
У такий спосіб, кажуть автори архітектурного проекту, можна зберегти будинок, що має історичне значення для міста. Однак містобудівна рада різко розкритикувала пропозицію.
На містобудівній раді у департаменті архітектури і містобудування Івано-Франківського міськвиконкому проект представляв архітектор Назар Чулуп, пише Курс.
Архітектор нагадав, що будинок Гриневичів, попри безумовну історичну цінність, все ж не є пам'яткою архітектури. Співвласники будинка - організація "Союзу українок" - самі звернулися до інвесторів з пропозицією "зробити лад" з будівлею, яка потребує капітального ремонту. Донедавна у ній працював "Музей родини Гриневичів" - і союзянки хочуть його відновити.
Запропонований Чулупом архітектурний проект передбачає зведення на ділянці площею 12 арів семиповерхового будинка з мансардою, відновлення фасаду камениці Гриневичів і включення її в цокольний поверх новобудови за скляними конструкціями. Вхід до музею буде окремий - вже не з Василіянок, а з бічної вулиці Богунського. Площа музею - 150 кв м, квартир у будинку - 40, площа комерційного призначення - 250 кв м. Планується також підземний паркінг і автостоянка в дворі.
Щоправда, проект у такому варіанті передбачає повне знесення історичної кам'яниці і точне відтворення з сучасних матеріалів. Відтак, у містобудівної ради з'явилися зауваження щодо відсутності матеріалів фотофіксації будинка Гриневичів і плану першого поверха. "Є громада, яка хоче зберегти будинок, і це добре. Не треба бавитися в перенесення. Варто лишити на місці будинок Гриневичів, а подумати, що робити з багатоповерхівкою", - зауважив начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому Ігор Панчишин.
Панчишина підтримали члени містобудівної ради. Архітектор Володимир Ідак вважає, що проект не витримує жодної критики, а інвстори некоректно сформулювали для архітектора завдання. Архітектор Володимир Лукомський наголосив, що новобудова, яка насправді тягне на повноцінну дев'ятиповрхівку, буде "інородним тілом" в довколишньому архітектурному середовищі, "повністю знищить Богунську" і нависне над Парком воїнів-інтернаціоналістів.
- З одного боку, є спроба зберегти садибу Гриневичів, - каже директор департаменту містобудування і архітектури міськвиконкому Володимир Гайдар. - Але союзянки або мають фальшиву позицію, або не розуміють історії. Ми повинні шляхетно і відповідально повестися з будинком Гриневичів. Маємо шанувати іх вже через те, що вони підняли забутий шматок історії. Для громади і містобудівної структури Франківська цей будинок є цінністю. Величезна претензія до архітектора, який мав подати відповідно. Проект як він є - категорично не може бути. Це керамічна плитка під дерево, а не автентичний брус, якщо образно. Це концептуальне зауваження. А тепер технічні: не може бути кутового акценту на перетині цих вулиць, бо є домінанта на Василіянок. Нам треба не "картинка", а рішення. Інвестор має зрозуміти і нам довести, що він хоче зберегти пам'ятку і показати нам проект, який зроблений для того, щоби будинок Гриневичів жив.
Відтак, Володимир Гайдар запропонував зберегти - не зносити і не переносити будинок Гриневичів, а новий будинок зробити за ним як тло. Володимир Ідак наголосив, що свого часу родина Гриневичів подарувала франківцям цю садибу, тож знищувати іі було б просто неетично. Містобудівельна рада вирішила повернути проект на доопрацювання з ключовою умовою: будинок Гриневичів має бути збережений.