Олександр Шевченко: Івано-Франківськ, як плацдарм для культурного наступу українців

 

 

Настав час для того, щоби на культурному фронті українство перейшло до наступу. Ми довго витримували культурну облогу антиукраїнської окупаційної влади, ми перемогли її не лише політично, але й морально, духовно, й тепер маємо повне право затвердити у власній хаті той спосіб осягнення світу, той вимір радості й ту красу, які споконвічно притаманні українському духу.

 

Прикарпатці знають, що славне місто поміж Бистрицями в останні десятиліття явило себе як твердий оплот української культури, як осередок сучасного українського традиційного мистецтва та центр вишколу молоді в модерній українській духовній традиції. Саме поєднання традиційного і сучасного зробило наше місто знаним в культурному полі не лише в Україні, але й серед українців, розсіяних по світу.

 

Однією з нагальних потреб українства є створення потужної сучасної культури, актуальної за формою та української за змістом. Культури модерного європейського міста. Ми повинні гідно відповісти російським диригентам інформаційної війни, які намагаються довести і світові і нашим співгромадянам на Сході і Півдні України, що, мовляв, українська культура є безнадійно провінційною, вторинною, старосвітською і сільською, що буцім то вона не спроможна дати світові ХХІ століття нічого вартого уваги.

 

Маю глибоке переконання, що Івано-Франківськ є саме тим містом, де українська культура європейського спрямування знаходить і знаходитиме зручний майданчик для свого розвитку. Ми вже бачимо в нашому місті такі небуденні прояви українського культурного поступу, як один з найперших в Україні Центрів сучасного мистецтва, як літературний Станіславський феномен, як обласний театр, що дивує глядачів сміливими експериментальними постановами, як філармонія, яка розвернулась обличчям і до світової класики і до сучасних пошуків в царині високої музики.

 

Імена франківських митців, таких як Юрій Андрухович, Роман Держипільський, Роман Бончук та багатьох інших тепер відомі не лише на Прикарпатті.

 

Картина Романа Бончука «Небесна сотня»буквально «підірвала» соціальні мережі в Інтернеті, фрагменти з неї користувачі (й не лише в Україні!) розібрали на заставки і «аватарки». Характерним для нової культурної доби Франківська стало бурхливе обговорення «фірмового стилю» міста. Вже тепер прикарпатські та європейські дизайнери пропонують принаймні дві цікаві концепції міського «бренд-буку» без якого у сучасному світі неможливо презентувати місто на міжнародному рівні. Важливо, що ці проекти творяться завдяки громадській ініціативі без жодної підтримки місцевої влади.

 

Така ініціатива та активність іванофранківців породжує оптимізм щодо місцевого культурного потенціалу. Але не лише від талановитих митців та молодих ентузіастів української культурної справи залежить перетворення столиці Карпатського краю у місто поетів і художників, вулицями якого мандруватимуть цінителі мистецтва. Потрібна конкретна цільова програма розвитку культури у Івано-Франківську і в цілому в області.

 

Потребують підтримки фестивалі, які притягуватимуть до міста туристів і в тому нам треба вчитись у європейських міст і наших львівських сусідів. В ідеалі фестивалі у туристичному місті мають відбуватись щотижня – кожні вихідні. В найближчий час можна казати про 15-20 тематичних і святкових фестів у Франківську – від Різдвяних Колядок-фесту до Свята ковалів, ярмарок на День Міста і серпневого Франко-фесту.

 

Ми не повинні чекати милості від чиновників. Головне, щоби бюрократія не заважала і не ставила палки в колеса, як це іноді траплялося. Місцевий бізнес може взяти на себе стартові видатки фестивального руху й вийти на оптимальний рівень вже у 2015 році. Фестивалі притягнуть до міста і області не лише туристів, але й інвестиції. Тисячі краян отримають роботу, цільові замовлення та перспективні контракти. А про те, що фестивалі на Прикарпатті нестимуть потужну українську національну енергію, годі й казати. Місто може прийняти на своїй території й патріотичні фестивалі на штиб знаменитого «Бандерштадту».

 

Як народний депутат, планую постійно тримати в полі зору підтримку культурних і мистецьких проектів на Прикарпатті і в обласному центрі. Тут знадобиться експертна рада з кураторів та організаторів культурного процесу. Спробуємо відродити ті проекти, які прославили Івано-Франківськ у дев’яності роки, наприклад «Імпрезу», яка притягувала до нашого міста не лише художню еліту України, але й славетних світових майстрів візуального мистецтва.

 

Підтримки потребують книгарні і бібліотеки, музеї і галереї, видавництва і творчі спілки. Думаю, що назріла необхідність створення у Івано-Франківську спеціального фонду розвитку міської культури. Фонд повинен виділяти гранти і нагороджувати преміями тих перспективних прикарпатських митців, чиї твори і проекти цікаві людям. Така премія має стати альтернативою чиновницьким проектам та відзнакам, які часто-густо надаються не за реальні заслуги, а за принципам «свій до свого». Гідне шанування таланту є прямим обов’язком держави.

 

Головна увага в цьому приділятиметься молоді. Адже знані майстри культури вже здатні захистити свої бренди. Талановита ж молодь потребує уваги і підтримки меценатів і державних органів. Як народний депутат добиватимусь і від обласної і від міської влади неухильного курсу на перетворення Прикарпаття на місце, де кожний внесок в українську культуру буде гідно пошанованим.

 

Українці мають гордо нести свій культурний доробок в світ. Час плачів та страхів минув. Настав час українського творчого наступу.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської облради,

директор ТК "Буковель"

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чат-люстрація з Олександром Шевченком

Олександр Шевченко: Захист соціально вразливих категорій громадян – обов’язок влади і суспільства

Мета: Івано-Франківськ - місто без теплокомуненерго

З надією на майбутнє. Великдень в серцях іванофранківців

 Інформаційна БОМБА від Олександра Шевченка. Прямим текстом про івано-франківських "перевертнів в погонах"


17.05.2014 891 0
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

787
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

756
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1256
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2626
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1425
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2136 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

753

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

805

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1696
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1093
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10815
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

474
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

360
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

540
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

724