ОСББ: як вдало управляти власним житлом

 

/data/blog/107001/1a69e9ca72b73278df269c2330560be6.png

 

Уже за два місяці мешканці українських багатоповерхівок опиняться на роздоріжжі із запитанням: а що ж робити далі? Напевно, всі чули про зміни, які принесе 1 липня 2016 року закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», проте не всі розуміють, як саме ці зміни вплинуть на українців.

 

Відповідно до нормативно-правового акту жителі багатоповерхівок змушені обрати один з механізмів управління багатоквартирним будинком: самостійно залучити або отримати управителя за конкурсом муніципалітету, чи керувати всіма грошовими потоками та отримуваними послугами, створивши об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

 

На думку експертів Громадянської мережі ОПОРА, ОСББ – єдиний дієвий механізм, який дозволяє якісно змінити рівень життя мешканців багатоквартирних будинків на краще, повністю контролювати витрати за комунальні послуги та позбутися корупції. Якщо ви вже вирішили створити ОСББ та не знаєте як правильно побудувати свою роботу – пропонуємо добірку порад від успішного керівника чотирьох об’єднань та водночас начальника управління житлової політики Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою м. Івано-Франківськ Геннадія Олександровича Пономаренка.

 

 

Грамотна організація роботи – гарантія успіху

На думку Геннадія Пономаренка, щоб налагодити роботу, потрібно перших 2-3 місяці працювати з максимальною продуктивністю. Почати варто з банку. Якщо доведеться бігати з паперами або стояти в черзі, це займе близько трьох годин, іноді – увесь день. Набагато комфортніше користуватися інтернет-банкінгом (клієнт-банком), оформити ключі в податковій службі, РЕМі та заповняти всі звіти вдома за допомогою готової програми. Для нарахувань варто розробити Excel-файл, щоб не рахувати з олівцем і калькулятором оплату по кожному помешканню. Одна маленька формула вирішує питання з пільгами, субсидіями тощо.

 

Потрібно заключити грамотний договір з аварійними службами. Не варто привчати людей, що є телефон голови ОСББ, на який можна дзвонити щодо будь-яких проблем. Для цього слід у першій квитанції надрукувати телефони електрика, сантехніка чи організації, яка буде обслуговувати жителів. «Кожен повинен займається своєю справою. Якщо трапився прорив у мережі, нехай прийде спеціаліст, огляне, а якщо є якісь проблеми – тоді треба телефонувати голові», – радить Геннадій Олександрович.

 

Якщо ви не готові самостійно вирішувати проблеми з електрикою або каналізацією, то є щонайменше три організації, які можуть заключити з вами угоду на обслуговування. Зараз в Івано-Франківську середня вартість аварійного обслуговування становить 8-9 копійок за кв. м,тобто будинок на 70 квартир та 2900 кв. мплатитиме 230-240 грн за місяць. Отже, якщо хтось із ваших мешканців побачив пошкодження – повинен зателефонувати в аварійну.

 

«В одному з моїх ОСББ (новобудові) майже всі жителі молодого віку, тому 40 квартирам я надсилаю квитанції за оплату комунальних послуг та будь-які оголошення електронною поштою, – ділиться власним досвідом Геннадій Пономаренко. – Дуже зручно запроваджувати такі заходи. Також ми маємо закриту групу в мережі Фейсбук, де розміщуємо фото/відео до та після виконаних ремонтних робіт, додаткову необхідну інформацію».

 

Не варто забувати, що ОСББ – це неприбуткова організація, тому важливо використовувати максимально всі доступні методи залучення інвестицій. Наприклад, Івано-Франківський Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою готовий супроводжувати мешканців на всіх етапах створення ОСББ, надавати фахові та практичні поради.

 

 

Подолати страх перед невідомим

Перестороги можуть бути різними. Якщо голова ОСББ не знає, з чого почати та як організувати роботу, – потрібно не боятися звертатися за кваліфікованою допомогою. Успішні об’єднання на власному прикладі можуть пояснити всі механізми функціонування, розповісти про потенційні труднощі та найважливіші аспекти. «Гірша ситуація з тими мешканцями, які хочуть нашвидкоруч щось «зліпити». Насправді вони просто не готові і їм навіть не варто починати, адже потім буде лише всезагальне розчарування та звинувачення. У таких випадках краще звертатися до управителя», – вважає Геннадій Олександрович.

 

Тариф для новачків: щастя не в грошах, а в правильних послугах

Новоствореному ОСББ варто декілька місяців пожити за старою схемою нарахувань, аби зрозуміти, яку суму необхідно зібрати для оплати комунальних послуг. Далі визначити, скільки повинно надходити коштів, скільки фактично є, кількість боржників та лише потім корегувати тариф.

 

Іноді громадяни вважають, що створивши ОСББ вони одразу платитимуть менше. Це не завжди так, але вони точно знатимуть, за що платять. Не варто використовувати всі послуги одразу. Точкові деталі також формують тариф, адже хтось, наприклад, страждає від коливань напруги, які також включають до платіжок як додаткові витрати. Такі дрібниці згодом створюють заборгованість та великі проблеми.

 

«Основний меседж під час формування тарифу: не в грошах щастя, а в правильних послугах», – переконаний Геннадій Пономаренко.

 

Матеріал підготувала регіональний прес-секретар

Громадянської мережі ОПОРА Олеся Дзьоба


19.05.2016 Олеся Дзьоба 1224 0
Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

180
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

659
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1181
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2513
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1365
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2013 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

698

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

759

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1662

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1647
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

348
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

459
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18367
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7484
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3659
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1046
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10781
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

297
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

293
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

487
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

451
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

686