Обличчя кандидата у народні депутати 2014: освіта, вік, стать, партійність (інфографіка)

 

У позачергових парламентських виборах візьме участь у цілому 6 627 кандидатів у народні депутати, серед яких 302 парламентарі Верховної Ради поточного скликання (найбільше з «Блоку Петра Порошенка», «Батьківщини» і ВО «Свобода»).

 

Абсолютна більшість кандидатів як у партійних списках, так і на мажоритарних округах здобули вищу освіту (92 %). Цікаво, що 98 % кандидатів за списками партії «Опозиційний блок» є безпартійними, у той час як 100 % кандидатів від ВО «Свобода» і 99 % від Комуністичної партії – мають партійні квитки. Жінки є недопредставленими у мажоритарних округах (лише 12,9 %), однак у списках деяких партій вони домінують або мають значну частку (партія «Солідарність жінок України» - 74 %, Сила людей – 43 %, Національна демократична партія України – 36 %). Позитивною тенденцією цьогорічної кампанії є збільшення частки жінок серед кандидатів, яких висунули політичні партії за списками (25,8 %), та молоді до 35 років (32 %).

 

30 вересня 2014 року завершився етап реєстрації кандидатів у народні депутати України. Станом на 1 жовтня Центральна виборча комісія зареєструвала 6 627кандидатів у народні депутати, з них 3 121 балотуються за партійними списками, 3 506 – у одномандатних округах. Загалом у парламентських виборах у багатомандатному загальнодержавному окрузі візьмуть участь 29 політичних партій, що на 8 більше, аніж на парламентських виборах 2012 року. Порівняно з останніми черговими виборами, у 2,5 рази менше політичних партій (32 проти 81) висунули своїх кандидатів у одномандатних округах. 

0 opora-election2014-report-0

Не зважаючи на дискусії щодо люстрації та «повного оновлення» новообраного парламенту, у цьогорічних виборах бере участь 302 із 450 парламентарів Верховної Ради сьомого скликання. Третина чинних народних депутатів (153 особи, 4,89 % від загальної кількості кандидатів-«списочників») намагатимуться вкотре пройти до парламенту, зарезервувавши собі місце у партійних списках. 9 партій включили до лав своїх кандидатів депутатів чинного 7-го скликання, найбільша їхня кількість концентрується у списках Партії «Блок Петра Порошенка» (42 особи), політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (26 осіб) та політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (23 особи). Так само третина чинних народних обранців (149 осіб, 5,92 % від загальної кількості кандидатів-мажоритарників) балотується за одномандатними округами, 100 з яких йдуть на вибори як самовисуванці, а 49 – як кандидати від партій. 

0 opora-election2014-report-7

Згідно з аналізом ОПОРИ, абсолютна більшість кандидатів, які балотуються як у багатомандатному окрузі, так і на мажоритарних округах є особами «середнього віку» 36-59 років - 57 % і 66 % відповідно. Характерно, що кандидатів-осіб старшого віку (60 і більше років) практично утричі менше за кандидатів з категорії «молодь» (до 35 років включно) – тільки 11 % і 7 % у загальнодержавному багатомандатному окрузі і одномандатних округах відповідно. Цього року майже третина кандидатів у народні депутати представлятимуть молодь віком до 35 років: у  загальнодержавному багатомандатному окрузі 32 %, і 27 % - у мажоритарних округах.

Цікавим є той факт, що лише 15 % кандидатів за партійними списками і 14 % у мажоритарних округах є тимчасово безробітними. Згідно із зведеними округленими даними, більшість кандидатів мають вищу освіту (92 %), лише 4 % здобули загальну середню освіту, 3 % - професійно-технічну або середню спеціальну та 1 % - незакінчену вищу або базову вищу освіту. Разом з тим лише три партії включили до своїх списків більш ніж 10 кандидатів з середньою освітою: ВО «Свобода» (26 осіб), Політична партія «5.10» (25 осіб) та Радикальна партія Олега Ляшка (17 осіб). 

0 opora-election2014-report-4

Для України все ще залишається актуальною проблема низького рівня участі жінок у виборчому процесі, зокрема питання гендерних квот у партійних списках. Згідно зі ст.8.10 Закону України «Про політичні партії в Україні» статут політичної партії має містити розмір квоти, що становить не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку, як мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі і має становити. Тим не менш, лише 10 з 29 зареєстрованих політичних партій, що беруть участь у поточних виборах за пропорційною складовою, включили до своїх списків 30 і більше відсотків жінок, як того вимагає українське законодавство. Виборчі списки ще 5 партій нараховують 25-29,9 % жінок. У загальному підсумку, жінки становлять 25,78 % від загального числа кандидатів, що балотуються за партійними списками. Це є кращим показником, порівняно з попередніми виборами: так, на парламентських виборах 2002 р. за партійними списками балотувалося близько 24 % жінок, у 2007 р. – 17,8 %, а у 2012 р. – 19,78 %, окрім того, на виборах 2012 р. виборчі списки лише 2 партій містили більше 30 % жінок.

0 opora-election2014-report-5

Традиційно для українських виборів політичні партії включають до своїх списків велику кількість безпартійних осіб, які не належать до лав їх партійних організацій. Так, на цих виборах у багатомандатному окрузі балотується близько 40 % безпартійних кандидатів, що становить порівняно великий показник. Частково він зумовлений тим, що утворення партійних блоків не передбачено чинним законодавством, однак у нинішній ситуації багато з політичних партій вирішили об’єднати свої зусилля, або ж блоки були спеціально створені напередодні виборів з представників різних політичних сил. Відповідно, велика кількість кандидатів таких об’єднаних партійних команд анулювали членство у своїх партіях, які офіційно не були зареєстровані учасниками виборчих перегонів. Відзначимо, що 11 політичних партій мають у своїх списках 50 і більше відсотків безпартійних, при чому за списками 3 партій балотується більше 90 % осіб без партійних квитків (Політична партія «Опозиційний блок» (98 %), Всеукраїнське політичне об'єднання «Україна – єдина країна» (96 %), Українська партія «Зелена планета» (91 %). Дві партії не включили до своїх списків жодного безпартійного кандидата – політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода» і політична партія «Національна Демократична партія України», а у списках Комуністичної партії України значаться лише двоє безпартійних (1 %). 

0 opora-election2014-report-6

Від початку висування кандидатів у народні депутати України і до закінчення етапу реєстрації на сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК) оприлюднено 214 рішень про відмову 819 громадянам. У більшості постанов рішення приймалося на основі більш як однієї підстави, а найпоширеніша причина відмова в реєстрації кандидатам пов’язана з відсутністю зобов'язання, у разі обрання, припинити діяльність та скласти представницький мандат, що несумісний з мандатом народного депутата України (389 випадків). У 47 постановах ЦВК відмова ґрунтувалася на відсутності необхідних відомостей у автобіографії; а у 39 постановах - у зв’язку з поданими неповними відомостями у заяві кандидата.

0 opora-election2014-report-3

Джерело: сайт ЦВК (станом на 01 жовтня 2014 р.), Громадянська мережа ОПОРА

Ознайомтеся з результатами проміжного звіту Громадянської мережі ОПОРА за підсумками спостереження за виборами народних депутатів України 26 жовтня 2014 р. у вересні: тут.

За коментарями звертайтеся : 
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50, a.olja@opora.org.ua 
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів. 
ОПОРА системно інформуватиме суспільство про перебіг кампанії, дотримання чинного законодавства суб’єктами виборчого процесу, участь посадових осіб у перегонах, дотримання міжнародних стандартів організації виборів усіма зацікавленими сторонами. Масштабне громадське спостереження має на меті попередити порушення протягом передвиборчої кампанії та унеможливити зловживання під час підрахунку голосів. Окрім спостереження, ОПОРА проводитиме інформаційно-просвітницьку кампанію та надаватиме юридичну підтримку громадянам щодо захисту їх виборчих прав.


08.10.2014 1250 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2492
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1590 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3661
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5435
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1686
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2084

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

185

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

197

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

887
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

482
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

775
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2471 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

510
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

877
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4922
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

739
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

659
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

593
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

404
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

732
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

892 2