Одразу три поховання Першої світової віднайшли у прикарпатському селі (фото)

Працівники комунального підприємства обласної ради "Пам'ять" та керівник ГО "Поступовий гурт франківців" провели експедицію у село Сенечів, Долинського району, з метою обстеження цвинтарів.

Кореспондентка Бліц-Інфо разом із фахівцями вирушила на місце поховання, яке знаходиться глибоко в лісі.

Голова Семишівської сільради Микола Рошко каже, що один із австрійських цвинтарів не зафіксований на карті села, але місцеві жителі знають його місцезнаходження.

На тому місці команда істориків виявила чотири ряди могил, в яких поховані приблизно 50 вояків. Крім того, є три подвійні могили та дві братські. До слова, на польській карті 30-их років це поховання позначено.

Депутат облради, керівник ГО "Поступовий гурт франківців" Сергій Адамович припускає, що австрійські солдати, які жили в ближніх окопах поховані саме тут.

На цвинтарі працівники КП "Пам'ять" знайшли дві таблички та хрест, проте вияснити, що там написано не вдалось.

"Напис на табличці не витесаний, скоріш за все зроблений на емалі. В лабораторії можна зняти іржу з табличок і тоді, можливо, проявиться рельєфність. А от з хрестом проблема, проглядаються написи, але поки не зрозуміло нічого",- пояснює директор КП "Пам'яті" Василь Тимків.

Пройшовши кілька метрів вверх попри дорогу фахівці побачили три дерев'яні хрести. Тимків стверджує, що вони нові і їх поставили селяни, адже так заведено у православних. Тут розташоване друге поховання австрійців. Загалом, в 2-ох рядах 17 могил.

"Перше поховання точно австрійське, бо ми віднайшли металічний шип каски німців. Австрійська армія не витримувала нападу, адже німці сильніші. На другому цвинтарі теж вірогідно поховані австрійці",- підсумовує Адамович.

Продовженням експедиції стало третє поховання Першої світової війни. Прямо посеред села, на пагорбі розташовані кілька братських могил, однак, через рослинність, їх не одразу помітиш. Судячи по території, поховано тут дуже багато людей.

Місцева жителька пані Любов розповідає, що колись на цьому цвинтарі стояв хрест.

"Раніше на цій території був хрест, але надписів ніяких не було. З розповідей бабусі знаю, що солдатів звозили біля хат, а потім хоронили, але кого - невідомо. Також кажуть, що тут поховані і генерали",- пригадує жителька.

Пані Любов додає, що селяни часто обробляють цю ділянку, а в дитинстві - це було улюблене місце для забавок.

"Пам'ятаю, як у дитинстві гралась з друзями у війну на цьому місці. Стояла така висока береза і ми шишками кидались один в одного. Зараз постійно косимо та сапаємо це місце, щоб зберегти пам'ять про людей",- ділиться жінка.

Фахівці не дійшли до одностайної думки, хто саме похований у цих могилах: австрійці чи російські бійці.

"Кожному яму викопати важко, може тому бійців ховали в братські могили. Описали хто де похований, поставили таблички та хрести ",- обмірковують історики.

Крім цих цвинтарів у селі є ще два. Для того, щоб дослідити їх потрібна ще експедиція, можливо, навіть не одна.

Фотогалерея


03.08.2018 1905
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

634
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3246
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21345
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2126
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1608 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2487

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

439

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

283

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

880

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2284
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

296
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

575
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1122
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

279
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

896
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

868
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

776
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8360
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

452
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1295 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2302 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1011