Олег Адаменко: «Зміна клімату зараз відбувається так швидко, що дивуються навіть науковці»

Після потужного землетрусу в Японії, зміщення земної осі на 15 сантиметрів та наближення Місяця всі заговорили про можливі катаклізми. То чого слід боятися українцям та, зокрема, прикарпатцям? Про це говоримо з доктором геолого-мінералогічних наук, академіком Олегом Адаменком.

 

— Пане Олеже, нещодавно і у Франківську були незначні поштовхи. У нас є небезпека землетрусів?

— Івано-Франківськ знаходиться в 6-7 бальній сейсмічній зоні. Землетрус такої сили був тут у 1802 році. Ці поштовхи йдуть із Румунії, від гір Вранча, і досягають Прикарпаття. Були в нас і слабші землетруси – на 4-5 балів. Ймовірність виникнення шестибальних землетрусів на Франківщині – раз на 500 років, семибальних – раз на 1000 років. Ось така ймовірність.

 

— Де ще в нас були поштовхи?

— У Долині та Косівському районі. Але невеличкої сили – максимум 3-4 бали за шкалою Ріхтера. Іноді Долинський епіцентр пов’язують з видобутком нафти. Тобто ці поштовхи техногенні – викликані людиною. А в Косівському районі пересікаються багато розломів, це так звані тектонічні вузли. Вони є природними.

Саме після потужного землетрусу з гір Вранча у Старуні з’явився грязьовий вулкан. Наші професори вивчали його багато років і виявили, що де б не відбувався землетрус – у Румунії, на Кавказі чи навіть у Чилі – відчувається в нас, у цьому вулкані. Але це візуальні спостереження. Аби поставити на наукову основу, то треба створити там геодинамічний полігон та досліджувати все з точністю до мілісекунди.

 

— Тобто японський землетрус відчули у Старуні?

— Цей – ні, бо то зовсім інша плита. На території області є сейсмостанції, які досліджують поштовхи в Косові та Івано-Франківську. Але спостереження ведуться в недостатній кількості. Раз у нас є епіцентри, то треба при кожному мати сейсмічну станцію, але на це потрібно багато коштів.

 

— Що це дасть?

— В області є багато нафтобурових свердловин, і коли відбуваються поштовхи, то вона може деформуватись і перекрити притік нафти. Тому такі дослідження потрібні для нафтогазовидобутку.

Взагалі, це дуже актуально для нас. Адже ми знаходимось у сейсмічній зоні і треба інформувати населення. Раніше МНС випускали листівки, як вести себе під час землетрусу. До прикладу, якщо почало трясти, то, щоб на тебе нічого не впало, краще стати у проймі дверей. Це – найбезпечніше місце.

Крім того, має бути сейсмостійке будівництво. Якщо не красти цемент, то бетон буде міцним, і будинок витримає. Але в нас якість та культура будівництва така, що…

 

— Як за останні роки змінилась послідовність поштовхів?

— Вся тектонічна властивість Землі за останні десятиліття підсилюється. Це однозначно. І напруги зростають. Є навіть така версія науковців, що сейсмоактивні зони впливають на стан суспільства – роблять його агресивнішим. А деякі вчені доходять висновку, що агресивність людей може вплинути на сам стан земної кори. Ось те, що зараз відбувається у Єгипті, Тунісі, Лівії, Бахрейні, – всі ці країни знаходяться у Альпійсько-Гімалайській сейсмічній зоні. Звісно, доказів про те, що це спровоковано сейсмічною активністю або навпаки, наразі немає, але вчені розвивають цю думку.

 

 

— Якщо Прикарпаттю ще не дуже страшні землетруси, то з повенями у нас останніми роками дуже проблемно. Чого очікувати ближчим часом?

— Цього року весна наче досить плавно наступає, хоч і з коливаннями. Як зростає тектонічна властивість, так росте і періодика повторюваності повеней. Якщо раніше вони були через 15-19 років, то зараз уже через 3-5 років. Це говорить, що плавна синусоїда кліматичних змін перетворилась у пікоподібну криву.

 

— Влітку минулого року над Франківськом спостерігали явище, яке не характерне для нашого регіону, – смерч…

— Відбувається зміна клімату. Він у нас стає сухішим. Йде остеплення території, тобто степ наступає на лісостеп, а той – на лісову зону. Для цього клімату і характерні виникнення вихрових атмосферних явищ – смерчів. Отже, це один із проявів глобальних кліматичних змін. Клімат змінюється раз на 33 роки, але нині все настільки екстремально пішло, так швидко, що дивуються навіть науковці.

 

— Як може вплинути на нас наближення Місяця та зміщення земної осі?

— Це не призведе ні до чого. Місяць може лише притягувати воду, тому припливна хвиля в океанах може підвищитись на кілька сантиметрів. Багато говорили і за парад планет. Це лише мікровпливи, які не можливо виміряти. За рік земна вісь коливається в межах до п’яти метрів. А зараз відбулося зміщення лише на 15 сантиметрів. Тому особливого ефекту ми не відчуваємо.

 

— То я так розумію, що нам нічого не загрожує?

— Ми дійсно живемо в такій зоні, що, хоч поруч і відбуваються досить великі землетруси, зокрема в Румунії та Молдові, але до Прикарпаття ця проблема не дійде.

Але якщо завтра трапиться шестибальний землетрус – я в цьому не винен.

 

Репортер

11


26.03.2011 2351 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1983
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1872
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1869
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5546 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2162 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1521

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

754

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

819

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1021

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1011
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1786
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3691
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10270
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26161
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10196 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7723
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

910
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

234
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

273
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

393
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1291
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

896