Олешанська ОТГ: позитивна демографія, безпека і туристичні перспективи

Позитивна демографічна ситуація зараз в Україні є швидше винятком, ніж правилом. А в Олешанській громаді села зі зростаючою кількістю мешканців є.

На створення належних умов для дітей і спрямували зусилля і кошти в першу чергу. Олешанська громада Тлумацького району в нових умовах стартувала у 2018 році. До її складу увійшли 5 сільських рад в яких мешкає близько 6 тисяч людей.

За півтора року тут встигли чимало зробити, але головне, краще усвідомили свої можливості та почали поступово створювати умови для розвитку цих сільських територій.

Можливості, які дає децентралізація, не є панацеєю і зі створенням ОТГ усі проблеми самі собою не вирішились, вважає голова громади Богдан Двояк. Більші повноваження і кошти – це і більша відповідальність. Проте, серед однозначних позитивів голова Олешанської ОТГ називає збільшення бюджету за рахунок податку з доходів фізичних осіб.

«Ми отримали у розпорядження 60% ПДФО, що є основним бюджетоформуючим податком для громади. Також нам вже передали землі за межами населених пунктів і громада має досить істотні кошти державної підтримки. За їх рахунок лише в освітню інфраструктуру ОТГ за неповних два роки вдалось додатково вкласти 10 мільйонів гривень», - розповідає голова Олешанської ОТГ Богдан Двояк.

І додає, що найбільшими «трьома китами», у які в основному вкладались кошти, стали добудова спортивного залу в Олешанській школі, добудова Будзинської школи та реконструкція будівлі під дитячий садочок у с. Делева. До речі, у селах Бузин і Делева, позитивна демографічна ситуація. Кількість дітей з року в рік зростає, щороку до школи у кожному з двох сіл іде близько тридцяти першокласників. Тож попит на освітні послуги буде і надалі збільшуватись. Розуміючи, що такий позитив починає ставати проблемою, освітню інфраструктуру ремонтують і добудовують в першу чергу.

Як виявилось під час імпровізованої екскурсії громадою, добудова спортивного залу в Олешанській школі є практично будівництвом нового повноцінного корпусу. Він є давньою мрією місцевих вчителів та батьків. Внутрішні оздоблювальні роботи вже на завершальній стадії. Тут передбачена не лише спортивна зала з трибунами для глядачів, але й приміщення під кілька навчальних класів, зокрема, музичний. А головне, це приміщення буде з’єднане зі старим основним приміщенням переходом.

Окрім того, Олешанська громада одна з не багатьох на Прикарпатті, що може похвалитись великою місцевою пожежною командою і власним пожежним депо. Вона була створена ще у 2007 році, каже Богдан Двояк. Починали з однієї старенької машини, яку буквально реанімували власними силами, і переобладнаного під гараж приміщення. А далі, завдяки співпраці з обласним управлінням ДСНС, отримали ще два автомобілі.

Зараз у місцевій пожежній команді Олешанської ОТГ працює 13 людей у кілька змін. Вони забезпечують не лише потреби населених пунктів ОТГ, але й часто виїжджають на виклики за межами громади. За десять років вони здійснили близько 200 виїздів на гасіння пожеж.

«Найбільше виїздів у нас навесні та восени, коли люди попри заборону спалюють суху траву. Найнебезпечнішим випадком за останні роки була пожежа у домогосподарстві, коли горів і будинок, і господарські споруди. Ми не професійні рятувальники, але роки досвіду і спеціальні навчання у ДСНС дають хороші навички», розповідає начальник зміни місцевої пожежної команди Михайло Шкурак.

Проте, місцева пожежна команда – це не лише порятунок від вогню. Її працівники постійно допомагають наводити лад із благоустроєм, косять траву, ремонтують водогін. Це справжні майстри на всі руки, які звикли вирішувати найрізноманітніші господарські проблеми. Адже це села, де немає великих комунальних господарств, ЖЕКів та спеціалізованих комунальних підприємств.

Цього річ у громаді почали розробляти Стратегію розвитку на найближчих сім років за підтримки Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування та Програми «U-LEAD з Європою». Окрім традиційного для цієї місцевості сільськогосподарського профілю зайнятості населення, у громаді звернули більшу увагу на туристичний потенціал. Тут планують створити умови для відродження традицій дельтапланерного і парапланерного спорту.

«Туризм, активний відпочинок є одним з напрямків розвитку для Олешанської громади, адже частина території розташована у Дністровському каньйоні. Для того, щоб розвинути потенціал потрібно, насамперед, працювати над створенням туристичної інфраструктури, щоб турист у громаді залишався більше ніж на один день», - вважає радник з питань регіонального розвитку Івано-Франківського ЦРМС Ігор Мельничук.

Умовно кажучи, у громаді хочуть спробувати «заробити на вітрі». В кількох селах Олешанської ОТГ, зокрема в с. Одаїв, є унікальна роза вітрів. Ще у 70-х роках минулого століття тут відбувались чемпіонати та відкриті змагання парапланеристів і дельтапланеристів. Зараз це окремі ентузіасти, які приїжджають «зловити вітер» і політати над Дністром, інколи навіть туристи з Польщі, Білорусі.

Перший крок – реалізація проекту відновлення Одаївського дельтадрому, який співфінансуватиме громада та Івано-Франківська обласна рада. В його рамках вже розпочали встановлювати альтанки на березі Дністра, створили мінімальні санітарні умови.

«Надалі плануємо відремонтувати під’їзну дорогу та підвести вуличне освітлення до ділянки, де збираються та злітають парапланеристи, встановити сміттєві контейнери. Наше завдання - створити хоча б мінімальну інфраструктуру, щоб це місце стало комфортнішим для спортивного туризму та активного відпочинку», - говорить голова Олешанської громади Богдан Двояк.

Цього року, у травні, тут зробили перші спроби відновити проведення на території громади «Свята неба» як локального спортивного фестивалю. Професійні спортсмени з’їжджаються сюди політати, а багато охочих – подивитись на це унікальне видовище. Злітають дельтапланеристи і парапланеристи як в с. Одаїв, так і в сусідньому с. Ісаків, яке поки не увійшло в громаду. Усе залежить від того, в який бік цього дня дме вітер.

За Перспективним планом формування територій громад Івано-Франківської області, громада має включати ще 4 сільські ради, які поки з різних причин не пішли на об’єднання, але це питання часу.


31.05.2019 1572
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

13567
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1506
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1096
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2122
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3658
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1381

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1782

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

555

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1184

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1347
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

610
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24295
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

539
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

507
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

657
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1545
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

711
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7339
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

657
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1705 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

649
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

557