Освітяни Прикарпаття подарували українським школам у Португалії навчальні посібники і державну символіку

Днями із сонячної Португалії повернулася друга впродовж травня офіційна делегація Івано-Франківщини (першу, як відомо, в середині минулого місяця очолював голова обласної державної адміністрації). Цього разу за дорученням Михайла Вишиванюка керівником делегації прикарпатських освітян, які також не з порожніми руками побували у Португалії (відвезли українським суботнім школам підручники, методичні матеріали, програмні відеоматеріали, державну символіку) був заступник голови облдержадміністрації Роман Іваницький.

Відповідно до розпорядження голови ОДА у складі освітянської делегації було двоє відомих депутатів обласної ради - начальник головного управління освіти і науки ОДА Зінаїда Болюк і декан факультету управління та інформаційної діяльності, завідувач кафедри державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, професор Дмитро Дзвінчук, а також ректор обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук Роман Зуб'як і автор цих рядків, за що – особлива подяка Михайлу Вишиванюку напередодні Дня журналіста.

Як повідомив нам Надзвичайний і Повноважний посол України в Португалії Олександр Никоненко, в країні туризму, вина і коркового дерева, якою є Португалія, офіційно проживає понад 52 тисячі українців-заробітчан. Кажуть, що чи не найбільше з них - вихідці з Галичини.

Під час запланованої під вечір зустрічі з директорами та вчителями - предметниками українських суботніх шкіл, а їх (офіційних) в Португалії 8, а також керівниками громадських організацій, що проходила в Українському центрі у Лісабоні, діалог на предмет обізнаності з проблеми українських емігрантів у Португалії тривав більше трьох годин. Зокрема, йшлося про складну, на переконання українських вчителів у Португалії, загальноосвітню навчальну програму, затверджену Міністерством освіти України для ЗОШ I-IIIст. «Міжнародна українська школа». Представники Міжнародної української школи двічі на рік приїжджають до Португалії проводити державну атестацію учнів.

За словами голови Координаційної ради українських навчально-виховних закладів у Португалії, директора української суботньої школи ім. Тараса Шевченка з м. Фаро Наталії Дмитрук, колишнього завуча Богородчанської ЗОШ №2, «за 38-39 суботніх годин осилити міністерську шкільну програму, передбачену на 140 годин, нереально».

Вочевидь зацікавленими співрозмовниками гостей з України були директор суботньої школи «Дивосвіт» Юрій Унгурян, директор школи «Оберіг» Уляна Кучерас, голова асоціації «Джерело світу» Борис Кучерас, ведуча радіо «Український вісник», завуч з навчально-виховної роботи школи «Родина» Галина Бобик, директор школи «Родина» Олеся Назаренко, директор української школи ім. Тараса Шевченка з м. Фаро Наталія Дмитрук, вчителі шкіл - «Родина» Тамара Котляр, «Барвінок» - Ліна Сліденко, професор університету «Новий Лісабон» Валентина Василенко (родом з Івано-Франківська), голова Спілки українців Португалії Павло Садоха, голова асоціації «Собор» Олег Гуцько, представник асоціації «Християнський рух українців в Португалії», журналіст за фахом в Україні Любов Сандуляк, журналіст тамтешньої російськомовної газети «Слово» Тамара Марошан та інші.

Окреслено напрямки подальшої галузевої співпраці. Зокрема, вчителям українських суботніх шкіл в Португалії на їхнє прохання запропоновано пройти курс з підвищення кваліфікації, фахову переатестацію на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної освіти та організувати відпочинок дітей з українських родин в оздоровчих таборах Прикарпаття, з тим, аби вони, учні загальноосвітніх португальських шкіл, не забували рідної мови, звичаїв, традицій батьківського краю.

Своєю чергою голова Спілки українців Португалії Павло Садоха запропонував, щоб з часом до Португалії приїхали найактивніші пластуни з України «для проведення пластового вишколу серед українських дітей». Мовляв, опікуватиметься ними Спілка українців у Португалії.

По завершенні згаданої зустрічі вчителі українських суботніх шкіл з вдячністю прийняли подарунки з Івано-Франківщини для своїх навчальних закладів - комплекти підручників з 1 по 11 класи, відеоматеріали з навчальними програмами, методичні розробки, українську символіку. Решту навчальних посібників, яких на разі ще не вистачає, а також шкільні журнали, прибудуть до Португалії до початку нового навчального року.

На запрошення українського посольства наша делегація побувала у містечку світового паломництва – Фатімі, де зустрілася із о. Йоаном ЧСВВ, нашим земляком, в миру Дмитром Лубівим, уродженцем села Лючки Косівського району. Мова йшла про перспективи спорудження у Фатімі коштом прикарпатських меценатів дерев'яної української церкви у гуцульському стилі, як це пообіцяв минулого разу голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. Наразі церковне керівництво підшукує землю, щоб викупити під майбутню церкву.

Довідково.
Створена у 2007 році Міносвіти України ЗОШ I-IIIст. «Міжнародна українська школа» забезпечує реалізацію права українських громадян за кордоном на повну загальну середню освіту із застосуванням новітніх інформаційно-комунікаційних технологій з використанням дистанційних форм навчання, координує діяльність закордонних українських навчальних закладів, у яких вивчається або ведеться викладання українською мовою, а також організовує їх інформаційно-методичний, консультативно-аналітичний супровід; надає методично-інформаційну підтримку закордонним шкільним осередкам, у яких вивчається мова, традиції, звичаї та культура України; надає консультативно–методичну допомогу вчителям, які навчають учнів – громадян України, що тимчасово перебувають за кордоном.


02.06.2011 2396 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

664
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1283
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3008 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2428
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3280
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2857

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

177

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

667

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

677

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1257
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3116
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20620
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

845
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

435
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1005
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5702
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7576
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1169
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

548 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

886
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1234 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1764 1