Вибори до місцевих рад змінили політичну карту України і заклали фундамент для нової опозиції. До такої думки дійшли експерти Центру соціально-консервативної політики (ЦСКП), обговоривши підсумки минулих місцевих виборів.
На думку політолога Дмитра Видріна, після виборів змінилася розстановка політичних сил в країні. "Вибори показові з точки зору переформатування типових українських кластерів", - сказав експерт.
Зокрема, Дмитро Видрін назвав чотири кластери:
Партія регіонів і КПУ (за даними ЦСКП, їх підтримує приблизно 50% виборців, і вони конкурують між собою);
"радикали" - лідери ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко та ВО "Свобода" Олег Тягнибок ( за даними ЦСКП, їм симпатизують приблизно 20% виборців);
"політичні яппі" - керівники партій "Сильна Україна" Сергій Тігіпко і "Фронт змін" Арсеній Яценюк (підтримка на рівні 15% населення - ЦСКП);
"новий кластер" - "шерифи "- місцеві лідери (також близько 15% симпатиків - ЦСКП).
На думку Дмитра Видріна, також є багато політичних сил, що не визначилися, з яких може сформуватися опозиція по відношенню до головного кластеру. Експерт вважає, що її лідер зможе спробувати переформатувати українську владу.
На думку керівника соціологічної компанії R & B Євгена Копатька, після виборів Партія регіонів розширила своє представництво, отримала більшість у тих регіонах, де раніше представлена не була. "Влада на себе взяла всю відповідальність за події в країні, що з цього вийде - покаже час", - зазначив Євген Копатько.
На його думку, особливістю минулих виборів можна назвати суттєве зниження явки - на вибори прийшло менше половини виборців.
"За напруженням пристрастей кампанія була як дуже активна, так і досить спокійна, і навіть несподівана. Мінімум в десяти регіонах відбулися локальні політичні проекти, наприклад, у Полтаві, Одесі, Вінниці", - зазначив Євген Копатько.
У свою чергу, керівник Школи політичної психології Геннадій Балашов припустив, що з'явиться "самотній лицар", який консолідує опозицію на загальних ідейних принципах, можливо, на спільній економічній ідеї, і зможе протистояти владі.
Президент ЦСКП (Україна) Юрій Ліпчевський зазначив, що на місцевих виборах перемогла Партія регіонів і посилилися сили регіональної спрямованості. На його думку, це є нормальною тенденцією для місцевих виборів.
"Очевидно, і це відзначили експерти, що багато кандидатів до місцевих влади йшли під своїми гаслами, виборець підтримував кандидата не за партійною приналежністю, а за його обіцянкам покращити життя в місті", - каже Юрій Ліпчевський.