ОСББ: як вдало управляти власним житлом

 

/data/blog/107001/1a69e9ca72b73278df269c2330560be6.png

 

Уже за два місяці мешканці українських багатоповерхівок опиняться на роздоріжжі із запитанням: а що ж робити далі? Напевно, всі чули про зміни, які принесе 1 липня 2016 року закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», проте не всі розуміють, як саме ці зміни вплинуть на українців.

 

Відповідно до нормативно-правового акту жителі багатоповерхівок змушені обрати один з механізмів управління багатоквартирним будинком: самостійно залучити або отримати управителя за конкурсом муніципалітету, чи керувати всіма грошовими потоками та отримуваними послугами, створивши об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

 

На думку експертів Громадянської мережі ОПОРА, ОСББ – єдиний дієвий механізм, який дозволяє якісно змінити рівень життя мешканців багатоквартирних будинків на краще, повністю контролювати витрати за комунальні послуги та позбутися корупції. Якщо ви вже вирішили створити ОСББ та не знаєте як правильно побудувати свою роботу – пропонуємо добірку порад від успішного керівника чотирьох об’єднань та водночас начальника управління житлової політики Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою м. Івано-Франківськ Геннадія Олександровича Пономаренка.

 

 

Грамотна організація роботи – гарантія успіху

На думку Геннадія Пономаренка, щоб налагодити роботу, потрібно перших 2-3 місяці працювати з максимальною продуктивністю. Почати варто з банку. Якщо доведеться бігати з паперами або стояти в черзі, це займе близько трьох годин, іноді – увесь день. Набагато комфортніше користуватися інтернет-банкінгом (клієнт-банком), оформити ключі в податковій службі, РЕМі та заповняти всі звіти вдома за допомогою готової програми. Для нарахувань варто розробити Excel-файл, щоб не рахувати з олівцем і калькулятором оплату по кожному помешканню. Одна маленька формула вирішує питання з пільгами, субсидіями тощо.

 

Потрібно заключити грамотний договір з аварійними службами. Не варто привчати людей, що є телефон голови ОСББ, на який можна дзвонити щодо будь-яких проблем. Для цього слід у першій квитанції надрукувати телефони електрика, сантехніка чи організації, яка буде обслуговувати жителів. «Кожен повинен займається своєю справою. Якщо трапився прорив у мережі, нехай прийде спеціаліст, огляне, а якщо є якісь проблеми – тоді треба телефонувати голові», – радить Геннадій Олександрович.

 

Якщо ви не готові самостійно вирішувати проблеми з електрикою або каналізацією, то є щонайменше три організації, які можуть заключити з вами угоду на обслуговування. Зараз в Івано-Франківську середня вартість аварійного обслуговування становить 8-9 копійок за кв. м,тобто будинок на 70 квартир та 2900 кв. мплатитиме 230-240 грн за місяць. Отже, якщо хтось із ваших мешканців побачив пошкодження – повинен зателефонувати в аварійну.

 

«В одному з моїх ОСББ (новобудові) майже всі жителі молодого віку, тому 40 квартирам я надсилаю квитанції за оплату комунальних послуг та будь-які оголошення електронною поштою, – ділиться власним досвідом Геннадій Пономаренко. – Дуже зручно запроваджувати такі заходи. Також ми маємо закриту групу в мережі Фейсбук, де розміщуємо фото/відео до та після виконаних ремонтних робіт, додаткову необхідну інформацію».

 

Не варто забувати, що ОСББ – це неприбуткова організація, тому важливо використовувати максимально всі доступні методи залучення інвестицій. Наприклад, Івано-Франківський Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою готовий супроводжувати мешканців на всіх етапах створення ОСББ, надавати фахові та практичні поради.

 

 

Подолати страх перед невідомим

Перестороги можуть бути різними. Якщо голова ОСББ не знає, з чого почати та як організувати роботу, – потрібно не боятися звертатися за кваліфікованою допомогою. Успішні об’єднання на власному прикладі можуть пояснити всі механізми функціонування, розповісти про потенційні труднощі та найважливіші аспекти. «Гірша ситуація з тими мешканцями, які хочуть нашвидкоруч щось «зліпити». Насправді вони просто не готові і їм навіть не варто починати, адже потім буде лише всезагальне розчарування та звинувачення. У таких випадках краще звертатися до управителя», – вважає Геннадій Олександрович.

 

Тариф для новачків: щастя не в грошах, а в правильних послугах

Новоствореному ОСББ варто декілька місяців пожити за старою схемою нарахувань, аби зрозуміти, яку суму необхідно зібрати для оплати комунальних послуг. Далі визначити, скільки повинно надходити коштів, скільки фактично є, кількість боржників та лише потім корегувати тариф.

 

Іноді громадяни вважають, що створивши ОСББ вони одразу платитимуть менше. Це не завжди так, але вони точно знатимуть, за що платять. Не варто використовувати всі послуги одразу. Точкові деталі також формують тариф, адже хтось, наприклад, страждає від коливань напруги, які також включають до платіжок як додаткові витрати. Такі дрібниці згодом створюють заборгованість та великі проблеми.

 

«Основний меседж під час формування тарифу: не в грошах щастя, а в правильних послугах», – переконаний Геннадій Пономаренко.

 

Матеріал підготувала регіональний прес-секретар

Громадянської мережі ОПОРА Олеся Дзьоба


19.05.2016 Олеся Дзьоба 1239 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1691
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1068
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1317 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3812 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33904
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2876

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

382

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

788

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1743

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1102
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1091
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

662
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

535
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2019
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12233
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1532
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1319
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

576
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

287
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

357
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

405
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1293