Обсерваторія на горі Піп Іван увійшла до найнезвичніших будівель України (фото)


В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель, які «не соромно показати туристам, та й українцям варто подивитися». Серед них ‒ і прикарпатська будівля.



Список склало видання Взгляд.



Мало хто знає, що в Україні є своя Пізанська вежа, яка з кожним роком нахиляється все більше і більше. Знаходиться вона у Запоріжжі, на проспекті Металургів.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Семиповерхову будівлю спроектував в 1938 році архітектор Іван Козлінер в рамках будівництва соціального містечка. І за неї був удостоєний Гран-прі на паризькій архітектурній виставці. Все б нічого, але до кінця ХХ століття будівля встигла нахилитися майже на 3 градуси від горизонту. Причина ‒ просіла земля. На початку 2000-х років вежу зміцнили. А ось дізнатися, чи нахиляється вона далі, не вдалося.



«Цим займався науково-дослідний інститут, ‒ розповіла архітектор Ленінського району Лариса Толок. ‒ У нас, на жаль, немає інформації, чи продовжує будинок нахилятися». Але деякі запорізькі скептики кажуть, що градус нахилу з моменту зміцнення збільшився.



На карпатській горі Піп Іван в Івано-Франківській області досі збереглися руїни старої астрономічної і метеорологічної обсерваторії під назвою «Білий Слон». Це найвисокогірніша будівля України, в якій жили й працювали люди. Адже обсерваторія розташована на висоті 2028 метрів над рівнем моря.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Обсерваторію ще до війни спорудили поляки. Місцеві мешканці пам’ятають це грандіозне будівництво, адже будматеріали, а це в основному камінь, доводилося або підвозити кіньми на вершину гори, або носити прямо на плечах самим будівельникам.



Працює обсерваторія від початку 1938 року. Але напередодні війни звідти вивезли все найцінніше обладнання. У 1941 році там вже щосили господарювали німці, і будівля після грабежу спорожніла. Зараз її намагаються реконструювати зусиллями польських і українських учених.



Будинками-перевертнями в світі вже нікого не здивувати. У минулому році такий же з’явився в Ялті. Правда, в «будинку-навпаки» ніхто не живе ‒ його використовують як музей.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Двокімнатний будинок побудували в Криму, недалеко від селища Лівадія ‒ на території театру морських тварин. Автор і власник незвичайної споруди Ігор Кінчик пускає туди всіх охочих сфотографуватися.



«Будинок зроблений із звичайних будматеріалів, ‒ розповів він. ‒ Площа ‒ 50 квадратних метрів. Там є дві кімнати і кухня. Все, як у звичайному маленькому будиночку, тільки сам будинок перевернутий. Усередині все теж догори дриґом: столи, ліжка, стільці і всілякі дрібниці, прибиті до стелі».



Будівля Чернівецького національного університету ‒ одна з визначних пам’яток Чернівців. Вона входить до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. До університету тут розташовувалася резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Центральна й найкрасивіша будівля комплексу побудована в 1863 році на місці старого будинку єпископів. Тодішній єпископ Євген Гакман добився від австрійського імператора дозволу на побудову. А вже в 1875 році тут було створено університет з трьома факультетами: теологічним, юридичним і філософським.



«Зараз тут 17 корпусів, але головним вважається так званий Синодальний зал ‒ один з найкрасивіших залів Європи. До речі , незважаючи на те, що тут була резиденція православних митрополитів, зал прикрасили єврейськими зірками Давида, ‒ розповіли в адміністрації. ‒ Таким чином православні митрополити подякували місцевій єврейській громаді, яка давала гроші на його споруду.



Готель «Бон Бон » в Донецьку за два роки свого існування встиг прославитися на весь світ. Незвичайна і химерна архітектура будівлі нагадує стиль Антоніо Гауді, чий недобудований собор в Барселоні досі викликає масу суперечок. Втім, адміністратор Саша Титова з порівнянням не згодна.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Наш готель виконаний в стилістиці, у якій працював австрійський художник Фриденсрайх Хундертвассер, ‒ розповіла вона. ‒ Ми славимося не тільки оригінальним дизайном триповерхової будівлі, а й інтер’єром номерів. Кожен із них виконаний в оригінальному стилі». Завдяки незвичайному задуму, міні-готель користується популярністю.



Найбільший храм України знаходиться в Черкасах. Це ‒ Свято-Михайлівський кафедральний собор, названий так на честь архангела Михаїла.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Цікаво, що автором проекту і керівником будівництва є владика Софроній, митрополит Черкаський і Канівський (в миру Дмитро Дмитрук). До прийняття сану владика встиг попрацювати в молодості на будівництвах, а пізніше навіть став почесним членом Академії архітектури України.



«Конструкція храму за проектом така, що при будівництві не використані балки, перемички або панелі. Все цілісне. Так спеціально задумав владика Софроній, ‒ розповідають місцеві.



Після офіційного відкриття храму в 2002 році центральний парк Черкас, де стоїть церква, теж назвали Соборним. До революції на місці храму був цвинтар, а в радянські часи ‒ парк розваг, що багатьох ображало.



«Це дійсно найбільший храм України, ‒ розповіли в Черкаській єпархії. ‒ Сюди одночасно можуть прийти до 12 тисяч парафіян. Його висота ‒ 74 метри, з яких 17 метрів припадає на куполи. Для порівняння Казанський собор у Санкт-Петербурзі має висоту дещо більше 71 метра. Площа храму ‒ понад 3 тисячі квадратних метрів.



«Китайська стіна в Луцьку» ‒ житловий будинок в Луцьку, розташований на проспектах Соборності та Молоді. Його довжина становить 1750 метрів.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Цей будинок був побудований в період з 1969 по 1980 рік архітекторами Василем Маловіцою і Ростиславом Метельницьким, ‒ розповів головний архітектор Луцька Ярослав Матвіїв.



Будівля споруджена у формі сот і об’єднує 40 будинків різної поверховості ‒ від 5 до 9 поверхів. У ньому 120 під’їздів. «Багато новоселів спочатку плуталося і частенько помилялося під’їздом, ‒ говорить Матвіїв. ‒ Але коли двори озеленили і розбили клумби, жителі почали орієнтуватися по них».



Ялтинський санаторій «Дружба» незвичайний не тільки для України: його внесли до списку 50 найдивовижніших будівель світу. Санаторій нагадує літаючу тарілку. Конструкція спирається на гору, а вікна кожного номера звернені до моря.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Дружбу» спроектував в 1980- х роках минулого століття відомий архітектор Ігор Василевський. Спочатку санаторій був інтернаціональним. Передбачалося, що в ньому будуть відпочивати трудящі не тільки Радянського Союзу, але й дружніх держав.



«Спланований санаторій так, що вікна кожного номера виходять до моря, ‒ розповів ялтинський екскурсовод Ігор Бортніков. ‒ Сама тарілка має діаметр 76 метрів і стоїть на трьох опорах, вбитих в скелю. Виходить, що гора тримає тарілку. Але візуально це непомітно: здається, що будівля висить в повітрі.


02.11.2013 1139 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17639
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1583
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1125
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2170
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3709
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1414

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1826

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

594

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1217

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1375
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

724
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24319
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

574
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

539
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

681
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1577
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

738
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7790
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

702
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1836 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

673
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

580