Обличчя кандидата у народні депутати 2014: освіта, вік, стать, партійність (інфографіка)

 

У позачергових парламентських виборах візьме участь у цілому 6 627 кандидатів у народні депутати, серед яких 302 парламентарі Верховної Ради поточного скликання (найбільше з «Блоку Петра Порошенка», «Батьківщини» і ВО «Свобода»).

 

Абсолютна більшість кандидатів як у партійних списках, так і на мажоритарних округах здобули вищу освіту (92 %). Цікаво, що 98 % кандидатів за списками партії «Опозиційний блок» є безпартійними, у той час як 100 % кандидатів від ВО «Свобода» і 99 % від Комуністичної партії – мають партійні квитки. Жінки є недопредставленими у мажоритарних округах (лише 12,9 %), однак у списках деяких партій вони домінують або мають значну частку (партія «Солідарність жінок України» - 74 %, Сила людей – 43 %, Національна демократична партія України – 36 %). Позитивною тенденцією цьогорічної кампанії є збільшення частки жінок серед кандидатів, яких висунули політичні партії за списками (25,8 %), та молоді до 35 років (32 %).

 

30 вересня 2014 року завершився етап реєстрації кандидатів у народні депутати України. Станом на 1 жовтня Центральна виборча комісія зареєструвала 6 627кандидатів у народні депутати, з них 3 121 балотуються за партійними списками, 3 506 – у одномандатних округах. Загалом у парламентських виборах у багатомандатному загальнодержавному окрузі візьмуть участь 29 політичних партій, що на 8 більше, аніж на парламентських виборах 2012 року. Порівняно з останніми черговими виборами, у 2,5 рази менше політичних партій (32 проти 81) висунули своїх кандидатів у одномандатних округах. 

0 opora-election2014-report-0

Не зважаючи на дискусії щодо люстрації та «повного оновлення» новообраного парламенту, у цьогорічних виборах бере участь 302 із 450 парламентарів Верховної Ради сьомого скликання. Третина чинних народних депутатів (153 особи, 4,89 % від загальної кількості кандидатів-«списочників») намагатимуться вкотре пройти до парламенту, зарезервувавши собі місце у партійних списках. 9 партій включили до лав своїх кандидатів депутатів чинного 7-го скликання, найбільша їхня кількість концентрується у списках Партії «Блок Петра Порошенка» (42 особи), політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (26 осіб) та політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (23 особи). Так само третина чинних народних обранців (149 осіб, 5,92 % від загальної кількості кандидатів-мажоритарників) балотується за одномандатними округами, 100 з яких йдуть на вибори як самовисуванці, а 49 – як кандидати від партій. 

0 opora-election2014-report-7

Згідно з аналізом ОПОРИ, абсолютна більшість кандидатів, які балотуються як у багатомандатному окрузі, так і на мажоритарних округах є особами «середнього віку» 36-59 років - 57 % і 66 % відповідно. Характерно, що кандидатів-осіб старшого віку (60 і більше років) практично утричі менше за кандидатів з категорії «молодь» (до 35 років включно) – тільки 11 % і 7 % у загальнодержавному багатомандатному окрузі і одномандатних округах відповідно. Цього року майже третина кандидатів у народні депутати представлятимуть молодь віком до 35 років: у  загальнодержавному багатомандатному окрузі 32 %, і 27 % - у мажоритарних округах.

Цікавим є той факт, що лише 15 % кандидатів за партійними списками і 14 % у мажоритарних округах є тимчасово безробітними. Згідно із зведеними округленими даними, більшість кандидатів мають вищу освіту (92 %), лише 4 % здобули загальну середню освіту, 3 % - професійно-технічну або середню спеціальну та 1 % - незакінчену вищу або базову вищу освіту. Разом з тим лише три партії включили до своїх списків більш ніж 10 кандидатів з середньою освітою: ВО «Свобода» (26 осіб), Політична партія «5.10» (25 осіб) та Радикальна партія Олега Ляшка (17 осіб). 

0 opora-election2014-report-4

Для України все ще залишається актуальною проблема низького рівня участі жінок у виборчому процесі, зокрема питання гендерних квот у партійних списках. Згідно зі ст.8.10 Закону України «Про політичні партії в Україні» статут політичної партії має містити розмір квоти, що становить не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку, як мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі і має становити. Тим не менш, лише 10 з 29 зареєстрованих політичних партій, що беруть участь у поточних виборах за пропорційною складовою, включили до своїх списків 30 і більше відсотків жінок, як того вимагає українське законодавство. Виборчі списки ще 5 партій нараховують 25-29,9 % жінок. У загальному підсумку, жінки становлять 25,78 % від загального числа кандидатів, що балотуються за партійними списками. Це є кращим показником, порівняно з попередніми виборами: так, на парламентських виборах 2002 р. за партійними списками балотувалося близько 24 % жінок, у 2007 р. – 17,8 %, а у 2012 р. – 19,78 %, окрім того, на виборах 2012 р. виборчі списки лише 2 партій містили більше 30 % жінок.

0 opora-election2014-report-5

Традиційно для українських виборів політичні партії включають до своїх списків велику кількість безпартійних осіб, які не належать до лав їх партійних організацій. Так, на цих виборах у багатомандатному окрузі балотується близько 40 % безпартійних кандидатів, що становить порівняно великий показник. Частково він зумовлений тим, що утворення партійних блоків не передбачено чинним законодавством, однак у нинішній ситуації багато з політичних партій вирішили об’єднати свої зусилля, або ж блоки були спеціально створені напередодні виборів з представників різних політичних сил. Відповідно, велика кількість кандидатів таких об’єднаних партійних команд анулювали членство у своїх партіях, які офіційно не були зареєстровані учасниками виборчих перегонів. Відзначимо, що 11 політичних партій мають у своїх списках 50 і більше відсотків безпартійних, при чому за списками 3 партій балотується більше 90 % осіб без партійних квитків (Політична партія «Опозиційний блок» (98 %), Всеукраїнське політичне об'єднання «Україна – єдина країна» (96 %), Українська партія «Зелена планета» (91 %). Дві партії не включили до своїх списків жодного безпартійного кандидата – політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода» і політична партія «Національна Демократична партія України», а у списках Комуністичної партії України значаться лише двоє безпартійних (1 %). 

0 opora-election2014-report-6

Від початку висування кандидатів у народні депутати України і до закінчення етапу реєстрації на сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК) оприлюднено 214 рішень про відмову 819 громадянам. У більшості постанов рішення приймалося на основі більш як однієї підстави, а найпоширеніша причина відмова в реєстрації кандидатам пов’язана з відсутністю зобов'язання, у разі обрання, припинити діяльність та скласти представницький мандат, що несумісний з мандатом народного депутата України (389 випадків). У 47 постановах ЦВК відмова ґрунтувалася на відсутності необхідних відомостей у автобіографії; а у 39 постановах - у зв’язку з поданими неповними відомостями у заяві кандидата.

0 opora-election2014-report-3

Джерело: сайт ЦВК (станом на 01 жовтня 2014 р.), Громадянська мережа ОПОРА

Ознайомтеся з результатами проміжного звіту Громадянської мережі ОПОРА за підсумками спостереження за виборами народних депутатів України 26 жовтня 2014 р. у вересні: тут.

За коментарями звертайтеся : 
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50, a.olja@opora.org.ua 
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів. 
ОПОРА системно інформуватиме суспільство про перебіг кампанії, дотримання чинного законодавства суб’єктами виборчого процесу, участь посадових осіб у перегонах, дотримання міжнародних стандартів організації виборів усіма зацікавленими сторонами. Масштабне громадське спостереження має на меті попередити порушення протягом передвиборчої кампанії та унеможливити зловживання під час підрахунку голосів. Окрім спостереження, ОПОРА проводитиме інформаційно-просвітницьку кампанію та надаватиме юридичну підтримку громадянам щодо захисту їх виборчих прав.


08.10.2014 1096 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1361
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1204
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2272
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3788
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2833
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2839

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

608

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1040

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

961

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1959
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1024
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

857
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

665
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

251
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1483
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1001 2
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

646
05.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19972
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

371
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

706
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

651
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

990