Пам’ятка архітектурного значення в центрі Івано-Франківська під загрозою руйнації (фото)

 

/data/blog/114510/e0e2219674e7e49209352bb676bf6cbe.jpg

 

Пам’ятка архітектурного значення в центрі Івано-Франківська під загрозою руйнації. Терміново необхідний ремонт, однак хто його робитиме, поки що не зрозуміло.
 

Старовинна будівля австро-угорської доби, що за адресою вул. Вічевий Майдан, 3, мало не в аварійному стані.

 

"Давня господарська недбалість тепер призвела до вельми невтішних наслідків", - стверджує Ігор Майгутяк, директор івано-франківської книгарні «Сучасна українська книга».

 

«Ще десь зо 15 років тому, коли тодішній мер Зіновій Шкутяк реставровував місто, – розповідає Ігор Майгутяк, – водовідну трубу будинку замінили, причому встановили її, не врахувавши деяких важливих нюансів, як-от правильних кутів нахилу. Труба майже відразу забилася. Вода почала бити фонтаном. Прийшли майстри з ЖЕКу і «для відчіпного» доробили до труби «коліно», через яке вода витікає на стіну і землю й, таким чином, систематично підтоплює всю будівлю».

 

Як зауважує Ігор Майгутяк, камінь, з якого зведена основа споруди, може простояти сотні років, але цей матеріал дуже боїться води. На цій площині вже утворилася неглибока яма, а це призвело до того, що не лише на стіні будівлі, але й навіть на вікні крамниці утворилися тріщини. Підвал гниє. Загалом, будинок осідає, і вже дійшло до того, що необхідно терміново рятувати фундамент.

 

20160811_154331

 

Ігор Майгутяк запевняє, що протягом багатьох років надсилав звернення щодо прочистки ринви та встановлення водостічної труби – спершу в ЖЕК, потім у ЄРЦ. Проте отримував лише відписки, що немає коштів. Остання відповідь надійшла у березні від КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», де повідомлялося, що відповідно до статті 10 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники на зборах приймають рішення щодо вибору управителя будинку. Тож для позитивного рішення стосовно встановлення водостічної труби необхідно спочатку надати рішення таких зборів.

 

«Сусіди, яким належать помешкання на вищих поверхах будівлі, здають ці квартири в оренду і загалом не особливо цікавляться ремонтом будинку. Поки що верхня частина споруди ще не відчула наслідків багаторічного підтоплення. Й досі тримається завдяки міцності австрійських будівель», – говорить чоловік.

 

Директор книгарні каже, що самотужки не потягне реконструкцію. Лише заміна труби коштуватиме кілька тисяч гривень, а ще ж немалі витрати підуть на діагностику, розробку проекту і решту ремонтних робіт.

 

«Бодай би якась допомога від управлінських органів міста, адже ця будівля є важливим архітектурним об’єктом», – наголошує Ігор Майгутяк.

 

Як пояснив керівник КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» Мирон Джус, з 1 липня минулого року набрав чинності закон, згідно з яким жителі багатоквартирного житлового будинку самі обирають, хто піклуватиметься про їхню будівлю – комунальне чи приватне підприємство, або ж самотужки проводитимуть увесь необхідний догляд за будинком. Закон не передбачає автоматичного припинення договорів про утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що були укладені раніше. Крім того, вказано, що «послуги такого утримання надає суб’єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом» – до визначення співвласників форми  управління багатоквартирним будинком, але не більше року з дня набрання чинності зазначеним законом. Тобто вже до 1 липня цього року жителі остаточно мусили визначитися із управителем. Після цього строку для будинків, що так і не прийняли відповідного рішення, управителя призначить Івано-Франківський міськвиконком.

 

«Жителі будинку за адресою вул. Вічевий Майдан, 3 не визначили КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» своїм управителем, тому вже з 1 липня цей будинок знято з нашого обслуговування, – каже Мирон Джус. – Відповідно, наразі підприємство не має жодних юридичних підстав для проведення там ремонтних робіт».

 

Щодо того, чому комунальне підприємство не реагувало на запити Ігоря Майгутяка всі попередні роки, Мирон Джус пояснює просто і вичерпно: він обіймає посаду директора лише з грудня 2015-го.

 

 20160808_130633

 

Начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Володимир Ідак зауважує, що будівля за адресою вул. Вічевий Майдан, 3 належить до пам’яток архітектурного значення, тому її відновлення та збереження є вкрай важливим для Івано-Франківська. Споруда зведена на початку минулого століття і є складовою квартальної забудови, що формує історичну частину міста.

 

«Однозначно, вже зараз треба вживати превентивних заходів, – продовжує Володимир Ідак. – Статус пам’ятки архітектури накладає значну відповідальність та обов’язки не лише на мешканців будинку, але й на управлінські органи».

 

Можливо, рівень цивілізованості суспільства визначається не тим, наскільки багато воно спроможне звести нових будівель, а тим, чи здатне воно опікуватися наявними архітектурними пам’ятками.


Галицький Кореспондент


26.08.2016 669 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2572
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1211
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1135
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2319
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3762
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2758 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

997

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

843

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

795

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

741
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10476
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1327
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

377
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5475
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1182
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2983
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

574
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

420 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

856
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

747
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

797