Новий орієнтир для цін на нафту - 300 доларів за барель. Про це заявив в інтерв'ю Reuters заявив колишній міністр нафтової промисловості Саудівської Аравії (1962-1986) Шейх Ахмед Закі Ямані, пише Газета.Ru.
"Котирування можуть підскочити до 200-300 доларів за барель, якщо Саудівська Аравія зіткнеться з загрозою серйозної політичної нестабільності. Якщо що-небудь трапиться в Саудівській Аравії - це 200-300 доларів за барель ", - зазначив Ямані, який зараз очолює Центр глобальних енергетичних досліджень в Лондоні.
Нафта вже коштує дорожче 120 доларів за барель. Ф'ючерсні контракти на суміш Brent з поставкою в травні подорожчали до 121,29 долара за барель до завершення торгів понеділка на лондонській біржі IСE. Це рекорд з серпня 2008 року.
Інвестори панікують через сутички лівійських повстанців з владою Муамара Каддафі і зіткнення поліції Ємену з антиурядовими «протестантими». Нервозність на ринку збільшив і страйк нафтовиків у Габоні. Країна повністю припинила видобуток нафти (240 тис. барелів на добу). Робота корпорацій Shell і Total в країні паралізована. Додаткову «підтримку» нафті надав долар. Курс американської валюти знижується після того, як представник Федеральної резервної системи США відкинув можливість швидкого підвищення ставки рефінансування.
Додатковий фактор ризику - Нігерія, де на квітень намічені вибори парламенту, президента і місцевих органів управління. Нігерія - найбільший виробник нафти в Африці, що експортує близько 2,5 млн. барелів на добу. Зараз через напади "Руху за звільнення дельти річки Нігер" та інших збройних угрупувань на об'єкти Chevron, Shell і ряду інших нафтових компаній експорт нафти знизився.
З 14 січня 2011 року ціна на нафту піднялася на 18%.
Ринок чекає рішучих заходів від Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК), можливо, збільшення видобутку і поставок. Але головуючий в ОПЕК Іран відмовився проводити екстрене засідання у зв'язку зі стрибком цін. Найближча зустріч країн - експортерів нафти намічена тільки на 2 червня.
Аналітики JP Morgan ще в березні передбачили, що продовження громадянської війни в Лівії підніме ціни на нафту вище 120 доларів за барель. При цьому найгірший із сценаріїв, що передбачає поширення арабських революцій на ключові нафтовидобувні держави, не виключає і зростання вище 200 доларів за барель.
Нестримне зростання нафтових цін негативно позначиться на зростанні світової економіки. Аналітики Deutsche Bank прогнозують, що, якщо контракти на Brent не опустяться в 2011 році нижче 110 доларів за барель, це викличе уповільнення темпів зростання європейської економіки на 0,5%.
Європейський центробанк очікує 1,3-2,1% зростання ВВП єврозони в 2011 році, Єврокомісія прогнозує зростання на 1,6% для єврозони і на 1,8% для всього Євросоюзу. Підвищення нафтових цін до 150 доларів за барель на тривалий час, за прогнозом Deutsche Bank, викличе падіння темпів зростання економіки Євросоюзу на 2,3%. "Якби відбулися події, що обіцяють врегулювання ситуації на Близькому Сході, нафтова премія останніх тижнів здулася б", - говорить економіст з енергетики Національного банку Австралії Бен Вестмор. "Але до тих пір, поки існує загроза скорочення поставок і немає ознак скорочення попиту, ринок буде встановлювати нові рекорди", - вважає аналітик банку Saxo Оле Хансен.
А "Фіртка" запрошує читачів уявити собі, що означатиме ціна нафти в 200-300 доларів за барель для України. Ціна бензину на українських АЗС сягне в такому випадку до 20-30 гривень за літр. Зі всіма витікаючими наслідками - зрпостанням цін на гречку до 50-60 гривень за кілограм, буханки хліба нового урожаю в 4-5 гривень, проїзду в міському транспортів за 4 гривні...
11