Олег Адаменко: «Зміна клімату зараз відбувається так швидко, що дивуються навіть науковці»

Після потужного землетрусу в Японії, зміщення земної осі на 15 сантиметрів та наближення Місяця всі заговорили про можливі катаклізми. То чого слід боятися українцям та, зокрема, прикарпатцям? Про це говоримо з доктором геолого-мінералогічних наук, академіком Олегом Адаменком.

 

— Пане Олеже, нещодавно і у Франківську були незначні поштовхи. У нас є небезпека землетрусів?

— Івано-Франківськ знаходиться в 6-7 бальній сейсмічній зоні. Землетрус такої сили був тут у 1802 році. Ці поштовхи йдуть із Румунії, від гір Вранча, і досягають Прикарпаття. Були в нас і слабші землетруси – на 4-5 балів. Ймовірність виникнення шестибальних землетрусів на Франківщині – раз на 500 років, семибальних – раз на 1000 років. Ось така ймовірність.

 

— Де ще в нас були поштовхи?

— У Долині та Косівському районі. Але невеличкої сили – максимум 3-4 бали за шкалою Ріхтера. Іноді Долинський епіцентр пов’язують з видобутком нафти. Тобто ці поштовхи техногенні – викликані людиною. А в Косівському районі пересікаються багато розломів, це так звані тектонічні вузли. Вони є природними.

Саме після потужного землетрусу з гір Вранча у Старуні з’явився грязьовий вулкан. Наші професори вивчали його багато років і виявили, що де б не відбувався землетрус – у Румунії, на Кавказі чи навіть у Чилі – відчувається в нас, у цьому вулкані. Але це візуальні спостереження. Аби поставити на наукову основу, то треба створити там геодинамічний полігон та досліджувати все з точністю до мілісекунди.

 

— Тобто японський землетрус відчули у Старуні?

— Цей – ні, бо то зовсім інша плита. На території області є сейсмостанції, які досліджують поштовхи в Косові та Івано-Франківську. Але спостереження ведуться в недостатній кількості. Раз у нас є епіцентри, то треба при кожному мати сейсмічну станцію, але на це потрібно багато коштів.

 

— Що це дасть?

— В області є багато нафтобурових свердловин, і коли відбуваються поштовхи, то вона може деформуватись і перекрити притік нафти. Тому такі дослідження потрібні для нафтогазовидобутку.

Взагалі, це дуже актуально для нас. Адже ми знаходимось у сейсмічній зоні і треба інформувати населення. Раніше МНС випускали листівки, як вести себе під час землетрусу. До прикладу, якщо почало трясти, то, щоб на тебе нічого не впало, краще стати у проймі дверей. Це – найбезпечніше місце.

Крім того, має бути сейсмостійке будівництво. Якщо не красти цемент, то бетон буде міцним, і будинок витримає. Але в нас якість та культура будівництва така, що…

 

— Як за останні роки змінилась послідовність поштовхів?

— Вся тектонічна властивість Землі за останні десятиліття підсилюється. Це однозначно. І напруги зростають. Є навіть така версія науковців, що сейсмоактивні зони впливають на стан суспільства – роблять його агресивнішим. А деякі вчені доходять висновку, що агресивність людей може вплинути на сам стан земної кори. Ось те, що зараз відбувається у Єгипті, Тунісі, Лівії, Бахрейні, – всі ці країни знаходяться у Альпійсько-Гімалайській сейсмічній зоні. Звісно, доказів про те, що це спровоковано сейсмічною активністю або навпаки, наразі немає, але вчені розвивають цю думку.

 

 

— Якщо Прикарпаттю ще не дуже страшні землетруси, то з повенями у нас останніми роками дуже проблемно. Чого очікувати ближчим часом?

— Цього року весна наче досить плавно наступає, хоч і з коливаннями. Як зростає тектонічна властивість, так росте і періодика повторюваності повеней. Якщо раніше вони були через 15-19 років, то зараз уже через 3-5 років. Це говорить, що плавна синусоїда кліматичних змін перетворилась у пікоподібну криву.

 

— Влітку минулого року над Франківськом спостерігали явище, яке не характерне для нашого регіону, – смерч…

— Відбувається зміна клімату. Він у нас стає сухішим. Йде остеплення території, тобто степ наступає на лісостеп, а той – на лісову зону. Для цього клімату і характерні виникнення вихрових атмосферних явищ – смерчів. Отже, це один із проявів глобальних кліматичних змін. Клімат змінюється раз на 33 роки, але нині все настільки екстремально пішло, так швидко, що дивуються навіть науковці.

 

— Як може вплинути на нас наближення Місяця та зміщення земної осі?

— Це не призведе ні до чого. Місяць може лише притягувати воду, тому припливна хвиля в океанах може підвищитись на кілька сантиметрів. Багато говорили і за парад планет. Це лише мікровпливи, які не можливо виміряти. За рік земна вісь коливається в межах до п’яти метрів. А зараз відбулося зміщення лише на 15 сантиметрів. Тому особливого ефекту ми не відчуваємо.

 

— То я так розумію, що нам нічого не загрожує?

— Ми дійсно живемо в такій зоні, що, хоч поруч і відбуваються досить великі землетруси, зокрема в Румунії та Молдові, але до Прикарпаття ця проблема не дійде.

Але якщо завтра трапиться шестибальний землетрус – я в цьому не винен.

 

Репортер

11


26.03.2011 2487 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2492
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1589 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3661
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5435
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1686
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2083

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

173

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

196

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

407

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

887
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

481
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

775
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2471 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

509
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

876
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4922
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

739
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

659
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

590
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

404
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

732
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

892 2