Якщо оаза можлива не тільки в пустелі, але і в степу, то виглядає він як тренувальна база донецького «Металурга». Ось уже третій день її обживає збірна Україна. Кімната номер 201 - апартаменти головного тренера.
- Час лікує, Олеже Володимировичу?
- Якщо ви про матч з Францією, то я відразу абстрагувався від результату і переключився на Англію. Не можна зациклюватися на тому, що вже не зміниш. Хоча, звичайно, переживаю.
- Після гри з французами ви говорили, що тепер доведеться витягувати гравців з психологічної ями. Виходить?
- Думаю, так, бо нічого не втрачено. Відразу після перемоги над Швецією я застерігав хлопців від ейфорії, яка в якійсь мірі, можливо, все ж вплинула на хід гри з французами. Поразка народжує зовсім інші емоції. Однак немає лиха без добра: невдача в матчі з Францією вбила залишки ейфорії, остаточно і безповоротно опустила команду з небес на грішну землю. Потрібно визнати, що деякі футболісти зіграли в п'ятницю нижче своїх можливостей. У всякому разі, гірше, ніж зі шведами. А у нас, якщо хоча б один гравець випадає - уже виникають майже нерозв'язні проблеми.
- Розібралися, чому це сталося?
- Тут чистої води психологія, від якої залежить ігрова стабільність. А стабільність - ознака класу. Поки не вдається відшукати золоту середину, щоб грати на одному рівні кілька матчів поспіль. Не виходить.
- Ви не вважаєте, що збірна Україна повела себе в матчі з Францією занадто зухвало, навіть не спробувавши зіграти від оборони, що називається, «другим номером»?
- Не вважаю, тому що ми свідомо грали на перемогу. Нічия нас не влаштовувала. Ну, вимучили б очко - і що б нам це дало? Ми збиралися вирішити завдання виходу з групи в грі з французами. Не бачу в цьому особливої зухвалості. У першому таймі, крім двох «стандартів», що виникли в результаті наших позиційних помилок, у французів нічого не було.
Після перерви пішов більш відкритий футбол, нам треба було ризикувати, щоб виграти. Французам, вважаю, більше пощастило: вони використовували моменти, ми - ні.
- Щось несподіване для вас команда Лорана Блана продемонструвала?
- Ні. Команда була абсолютно впізнаваною. У порівнянні з матчем проти Англії - дві заміни у стартовому складі, проте система гри французької команди не змінилася ні на йоту.
- Свого часу ви сумнівалися, чи варто залишатися в Донецьку після гри з французами або повернутися в Конча-Заспу і знову прилетіти на матч з Англією. Чому в підсумку зупинилися на першому варіанті?
- Зваживши всі «за» і «проти» - і прийняв таке рішення. Гра з французами закінчилася пізно, потім допінг-контроль, трансфер в аеропорт... Порахували, що до Києва прилетимо майже під ранок. Навіщо безсонна ніч? Тому вирішили залишитися.
- Обжилися на новому місці? Між іншим, грав колись за донецький «Металург» Йорді Кройф, він казав мені, що база донецької команди справила на нього сильне враження. Що за оснащеністю і комфортом вона порівнянна з тренувальними таборами «Манчестер Юнайтед» і «Барселони».
- Відмінна база. Я був тут ще до чемпіонату, тому її вивчив і прийняв. Тут все є для плідного тренувального процесу, відпочинку і відновлення футболістів. Все влаштовано ідеально. Переїзд до Донецька корисний і з психологічної точки зору. Ми вже місяць провели в Конча-Заспі, і один з перевірених способів хоча б частково зняти психологічне навантаження з гравців і тренерського штабу - це переїхати на нове місце.
- Як провели два дні після матчу з французами?
- Я був і залишаюся в роздумах про майбутню гру. Футболістів після відновлюваних процедур в суботу відпустив у місто з 14.00 до 19.30. У неділю - два теоретичних заняття і відкрите тренування на стадіоні «Металург».
- Акцент на теорію - данина майбутній зустрічі з англійцями?
- Зрозуміло. Команда Роя Ходжсона провела тут дві зустрічі, і кожного разу грала в трохи різний футбол. Наочних посібників достатньо. Все це належить проаналізувати, щоб у вівторок на «Донбас Арені» не зіштовхнутися з несподіванками.
- Ви очікували, що англійці обіграють шведів?
- На цьому чемпіонаті може трапитися все, що завгодно.
- Це був небажаний результат для збірної України?
- Не замислювався над цим. Нам все одно потрібна перемога в останній грі групового турніру. У нас хороша група. Я відразу говорив, що французи не щирі, кажучи, що ні на що не розраховують. Насправді вони фаворити і претенденти на найвищі місця. Англійці, якими б втомленими і «проблемними» вони не були, не розучилися грати в хороший футбол. Прем'єр-ліга, в горнилі якої загартовуються англійські збірники, - це футбольний знак якості світового калібру. А нам тут локшину на вуха вішають: мовляв, збірна Англії - команда без зірок. Це Джеррард не зірка? Або Террі? Або Уолкотт?
Не треба вигадувати казки і підміняти ними реальність. Головна реальність полягає в тому, що у нас створюється нова команда. В ній багато молоді, і відшукати оптимальний баланс з досвідченими гравцями не завжди виходить. Тому немає стабільності, проте в перспективі ми будемо мати дуже сильну збірну. Я в цьому не сумніваюся. Ми дивимося вже на наступний відбірний цикл.
- Колись ви мені говорили, що потрапити без відбору до фінальної частини чемпіонату світу чи Європи - це палиця о двох кінців.
- Готовий це підтвердити. З одного боку, добре, що Україна вперше представлена на Євро, але з іншого, щоб бути готовим до такого випробування на сто відсотків, корисно відчути напругу відбірного турніру. Команди, які пройшли через відбір, мають певну перевагу.
- На дисках з останніми іграми збірної Англії, які ви вивчаєте, немає Уейна Руні. А на поле проти збірної України він напевно вийде. Нічого?
- Абсолютно. Це нічого не змінює. Система гри збірної Англії залишиться незмінною. А індивідуальні особливості Руні - як він приймає і віддає м'яч, взаємодіє з партнерами, б'є по воротах, - ми знаємо. Для мене важлива картина командної гри.
- У стартовому складі збірної України зміни будуть?
- Так.
- У яких лініях?
- Не скажу.
- Скільки буде замін?
- (Сміється). Військова таємниця. Тим більше, що точно ще сам не визначився. Але зміни будуть - це точно. У мене ще є час, щоб прийняти рішення і переговорити з хлопцями.
- Виліт збірної Росії на груповому етапі чемпіонату - велика сенсація?
- По-моєму, не дуже. Ще до початку турніру я говорив, що не варто заздалегідь кричати «Ура!», Навіть вважаючи, що ти потрапив в легку групу. Кажуть же: в тихому болоті чорти водяться. Завищена самооцінка або недооцінка суперників - дві сторони однієї медалі. Не знаю, якою з них доля повернулася до росіян. Якщо говорити про велику сенсацюї, то для мене - це виступ збірної Голландії, яка дійсно потрапила у важку групу.
- Найбільша складність, з якою ви зіткнулися при підготовці збірної України до Євро-2012?
- Мені банально не вистачило часу. За два тижні складно побудувати команду - як у тактичному, так і в психологічному аспектах. Багато молоді. Футболісти прийшли в різному фізичному стані - тут спостерігався колосальний розкид. Начебто вдалося всіх привести до спільного знаменника, проте, не кожен здатен викласти напрацьоване на тренуваннях у грі через індивідуальні психологічні особливості.
- Кого вважаєте головними претендентами на медалі чемпіонату?
- Німці демонструють свій звичний рівень. Не бачу приводу для занепокоєння у вболівальників збірної Іспанії. Про французів ми вже говорили. Є проблеми в італійців, вони можуть не потрапити до плей-офф. Головне розчарування для мене, повторюсь, - голландці. Взагалі футболісти всіх збірних підійшли до Євро втомленими після національних чемпіонатів і єврокубків.
- Що скажете про перспективи своєї команди в турнірі?
- По-моєму, все очевидно: будемо битися з англійцями. Виграємо чи ні, цього я не можу сказати, зате повну самовіддачу кожного футболіста гарантую. Не дозволю навіть натяку на безвольну гру. Це я обіцяю. Інакше народ не зрозуміє, - розповів Олег Блохін «СЭ».