«Фіртка» вирішила дізнатися, як і чим живе одна з найрозумніших учениць Прикарпаття Ірина Репетило.
Випускниця Івано-Франківської української гімназії №1 отримала два дипломи І ступеня на Всеукраїнських олімпіадах з екології та біології. Крім цього, виборола диплом ІІ ступеня на конкурсі Малої академії наук, здобула золоту медаль на Міжнародній олімпіаді з екології в Туреччині та ІІІ місце (бронзова медаль) на Міжнародній учнівській олімпіаді з біології, яка проходила з 14 по 20 липня у м. Берн (Швейцарія).
Насамперед, хочемо привітати Вас із численними перемогами та здобутками. Розкажіть, будь ласка, чому Ви обрали у навчанні саме напрямки біологія та екологія?
Батьки заохочували мене з дитинства вчитися. Але пояснити чому саме біологія і екологія я ніколи мабуть не зможу. Це вийшло випадково. Спочатку я вчила історію, була страшенно нею захоплена. Але у восьмому класі на олімпіаді з історії в мене не все добре склалося і я подумала, що напевно історія – це не моє.
Біологія – була суто випадковість, я просто взяла книжку, почитала, вона мені дуже сподобалася. Коли я почула, що існує Міжнародна олімпіада з біології, то поставити собі за мету на неї потрапити. Про такого роду олімпіади з екології я не знала і її учасником стало випадково.
Що Вас найбільше вразило чи розчарувати під час змагань на Міжнародних учнівських олімпіадах? Нам відомо, що саме для Вас змінювали умови участі?
Взагалі дозволено брати участь тільки в одній олімпіаді, але цього року для мене та ще однієї дівчинки змінювали закон для того, щоб ми могли поїхати на біологію та екологію.
Ці дві олімпіади радикально різні.
Екологія – це представлення наукових проектів. У цій олімпіаді мені сподобалося те, що всі учасники були у народних костюмах. Тобто, можна була побачити понад 40 народних костюмів різних країн. Це було чарівно і це те, що мене вразило.
Щодо біології, то на відкриття приходили у народних костюмах або в офіційно-діловому одязі. Проте, ця олімпіада була набагато важча, адже нам запропонували чотири практичних тести, а в Україні є досить велика проблема з підготовкою учнів. У нас немає хорошого обладнання, зокрема, в Івано-Франківську, - воно взагалі відсутнє, тому нас готували у Києві. Наші практичні навики нижчі ніж в учнів зі Сполучених Штатів чи Німеччини. Саме тому, ми здобули тільки бронзу.
Чи не виникала у Вас труднощів із захистом робіт, адже представляли Ви їх на англійській мові?
Чесно кажучи ні. Якщо у школі системно, по хороших підручниках вивчати мову, то це не складає жодної проблеми. Хоча в українців, які були у мої команді виникала проблема у спілкуванні на іноземній мові. Можливо, вони не приділяли їй уваги і не розраховували, що вона їм пригодиться.
Як сприйняли Ваші перемоги друзі?
Мої друзі за мене раді. Я зустрічала людей заздрісних, але я не вважаю їх своїми друзями.
Що змінилося у Вашому житті за цей рік?
Дуже багато змінилося. До олімпіади я планувала поступати на біологічний факультет в університет імені Т.Г. Шевченка, проте після – я вирішила, що хочу навчатися в Івано-Франківську.
Я твердо вирішила, що хочу виїхати за кордон. Мені там надзвичайно сподобалося і взагалі я думаю, що Україна повинна змінюватися у сторону Європи, Америки.
Ви прийняли пропозицію чи обрали інший навчальний заклад?
Я вже поступила на стоматологічний факультет Івано-Франківського національного медичного університету. Мені ця спеціальність дуже подобається, вона є досить перспективною у наш час.
Ви випускниця із солідними багажем здобутків за час навчання у школі. Скажіть, чи запрошували Вас до себе на навчання якісь українські університети?
В Україні досить рідно запрошують когось на навчання. З усіх учасників міжнародних олімпіад кого я знаю, нікого не запрошували до себе на навчання. Наші університету не дуже цікавляться такими дітьми. Мене запрошували тільки в КНУ імені Т.Г. Шевченка на біологічний факультет.
Чому саме Івано-Франківськ? Багато Ваших однолітків мріють поїхати подалі від батьків і навчатися, наприклад, у Львові чи Києві?
Чому саме Івано-Франківськ? Це моє рідне місто, я взагалі дуже патріотична людина. В Київ я не хотіла, тому що там дорого, у якості навчання надзвичайно радикальної різниці немає, всюди однакова програма.
Першу свою мету в житті - взяти участь у міжнародній олімпіаді з біології, - Ви вже реалізувати. Про які нові досягнення Ви мрієте сьогодні?
У вересні місяці я їду на ще один конкурс з нейронаук в Австрію, який мені фінансує Мала академія наук.
Також, я дуже хочу виграти міжнародний грант на навчання. Тому мені необхідно мати хороші оцінки в університеті та писати роботу. Адже якщо у тебе є ідея, якою зацікавиться виробник чи закордонна фірма, то вона спонсорує тебе на навчання. Інший варіант, якщо ти дуже добре здаєш тести, то є теж відповідні стипендії, які надають надзвичайно обдарованим студентам з країн, діти яких не можуть собі дозволити таке навчання.
Ви вже студентка, вступні клопоти позаду. Як Ви відпочиваєте, як проводите вільний час?
На даний час я займаюся спортом. Я відпочиваю від цього надзвичайно важкого року і готуюся морально до навчання в медичному університеті. Взагалі задоволена своїм життям: вранці бігаю, потім ходжу в тренажерний зал, граю у волейбол і просто роблю те, що мені подобається.
Розмовляла Лілія Горковенко