Ольга Радченко про дитячу агресію та як з нею впоратись

 

 

Нерідко на вулиці можна побачити, як дитина кричить і тупотить ніжками, а мати у відповідь на нього лається, намагаючись заспокоїти. Це найяскравіший приклад дитячої агресії, з якою доводиться мати справу дорослим. Чому діти стають агресивними, у що це може перерости та як з цим боротися у розмові з базис-консультантом позитивної психотерапії Ольгою Радченко.

 

Ольго Борисівно, розкажіть, що таке "агресія" і як вона проявляється в дітей?

Агресію слід розуміти, як напад. Однак, агресія теж буває різною. Її можна поділити на нормальну агресію, яку називають інстинктом самозбереження, та неприродню агресію, коли дитина без причини починає нападати, робить все наперекір батькам, спеціально розкидає іграшки, тоді, коли їй кажуть їх прибрати, і так далі. Сюди також відносяться спалахи дратівливості, непослух, надмірна активність, войовничість, жорстокість.

 

Що є причиною такої поведінки?

Немає єдиної причини, яка викликає дитячу агресію, але друга сторона завжди є, бачимо ми її чи ні. Можливо дитині колись сказали, що вона дурна, це пішло всередину і в якийсь момент просто вибухнуло. Та зазвичай, дитина просто когось копіює.

Справа в тому, що багато дорослих помічають тільки погану поведінку своїх дітей, але при цьому абсолютно не аналізують свої вчинки. Наприклад, дитина бачить, як тато піднімає руку на маму. Вдома вона не може проявити агресію, оскільки тато сильніший, а дитина бачить, що хто сильніший – той виграє. Тому, коли ця дитина приходить до середовища, де є слабші вона вирішує показати, що вона краща, бо сильніша.

Є частина людей, які все своє життя живуть з тим, що агресія це нормально і хто сильніший - той зверху.

 

А якщо в сімї немає насилля?

Чужа сім’я то темний ліс. Дуже багато людей живе за такою ширмою, де про люди в них все добре, а по факту там може бути зневага і до жінки, і до чоловіка. Звичайно бувають різні варіанти. Кожна сім’я має свої особливості. Можливо в сім’ї і справді все більш-менш добре, та це може бути сім’я на зразок хіпі. Тобто ми всіх любимо і нікому здачі не даємо, а дитина в цей час бачить, що її всюди «дзьобають». В цей час в неї накопичуються емоції, які згодом вибухають. Як кажуть, крапля камінь точить, і десь цей камінь таки тріскає.

Буває, що патологічна агресія набувається через те, що на дитину не звертають уваги. Адже, батьки-трудоголіки часто тікають в роботу, а діти дають собі раду як можуть. Або з дітьми просто не говорять і якісно не проводять з ними час. Коли цього немає, то дитина вимагає любові, що провокує напад. З дитиною треба говорити, пояснювати, гратися.

Ще один проблемний момент - це коли дитині не дозволяють виявляти агресію. Коли б’ютьі не дають плакати. Дитина має право себе захистити. Тобто, їй не потрібно казати: «Це неправильно», «Ти не слухняна» або «Чемні діти такого не роблять». Себе захищати це природній інстинкт і є умовою життя. Крім того, в нас є дуже багато заборон, а чому дитині не можна робити того чи іншого ніхто не пояснює.

Також не варто забувати, що агресія може проявлятися навіть, коли в сім’ї надмірно дитиноцентрична ситуація - коли все дозволяють. Це теж провокує до того, що немає розуміння, що можна робити, а що ні.

 

Чи може надмірна опіка стати причиною агресії?

Звісно. Надмірна опіка – це намагання зробити з дитини слухняну ляльку і кожна нормальна людина десь в певний момент на це відповідає агресією. Але взагалі це здорова агресія, бо дитина відчуває, що їй не дають дихати і розвиватися як особистості.

 

А як допомогти дитині впоратись з нападами агресії?

Екстравертам в цьому плані краще, бо вони агресію виводять навіть побігавши й покричавши. Інтроверти тримають ці речі в собі, а в тихому болоті чорти водяться.

В будь-якому випадку потрібно знайти спосіб, який допоможе дитині виплеснути емоції. У кімнату хлопчика можна повісити боксерську грушу, у разікрайнього невдоволення дозволити дитині вдосталь покричати. Ні в якому разі не можна намагатися «заглушити» емоції, бо важливо саме перенаправити енергію в мирне русло.

 

На якому етапі батькам варто звертатись до психолога?

Чим раніше батьки помітили труднощі, які виникають у них з дитиною – тим простіше виправити ситуацію і разом з фахівцем знайти рішення проблеми.

Варто пам’ятати, якщо у дитини є спалахи агресії, то переважно до 14 років в позитивній психотерапії працюють з батьками. Адже, однією з основних причин дитячої агресії є сімейне оточення, сімейні ситуації. Тому лише у співпраці з батьками можна досягти позитивних результатів щодо попередження дитячої агресивності.

 

Ірина ГАВРИЛЮК


07.09.2016 Ірина ГАВРИЛЮК 2533 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1691
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1068
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1317 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3812 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33904
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2876

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

382

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

788

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1743

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1102
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1091
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

662
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

535
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2019
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12233
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1532
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1319
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

576
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

287
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

357
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

405
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1293