Ольга Радченко про дитячу агресію та як з нею впоратись

 

 

Нерідко на вулиці можна побачити, як дитина кричить і тупотить ніжками, а мати у відповідь на нього лається, намагаючись заспокоїти. Це найяскравіший приклад дитячої агресії, з якою доводиться мати справу дорослим. Чому діти стають агресивними, у що це може перерости та як з цим боротися у розмові з базис-консультантом позитивної психотерапії Ольгою Радченко.

 

Ольго Борисівно, розкажіть, що таке "агресія" і як вона проявляється в дітей?

Агресію слід розуміти, як напад. Однак, агресія теж буває різною. Її можна поділити на нормальну агресію, яку називають інстинктом самозбереження, та неприродню агресію, коли дитина без причини починає нападати, робить все наперекір батькам, спеціально розкидає іграшки, тоді, коли їй кажуть їх прибрати, і так далі. Сюди також відносяться спалахи дратівливості, непослух, надмірна активність, войовничість, жорстокість.

 

Що є причиною такої поведінки?

Немає єдиної причини, яка викликає дитячу агресію, але друга сторона завжди є, бачимо ми її чи ні. Можливо дитині колись сказали, що вона дурна, це пішло всередину і в якийсь момент просто вибухнуло. Та зазвичай, дитина просто когось копіює.

Справа в тому, що багато дорослих помічають тільки погану поведінку своїх дітей, але при цьому абсолютно не аналізують свої вчинки. Наприклад, дитина бачить, як тато піднімає руку на маму. Вдома вона не може проявити агресію, оскільки тато сильніший, а дитина бачить, що хто сильніший – той виграє. Тому, коли ця дитина приходить до середовища, де є слабші вона вирішує показати, що вона краща, бо сильніша.

Є частина людей, які все своє життя живуть з тим, що агресія це нормально і хто сильніший - той зверху.

 

А якщо в сімї немає насилля?

Чужа сім’я то темний ліс. Дуже багато людей живе за такою ширмою, де про люди в них все добре, а по факту там може бути зневага і до жінки, і до чоловіка. Звичайно бувають різні варіанти. Кожна сім’я має свої особливості. Можливо в сім’ї і справді все більш-менш добре, та це може бути сім’я на зразок хіпі. Тобто ми всіх любимо і нікому здачі не даємо, а дитина в цей час бачить, що її всюди «дзьобають». В цей час в неї накопичуються емоції, які згодом вибухають. Як кажуть, крапля камінь точить, і десь цей камінь таки тріскає.

Буває, що патологічна агресія набувається через те, що на дитину не звертають уваги. Адже, батьки-трудоголіки часто тікають в роботу, а діти дають собі раду як можуть. Або з дітьми просто не говорять і якісно не проводять з ними час. Коли цього немає, то дитина вимагає любові, що провокує напад. З дитиною треба говорити, пояснювати, гратися.

Ще один проблемний момент - це коли дитині не дозволяють виявляти агресію. Коли б’ютьі не дають плакати. Дитина має право себе захистити. Тобто, їй не потрібно казати: «Це неправильно», «Ти не слухняна» або «Чемні діти такого не роблять». Себе захищати це природній інстинкт і є умовою життя. Крім того, в нас є дуже багато заборон, а чому дитині не можна робити того чи іншого ніхто не пояснює.

Також не варто забувати, що агресія може проявлятися навіть, коли в сім’ї надмірно дитиноцентрична ситуація - коли все дозволяють. Це теж провокує до того, що немає розуміння, що можна робити, а що ні.

 

Чи може надмірна опіка стати причиною агресії?

Звісно. Надмірна опіка – це намагання зробити з дитини слухняну ляльку і кожна нормальна людина десь в певний момент на це відповідає агресією. Але взагалі це здорова агресія, бо дитина відчуває, що їй не дають дихати і розвиватися як особистості.

 

А як допомогти дитині впоратись з нападами агресії?

Екстравертам в цьому плані краще, бо вони агресію виводять навіть побігавши й покричавши. Інтроверти тримають ці речі в собі, а в тихому болоті чорти водяться.

В будь-якому випадку потрібно знайти спосіб, який допоможе дитині виплеснути емоції. У кімнату хлопчика можна повісити боксерську грушу, у разікрайнього невдоволення дозволити дитині вдосталь покричати. Ні в якому разі не можна намагатися «заглушити» емоції, бо важливо саме перенаправити енергію в мирне русло.

 

На якому етапі батькам варто звертатись до психолога?

Чим раніше батьки помітили труднощі, які виникають у них з дитиною – тим простіше виправити ситуацію і разом з фахівцем знайти рішення проблеми.

Варто пам’ятати, якщо у дитини є спалахи агресії, то переважно до 14 років в позитивній психотерапії працюють з батьками. Адже, однією з основних причин дитячої агресії є сімейне оточення, сімейні ситуації. Тому лише у співпраці з батьками можна досягти позитивних результатів щодо попередження дитячої агресивності.

 

Ірина ГАВРИЛЮК


07.09.2016 Ірина ГАВРИЛЮК 2316 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

650
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1893 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1123 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

547
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6898 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11380 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

326

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1062

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1107

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1102
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

271
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1073
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

843
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

737
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2944
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4432
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18435
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

306
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

346
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

658
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

764