Новий керівник ОДА: криза жанру в кадровому питанні

 

 

Революційні події замість спричинити до повного перезавантаження влади, поки мають дуже скромні наслідки: повернення до старого (також недосконалого) варіанту конституції та відміни низки законів.

 

По факту, революція ще не відбулась, тобто не закінчилася. На місцях свої чудеса і метаморфози.

 

В активній фазі революції багато говорилося про самоврядування, про те, що єдиним легітимним органом влади є обласна рада – виборний орган. Влада обрана, за словами опозиціонерів має більшу легітимність аніж влада призначувана. За цією логікою, обласна рада мала б утворити виконавчий орган – виконком, котрий би взяв на себе виконавчі функції по управлінню майном та активами нашої області. При цьому, і дійсно повнота відповідальності мала б лягти на обласну раду – сама бюджет формує, сама приймає, сама виконує – і за це має бути політично відповідальна. Але вже сам факт того, що голова облради Василь Скрипничук після зміни опозиції на владу і навпаки висловився, що «завтра тут буде голова ОДА або виконуючий його обов’язки, який власне змушений буде брати на себе повноваження виконавчої влади і не треба буде формувати жодних виконкомів» тільки підтвердив той факт, що ніякої відповідальності на себе стара нова влада не хоче брати. Славу небесної сотні – так, але аж ніяк не відповідальність. Громадськість проти такого.

 

Революція дійсно ще триває, або й навіть не починалася… Окрім питань морально-етичних (наскільки це можливе в політиці), котрі є питаннями зовсім іншого й окремого дослідження варто сказати, що основною причиною такої «несміливості» щодо відповідальності за управління майном і активами є питання кадрове. Кадрове питання – основоположне. Одне діло прапорами махати, приймати політичні заяви, що не мають ніяких наслідків окрім піару на телебаченні, навіть бігати з мегафонами і кувалдами – все це ще не значить (вірніше, точно не значить) ефективного управління народним добром.

 

Серед всього іншого, кадровий голод можна пояснити тим, що за всі ці роки людям професійним і талановитим без підтримки партійної чи відверто корупційної досить важко було пробитися і набути фахового досвіду у владі. Частина тих, хто таки зміг прийти на ключові управлінські пости в держслужбі за всі ці роки зігнили разом із системою. Навіть їх професіоналізм тут може знадобитися мало – оскільки тяга до корупційних схем і дерибану іноді навіть сильніша за інстинкт самовиживання. Політичні і партійні монополісти вперто не допускали молодь до спільної праці по управлінню країною, боячись сильних і талановитих конкурентів, адже ці монополісти виплили на гребені хвилі комсомолу та компартії, де була добротна кузня кадрів. Фактично, Ленін та його сподвижники спричинилися до того, що в період ранньої незалежності люди талановиті, але не заангажовані на комсомол, компартію (і взагалі партії як фірми) чи відвертий бандитизм так і не пробилися в структуру влади і було втрачено плинність поколінь.

 

В сучасній історії променем надії стала Помаранчева революція, де все-таки відбувся приток нових облич, нових людей, можливо – не ідеальних, але нових і професійних. Ця тенденція фактично була збережена до виборів Президента в 2009-2010 роках, а потім різко згасла.

 

Якщо зараз із вини обласної ради неможливо говорити про «виконком», котрий би міг перебрати на себе функції ОДА, то слід загострити увагу на питанні кандидатури на пост голови ОДА і його команди, і взагалі, на кадровому резерві нинішньої влади – вчорашньої опозиції.

 

Як відомо, по Івано-Франківській області на противагу керівництву облради свободівського штабу є домовленість про квоту від «Батьківщини» в структурах ОДА. При цьому «Удар» претендуватиме на одного із «малих» заступників голови ОДА або керівництво окремими департаментами. Якщо ж поглянути на кадрове питання «Батьківщини», то одразу ж постане питання взаємодії двох політичних груп впливу – власне «Батьківщини» і колишнього «Фронту змін», яке буде перехрещуватися бізнесовими групами впливу. Крім цього, фактично вперше за всю історію існування інституту обласних адміністрацій, свою роль зіграє громадськість і Майдан, що, безумовно, буде наполягати на своїх принципах формування нової влади і люстрації.

 

За основу базового списку претендентів можна поставити ряд народних депутатів від «Батьківщини», що були обрані по одномандатному і багатомандатному окрузі і які мають відповідні амбіції, а також впливові особи партії, фінансово-промислових груп і громадських груп впливу в протестному русі.

 

Як виглядає менш-більш реальний список?

Це – Шлемко Дмитро Васильович, Шкварилюк Володимир Васильович, Ткач Роман Володимирович,Романчук Андрій Володимирович, Гладій Василь Іванович, Дирів Анатолій Борисович, Левицький Олександр Михайлович, можливо Романюк Юрій Дмитрович. Крім цього, можуть вестися переговори іншими гравцями, що давно мають певні амбіції і спробують використати квоту в обхід номенклатури, застосовуючи критику до вчорашньої опозиції, це – Олійник Ігор Мирославович, Насалик Ігор Степанович, Болюк Зінаїда Андріївна, Волковецький Степан Васильович, Гусак Руслан Олегович, Палійчук Микола Васильович, Шевченко Олександр Леонідович, Соловей Юрій Ігорович. Серед тих, хто в списку – четверо вже були на посту голови ОДА, ще четверо – були замами, п’ятеро – були у вищому керівництві облради – до багатьох є питання по люстрації чи «довгожительстві» у владі, політичній корупції і «тушкуванню», неспівмірності доходів і способу життя тощо. Бачимо, що окреслюється непоганий конкурс на одне місце. Проти окремих кандидатів вже почалися інформаційні війни чи навпаки – збір підписів.

 

В разі, якщо «Батьківщина» таки використає свою квоту згідно домовленостей і з числа своїх обиратиме кандидатуру, котру міг би нормально сприйняти майдан (в тому числі завдяки участі у всіх подіях на передовій) – то це могли б бути нардепи Василь Гладій та Анатолій Дирів. Важковаговик Дмитро Шлемко, мабуть, матиме іншу місію в цій владі, але намагатиметься проштовхнути свого протеже. Досить високі шанси через особливий протекторат Дмитра Шлемка і Ярослава Федорчука міг би мати Олександр Левицький, більше зараз відомий як «чоловік Божий», але громадськість його агресивно не сприймає через публічний конфлікт в Народній раді. І Василь Гладій, і Анатолій Дирів – кандидатури досить прийнятні для тих, хто дійсно жив на майдані і міг би підтримати таку перехідну революційну владу. При цьому, Василь Гладій як і Володимир Шкварилюк чи, скажімо, Роман Ткач в своїй біографії несуть частину негативу, що тягнеться за ними ще з часів їх роботи в ОДА попередніх періодів. Анатолій Дирів – активний учасник майдану, людина у владі нова, до обрання нардепом недовго був головою Рожнятівської районної ради, і тому дещо менш впізнаваний серед своїх конкурентів, що фактично урівноважує шанси основних фаворитів.

 

У всякому разі, якщо не буде брудних підкилимних ігор, а основними критеріями партійного сита стануть доволі прозора і зрозуміла трудова біографія, професіоналізм, відсутність корупційного шлейфу, незмінність політичної позиції, активна громадянська позиція без самолюбування і піару претендента та підтримка майдану за конкретні справи і здобутки – може бути знайдено достойне кадрове рішення. Важливим також стане і фактор формування цілої команди заступників, в тому числі з активістів протестного руху які б водночас були профі в своїй галузі – хто зможе презентувати дієву команду і власну репутацію – той і буде запропонований на посаду голови місцевої адміністрації.

 

 Віталій Світлик, політолог


26.02.2014 Віталій Світлик 999 15
Коментарі (15)

Світлику! 2014.02.26, 14:51
А чого ж Ти,пане політолог,забув Миколу Палійчука(ексгубернатора і обл.депутата від Удару) та досить активного на Євромайдані Петра Шкутяка ...а взагалі ставлю на В.Гладія-зразу ж округ появляється для Палійчука
Будьте уважні! 2014.02.26, 15:26
Незалежний політолог Світлик є помічником народної депутатки від "атьківщини". А тепер читайте статтю ще раз! Ну і як?!
Кочерганюк 2014.02.26, 15:35
Люди, не хваліть нардепів, що вони були на Майдані. Бо саме для того ми їх обирали!!!
службовець 2014.02.26, 16:18
давно назріло питання про доцільність утримання депутатів вру,таких як є зараз.вони крім власного бізнесу та депутатської недоторканості та надзвичайно високих зарплат (в порівнянні із рядовими українцями) ніякої користі для держави не приносять.етика їхня,як народних обранців,на нулю.тільки й дивимося на їх грубість,чвари та безкультурність.простий люд за такі діяння давно б був за гратами.складається враження,що більшість слуг народу є бандитами,жуликами,хамами та авантюристами.в цивілізованій країні народ давно змусив би їх здати мандати.не треба за народні кошти кормити цих бездарів і тунеядців,які даремно отримують заробітну плату,а народ від цього тільки страдає.для чого ж нам такий парламент? обійдемося й без нього.
Франківець 2014.02.26, 17:47
Це що писав якись пяний, який Руслан Гусак претендент на голову ОДА - провокація, хто пи сав цю статтю
Василь 2014.02.26, 23:28
Помічник Диріва Світлик просуває на посаду Диріва. І це політолог??? Я ...уєю
коломиянин 2014.02.27, 01:09
в таких випадках коли нема кандидатур,просимо вуйка михася вишиванюка нехай виручає,чи він знов десь тікає на кордоні зчемоданами повних мільйонів
Рожнятів 2014.02.27, 12:23
Краще застрілитися ніж голосувати за Диріва Анатолія-злодій і підлиза.І взагалі всі партії треба на вічно ліквідувати щоб не було втягування а потім переслідування як зараз.
Снятинчанин 2014.02.27, 15:31
Гладія в губернатори. Порядний чоловік. Підтримую. керувати областю повинна людина яка знає місцеве самоврядування із самих початків
Гуцули 2014.02.27, 19:49
Не знаю який з мене політолог чи прогнозист але мені видається що найбільш прийнятним для нашої області це В.ГЛАДІЙ навіть дивлячись на те що він має житло у Франк. а В.ДИРІВ перше чим буде займатися то це житлом потім жінку дітей прилаштовувати і т.д. Як не крути а своя сорочка до тіла ближче.
Дід ПанАс 2014.02.28, 10:50
Ось я не розумію, для чого люди ідуть в законодавчі органи влади, борються на виборах, а як тільки появляється місце у виконавчому органі, вони кидають все і рвуться вже в ОДА наприклад. перша вимога - пройшов до ВРУ , то там і сиди.
Дід ПанАс 2014.02.28, 10:53
А зараз перевибори (якщо ішли по округах), додаткові витрати. Для чого? Грошей нема - економимо.Голова ОДА не з депутат і не Левицький. Він вже має місце працевлаштування. Ви уявляєте цього хама в кріслі ОДА?
Іван Гринджуляк 2014.02.28, 11:06
Всі від голови ОДА до замів і до нач.управлінь мають бути місцеві або приміські. А то кожний доїзджіючий при владі бере допомогу на квартиру, а Зіна-Корзіна взагалі іздила раніше в Рогатин і назад кожного дня, бо жила вона там. Тому з метою економії - місцевого. Всіх повязаних з крупним бізнесом, мільйонерів, а також бізнесменів-неудачників непотрібно.
07 2014.02.28, 09:23
Не переживайте головою ОДА буде Ірина Сех - Свобода
Ахтунг 2014.02.28, 11:00
Треба людину, яка нормально може знайти мову з молоддю і буде залучати їх.Хто буде поважати всіх і буде скромним у своїх витратах.Адже рік буде важким. Може взагалі повторитися історія з невчасними проплатами і т.д. Треба такого голову, хто зможе трамати ситуацію під контролем. І неможна допускати бізнесменів-міліардерів і тих хто має тісні звязки з бізнесом. Хай кожен проведе екскурсію - де хто живе.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2492
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1590 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3661
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5435
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1687
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2084

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

185

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

197

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

887
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

482
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

776
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2471 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

512
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

877
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4922
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

740
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

659
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

593
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

404
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

732
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

892 2