Освітяни Прикарпаття подарували українським школам у Португалії навчальні посібники і державну символіку

Днями із сонячної Португалії повернулася друга впродовж травня офіційна делегація Івано-Франківщини (першу, як відомо, в середині минулого місяця очолював голова обласної державної адміністрації). Цього разу за дорученням Михайла Вишиванюка керівником делегації прикарпатських освітян, які також не з порожніми руками побували у Португалії (відвезли українським суботнім школам підручники, методичні матеріали, програмні відеоматеріали, державну символіку) був заступник голови облдержадміністрації Роман Іваницький.

Відповідно до розпорядження голови ОДА у складі освітянської делегації було двоє відомих депутатів обласної ради - начальник головного управління освіти і науки ОДА Зінаїда Болюк і декан факультету управління та інформаційної діяльності, завідувач кафедри державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, професор Дмитро Дзвінчук, а також ректор обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук Роман Зуб'як і автор цих рядків, за що – особлива подяка Михайлу Вишиванюку напередодні Дня журналіста.

Як повідомив нам Надзвичайний і Повноважний посол України в Португалії Олександр Никоненко, в країні туризму, вина і коркового дерева, якою є Португалія, офіційно проживає понад 52 тисячі українців-заробітчан. Кажуть, що чи не найбільше з них - вихідці з Галичини.

Під час запланованої під вечір зустрічі з директорами та вчителями - предметниками українських суботніх шкіл, а їх (офіційних) в Португалії 8, а також керівниками громадських організацій, що проходила в Українському центрі у Лісабоні, діалог на предмет обізнаності з проблеми українських емігрантів у Португалії тривав більше трьох годин. Зокрема, йшлося про складну, на переконання українських вчителів у Португалії, загальноосвітню навчальну програму, затверджену Міністерством освіти України для ЗОШ I-IIIст. «Міжнародна українська школа». Представники Міжнародної української школи двічі на рік приїжджають до Португалії проводити державну атестацію учнів.

За словами голови Координаційної ради українських навчально-виховних закладів у Португалії, директора української суботньої школи ім. Тараса Шевченка з м. Фаро Наталії Дмитрук, колишнього завуча Богородчанської ЗОШ №2, «за 38-39 суботніх годин осилити міністерську шкільну програму, передбачену на 140 годин, нереально».

Вочевидь зацікавленими співрозмовниками гостей з України були директор суботньої школи «Дивосвіт» Юрій Унгурян, директор школи «Оберіг» Уляна Кучерас, голова асоціації «Джерело світу» Борис Кучерас, ведуча радіо «Український вісник», завуч з навчально-виховної роботи школи «Родина» Галина Бобик, директор школи «Родина» Олеся Назаренко, директор української школи ім. Тараса Шевченка з м. Фаро Наталія Дмитрук, вчителі шкіл - «Родина» Тамара Котляр, «Барвінок» - Ліна Сліденко, професор університету «Новий Лісабон» Валентина Василенко (родом з Івано-Франківська), голова Спілки українців Португалії Павло Садоха, голова асоціації «Собор» Олег Гуцько, представник асоціації «Християнський рух українців в Португалії», журналіст за фахом в Україні Любов Сандуляк, журналіст тамтешньої російськомовної газети «Слово» Тамара Марошан та інші.

Окреслено напрямки подальшої галузевої співпраці. Зокрема, вчителям українських суботніх шкіл в Португалії на їхнє прохання запропоновано пройти курс з підвищення кваліфікації, фахову переатестацію на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної освіти та організувати відпочинок дітей з українських родин в оздоровчих таборах Прикарпаття, з тим, аби вони, учні загальноосвітніх португальських шкіл, не забували рідної мови, звичаїв, традицій батьківського краю.

Своєю чергою голова Спілки українців Португалії Павло Садоха запропонував, щоб з часом до Португалії приїхали найактивніші пластуни з України «для проведення пластового вишколу серед українських дітей». Мовляв, опікуватиметься ними Спілка українців у Португалії.

По завершенні згаданої зустрічі вчителі українських суботніх шкіл з вдячністю прийняли подарунки з Івано-Франківщини для своїх навчальних закладів - комплекти підручників з 1 по 11 класи, відеоматеріали з навчальними програмами, методичні розробки, українську символіку. Решту навчальних посібників, яких на разі ще не вистачає, а також шкільні журнали, прибудуть до Португалії до початку нового навчального року.

На запрошення українського посольства наша делегація побувала у містечку світового паломництва – Фатімі, де зустрілася із о. Йоаном ЧСВВ, нашим земляком, в миру Дмитром Лубівим, уродженцем села Лючки Косівського району. Мова йшла про перспективи спорудження у Фатімі коштом прикарпатських меценатів дерев'яної української церкви у гуцульському стилі, як це пообіцяв минулого разу голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. Наразі церковне керівництво підшукує землю, щоб викупити під майбутню церкву.

Довідково.
Створена у 2007 році Міносвіти України ЗОШ I-IIIст. «Міжнародна українська школа» забезпечує реалізацію права українських громадян за кордоном на повну загальну середню освіту із застосуванням новітніх інформаційно-комунікаційних технологій з використанням дистанційних форм навчання, координує діяльність закордонних українських навчальних закладів, у яких вивчається або ведеться викладання українською мовою, а також організовує їх інформаційно-методичний, консультативно-аналітичний супровід; надає методично-інформаційну підтримку закордонним шкільним осередкам, у яких вивчається мова, традиції, звичаї та культура України; надає консультативно–методичну допомогу вчителям, які навчають учнів – громадян України, що тимчасово перебувають за кордоном.


02.06.2011 2422 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

591
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2707
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1693 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3783
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5575
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1772

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

287

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

280

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

448

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

971
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

559
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

571
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

851
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2078
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

614
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

946
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5009
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1102
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

469 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

684
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

470
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

797