Олександр Шевченко: Івано-Франківськ, як плацдарм для культурного наступу українців

 

 

Настав час для того, щоби на культурному фронті українство перейшло до наступу. Ми довго витримували культурну облогу антиукраїнської окупаційної влади, ми перемогли її не лише політично, але й морально, духовно, й тепер маємо повне право затвердити у власній хаті той спосіб осягнення світу, той вимір радості й ту красу, які споконвічно притаманні українському духу.

 

Прикарпатці знають, що славне місто поміж Бистрицями в останні десятиліття явило себе як твердий оплот української культури, як осередок сучасного українського традиційного мистецтва та центр вишколу молоді в модерній українській духовній традиції. Саме поєднання традиційного і сучасного зробило наше місто знаним в культурному полі не лише в Україні, але й серед українців, розсіяних по світу.

 

Однією з нагальних потреб українства є створення потужної сучасної культури, актуальної за формою та української за змістом. Культури модерного європейського міста. Ми повинні гідно відповісти російським диригентам інформаційної війни, які намагаються довести і світові і нашим співгромадянам на Сході і Півдні України, що, мовляв, українська культура є безнадійно провінційною, вторинною, старосвітською і сільською, що буцім то вона не спроможна дати світові ХХІ століття нічого вартого уваги.

 

Маю глибоке переконання, що Івано-Франківськ є саме тим містом, де українська культура європейського спрямування знаходить і знаходитиме зручний майданчик для свого розвитку. Ми вже бачимо в нашому місті такі небуденні прояви українського культурного поступу, як один з найперших в Україні Центрів сучасного мистецтва, як літературний Станіславський феномен, як обласний театр, що дивує глядачів сміливими експериментальними постановами, як філармонія, яка розвернулась обличчям і до світової класики і до сучасних пошуків в царині високої музики.

 

Імена франківських митців, таких як Юрій Андрухович, Роман Держипільський, Роман Бончук та багатьох інших тепер відомі не лише на Прикарпатті.

 

Картина Романа Бончука «Небесна сотня»буквально «підірвала» соціальні мережі в Інтернеті, фрагменти з неї користувачі (й не лише в Україні!) розібрали на заставки і «аватарки». Характерним для нової культурної доби Франківська стало бурхливе обговорення «фірмового стилю» міста. Вже тепер прикарпатські та європейські дизайнери пропонують принаймні дві цікаві концепції міського «бренд-буку» без якого у сучасному світі неможливо презентувати місто на міжнародному рівні. Важливо, що ці проекти творяться завдяки громадській ініціативі без жодної підтримки місцевої влади.

 

Така ініціатива та активність іванофранківців породжує оптимізм щодо місцевого культурного потенціалу. Але не лише від талановитих митців та молодих ентузіастів української культурної справи залежить перетворення столиці Карпатського краю у місто поетів і художників, вулицями якого мандруватимуть цінителі мистецтва. Потрібна конкретна цільова програма розвитку культури у Івано-Франківську і в цілому в області.

 

Потребують підтримки фестивалі, які притягуватимуть до міста туристів і в тому нам треба вчитись у європейських міст і наших львівських сусідів. В ідеалі фестивалі у туристичному місті мають відбуватись щотижня – кожні вихідні. В найближчий час можна казати про 15-20 тематичних і святкових фестів у Франківську – від Різдвяних Колядок-фесту до Свята ковалів, ярмарок на День Міста і серпневого Франко-фесту.

 

Ми не повинні чекати милості від чиновників. Головне, щоби бюрократія не заважала і не ставила палки в колеса, як це іноді траплялося. Місцевий бізнес може взяти на себе стартові видатки фестивального руху й вийти на оптимальний рівень вже у 2015 році. Фестивалі притягнуть до міста і області не лише туристів, але й інвестиції. Тисячі краян отримають роботу, цільові замовлення та перспективні контракти. А про те, що фестивалі на Прикарпатті нестимуть потужну українську національну енергію, годі й казати. Місто може прийняти на своїй території й патріотичні фестивалі на штиб знаменитого «Бандерштадту».

 

Як народний депутат, планую постійно тримати в полі зору підтримку культурних і мистецьких проектів на Прикарпатті і в обласному центрі. Тут знадобиться експертна рада з кураторів та організаторів культурного процесу. Спробуємо відродити ті проекти, які прославили Івано-Франківськ у дев’яності роки, наприклад «Імпрезу», яка притягувала до нашого міста не лише художню еліту України, але й славетних світових майстрів візуального мистецтва.

 

Підтримки потребують книгарні і бібліотеки, музеї і галереї, видавництва і творчі спілки. Думаю, що назріла необхідність створення у Івано-Франківську спеціального фонду розвитку міської культури. Фонд повинен виділяти гранти і нагороджувати преміями тих перспективних прикарпатських митців, чиї твори і проекти цікаві людям. Така премія має стати альтернативою чиновницьким проектам та відзнакам, які часто-густо надаються не за реальні заслуги, а за принципам «свій до свого». Гідне шанування таланту є прямим обов’язком держави.

 

Головна увага в цьому приділятиметься молоді. Адже знані майстри культури вже здатні захистити свої бренди. Талановита ж молодь потребує уваги і підтримки меценатів і державних органів. Як народний депутат добиватимусь і від обласної і від міської влади неухильного курсу на перетворення Прикарпаття на місце, де кожний внесок в українську культуру буде гідно пошанованим.

 

Українці мають гордо нести свій культурний доробок в світ. Час плачів та страхів минув. Настав час українського творчого наступу.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської облради,

директор ТК "Буковель"

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чат-люстрація з Олександром Шевченком

Олександр Шевченко: Захист соціально вразливих категорій громадян – обов’язок влади і суспільства

Мета: Івано-Франківськ - місто без теплокомуненерго

З надією на майбутнє. Великдень в серцях іванофранківців

 Інформаційна БОМБА від Олександра Шевченка. Прямим текстом про івано-франківських "перевертнів в погонах"


17.05.2014 904 0
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1731
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1088
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1340 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3861 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33930
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2916

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

395

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

807

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1775

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1128
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1130
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

681
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

556
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2034
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12251
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1554
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1340
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

605
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

312
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

382
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

427
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1316