В Україні карантин, який запровадили задля запобігання поширенню COVID-19, триватиме щонайменше до 31 серпня 2022 року. Тим часом у громадських місцях у масці вже нікого не зустрінеш.
І хоча повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України, проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.
Як повномасштабна війна вплинула на ситуацію із COVID?
В Україні на період дії воєнного стану призупинили «карантинне зонування», а отже, й перевірки сертифікатів про вакцинацію та норму щодо усунення від роботи невакцинованих співробітників. Однак, головний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив, що в разі спалаху захворюваності влада може повернутися до таких норм.
«Українські медики не тільки рятують наших героїв-захисників, а й продовжують турбуватись про українців, рятуючи всіх, хто цього потребує.
Сьогодні кожен українець потрібен своїй країні здоровим та озброєним як морально, так і фізично.
Потурбуйтесь про себе, адже хвороби нікуди не зникли. Вакцинуйтесь за графіком та пам’ятайте про щеплення від COVID-19.
Захистіть себе, щоб підтримати країну», — закликають у Міністерстві охорони здоров’я України.
Відтак, українцям рекомендують не нехтувати своїм здоров’ям, адже це убезпечить від хвороб, які можуть бути особливо небезпечними у тимчасово окупованих та прифронтових населених пунктах, де подекуди складно отримати кваліфіковану медичну допомогу.
Чи хворіють на коронавірус в Івано-Франківській області?
Як повідомив головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук, станом на 1 серпня в області від початку пандемії підтвердили 186 271 випадок захворювання на COVID-19.
Зокрема, перевищення середньообласного показника захворюваності фіксують в Івано-Франківському (15959,71) та Косівському (14736,14) районах.
«Від початку повномасштабної війни захворіли 4 604 особи, з них 754 дитини до 17 років. Тим часом одужали 4 286 прикарпатців, з них 710 дітей.
Станом на сьогодні хворіють 234 людини», — уточнює головний санітарний лікар області.
За словами спеціаліста, від початку повномасштабної російської агресії від коронавірусу померли 84 людини, з них троє дітей до 17 років.
Вакцинація проти COVID під час війни
У сучасних реаліях, коли дотримання дистанції чи носіння засобів індивідуального захисту для українців відійшли на другий план, важливою залишається вакцинація проти COVID. Так, якщо є можливість безпечно дістатися до місця, де роблять щеплення, українцям радять не відкладати це.
Зазвичай первинна вакцинація від COVID-19 передбачає дві дози вакцини. Після пів року від щеплення другою дозою, рекомендують отримати бустерну дозу, щоб посилити захист.
В Україні для використання схвалили п'ять вакцин проти COVID-19. Йдеться про вакцини AstraZeneca, CoronaVac, Pfizer та Moderna. Крім того, в Україні схвалена вакцина Johnson & Johnson, але масово її в країну не завозили. Станом на серпень Україна використовує два типи вакцини Pfizer та CoronaVac.
Головний державний санітарний лікар області Руслан Савчук стверджує, що з початком повномасштабного російського вторгнення та міграцією населення темпи вакцинації знизилися.
Згідно з даними, станом на 24 лютого в області провакцинували 58,3% (764 869) населення. Зокрема, отримали дві дози 49% (374 785) прикарпатців, бустерну дозу — 3,5% (8 278).
Дітей старше 12 років провакцинували 3,5% 9(3628) — від 269 790 дитячого населення.
Наразі щеплення від COVID-19 можна отримати тільки в медичних установах. Перед візитом обов'язково уточніть час роботи пунктів вакцинації та наявність потрібної вакцини.
Як повідомили Фіртці, в Івано-Франківській області доступні 34 500 доз вакцини CoronaVac, а також очікують нове надходження вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech.
З переліком пунктів вакцинації, що працюють в Івано-Франківській області, можна ознайомитись за посиланням.
Прогнози щодо захворюваності восени
Експерти Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я прогнозують наступні три сценарії розвитку ситуації з COVID-19 восени 2022 року.
Перший — адаптація. Йдеться про те, що уже цієї осені ми можемо побачити, як вірус адаптується до людей. Нових випадків не стане менше, проте перебіг хвороби буде менш тяжкий та дещо знизиться летальність.
Другий — стагнація. Це означає, що адаптації не відбудеться, проте більш серйозних штамів не з'явиться. Водночас рівень вакцинації буде вже на тому рівні, щоб вплинути на госпіталізації та летальність.
Третій — загострення, що є найбільш небажаним перебігом подій. За цим сценарієм одна з мутацій призведе до появи більш агресивних штамів, що зумовить збільшення інфікованих та зростання летальності. У такому випадку до 1,9 мільйона людей в Україні можуть захворіти, а 66 тисяч хворих — померти під час осінньої хвилі.
Яка ситуація із COVID у світі?
Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреєсус зазначив, що пандемія ще не закінчилася, а рівень смертності знову зростає. За даними організації, кількість інфекцій та госпіталізацій зростає через субваріанти штаму Omicron.
«Я стурбований тим, що випадки захворювання на коронавірусну недугу продовжують зростати, створюючи додатковий тиск системи охорони здоров'я та медичних працівників.
Я також стурбований тенденцією до зростання летальності».
За словами очільника ВООЗ, уряди зараз стикаються з кількома проблемами через свою реакцію на коронавірус та скорочення тестувань.
Досі існує розбіжність між науковою спільнотою, політичними лідерами та громадськістю щодо сприйняття ризиків COVID-19. Попри те, що у світі є прогрес у методах боротьби з коронавірусом, які запобігають госпіталізації та смерті, пандемію ще не подолали.
Єдиним способом захистити себе від важкого перебігу хвороби та смерті, на думку експертів, залишається вакцинація.
Глобальна пандемія COVID-19 ще не закінчилася. Поки українці борються за власне життя й життя своїх дітей та чинять героїчний спротив російським окупантам, у світі продовжують перейматись ситуацією із захворюваністю на коронавірус.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: