраціональний, наприклад, атаки виникають у ліжку — особа починає уникати ліжка, спати в кріслі, думаючи, що таким чином поборе напади тривоги», — стверджує психіатр.
Зі слів фахівця, нерідко люди, яких турбують панічні атаки, спершу звертаються до лікарів, бо їх лякають вегетативні симптоми, що з’являються на тлі тривоги й страху, а вже потім йдуть на консультації до психіатрів чи психотерапевтів.
«Допомога собі чи іншій людині різнитиметься в залежності від того, чи виникла атака вперше, і від того, чи знаєте ви людину.
Якщо стан дає про себе знати вперше, то основна допомога — виклик швидкої медичної допомоги чи доїзд до лікарні своїм транспортом, адже симптоми, подібні на симптоми панічної атаки, можуть виникати й при серйозних станах — інфаркті міокарду, дебюті астми, гіпертонічній кризі.
У тому випадку, коли атаки не вперше і ви знаєте людину — то дуже часто вистачить закликати людину спокійно дихати, сконцентруватися на якомусь об'єкті, бути поруч з нею та говорити короткими й нескладними реченнями, проте, така тактика діє не завжди.
Важливо розуміти, що краще не робити припущень щодо потреб людини, запитати про них у неї. Не зайвим буде й зателефонувати психіатру чи психотерапевту, якщо атака інтенсивніша, та попросити поради щодо дій», — підкреслює Тарас Матіяш.
За словами лікаря-психіатра, у 99,9% панічна атака не може стати причиною смерті, хоча особі й здається, наче вона помирає.
«Звичайно, що інколи трапляються випадки з травматизмом, які можуть бути небезпечними для життя.
Наприклад, для панічної атаки нетипові втрати свідомості (тривога підвищує артеріальний тиск, відповідно до мозку надходить більше крові), але часом вони трапляються.
Під час втрати свідомості та падіння можна вдаритися головою і травмуватися. Проте, такі випадки надзвичайно рідкісні».
Сьогодні лікування панічного розладу може бути цілком ефективним. Воно включає медикаменти й спрямовану психотерапію. Водночас самолікування може призвести до небажаних та небезпечних наслідків.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну