Нові технологічні тенденції. Євромайдан і після…

 

 

Над Євромайданом нависає тінь виборів 2015 року. В плані стратегічних сценаріїв боротьби за владу Євромайдан може спрацювати у двох «режимах»: в режимі наближення виборів (чого б бажали вітчизняні опозиційні політики) і в режимі зміни виборної парадигми (чого б бажали західні актори). Проте існує ще один аспект теперішніх подій. Серед іншого, Євромайдан став тою «пілотною панеллю», на якій відпрацьовуються політичні технології, котрі розробляються для «великої битви», поки що запланованої на 2015 рік.

 

Ці технології можна згрупувати у три блоки:

 

1) нейтралізація політичних інструментів супротивника шляхом «м’якої сили»;

2) збільшення мобільності «вуличного ресурсу»;

3) вибіркові кібератаки за схемою «вогонь по штабах».

 

Спробуємо проілюструвати ці блоки деякими подіями, що відбувались 21-27 листопада (тобто до моменту написання даної аналітичної статті).

 

Нейтралізація політичних інструментів

 

Найбільш яскраво виразилась у цілеспрямованому витисненні лідерів та активістів ВО «Свободи» з «реперних панелей» Євромайдану. Судячи з масштабності та ефективності цієї операції, вона розроблялась фахівцями високого рівня і здійснювалась одночасно у Києві і Львові із врахуванням політичної і протестної специфіки обох міст.

 

Протестний електорат було заздалегідь настроєно проти «Свободи» низкою потужних і практично «невідбивних» компроматів («гроші Пупса», «справа Колковського», «справа «Україн», «партквиток Фаріон»).

 

В якості інструментального меседжу використовувалось гасло «Євромайдан без політиків». Якщо для слабо структурованих політичних сил (типу «УДАРу» Віталія Кличка) розчинення його активістів у протестній масі під європейськими прапорами не несе значних ризиків і втрати обличчя, то для такої структурованої сили як ВО «Свобода» це означає втрату не лише звичної іміджевої позиції, але й значної частини маніпулятивного потенціалу. Тепер «Свободу» набагато важче використовувати як інструмент для кризових технологій, а її іміджеві досягнення (типу розгрому «сбусика») у меседжах ЗМІ перетворені на маргінальні та безглузді акції.

 

Показово, що ця операція нейтралізації почалась у Львові недопущенням до сцени (реперної панелі міста) Юрія Михальчишина. Режисерами Євромайдану було враховано як те, що саме Львів є «законодавцем» політичної моди серед протестної молоді, так і специфічний імідж Михальчишина, котрий не має «візуальної харизми» та широко відомий своїм екстравагантним радикалізмом.

 

Збільшення мобільності

 

Якщо на Майдані-2004 головною вуличною технологією була відносно статична схема «окупування центрального простору наметами», то на Євромайдані застосовуються нові, більш мобільні й більш динамічні технології. Протестній масі пропонують здійснювати переміщення міським простором («контрольні обходи» як обмовився Олександр Турчинов, промовисто використавши словосполучення зі сленгу політтехнологів).

 

Протестувальників не тримають постійно на площі, а виводять перед телекамери в час телевізійного пройм-тайму. Ротація груп відбувається частіше, аніж у 2004 році, організатори враховують втому та можливі втрати в здоров’ї протестувальників. Одночасно така тактика не потребує значного фінансування і дозволяє економити ресурси.

 

Ще одним проявом мобільності є технологічні проекти на штиб «Голоса Майдану», коли замість набридлих («старих») облич політиків протестній масі пропонують нові обличчя (художників, філософів, письменників, журналістів). Таким чином здійснюється «ротація образів», яка не дає накопичуватись втомі та роздратуванню від одноманітності гасел, «кричалок» та інших низових активаторів.

 

Вибіркові кібератаки

 

Хакерські напади на сайт «Української правди» в цій сфері лише вершина айсбергу. Кажуть, що навіть деякі посольства у Києві мали проблеми з інтернет-зв’язком. «Вкидування» дезорієнтуючих повідомлень і твітів набуло масового характеру вже 23 листопада. Під час збору активістів 24.11 в центрі Києва таким способом було дезорієнтовано дві колони приїжджих протестувальників.

 

В ніч з 25 на 26 листопада почалось масове «вкидування» меседжів, які б мали посварити дві площі – Майдан Незалежності і Європейську. Тому режисери Євромайдану, використавши авторитет Юлії Тимошенко, здійснили обєднання майданів в один під європейським прапором (що ще більш розчинило структуровані партійні групи).

 

В цілому кібератаки, на думку аналітиків, за останні три дні стали більш кваліфікованими та «точковими».

 

З’явилися (або набули шаленої популярності) навіть спеціальні «зливні бачки» для стартів розгону компромату на політиків та політспільнот. Їх багато, і як виглядає їх вже «не подолати».

 

Цікаво, що зрозуміти якого штибу компромат заливають на ці сайти, - правдивий а чи фентезійний… - і не зрозумієш. Останній приклад – злив «Анонімусами» в інтернет листів з приватної е-мейл-скриньки боксера Віталія Кличка.

 

Як вже оцінили ці листи аналітики – лідер УДАРУ в приватній переписці виглядає зовсім не таким, як на мітингах, майданах та «шустерах», - «чомусь» жодного разу не згадав про свої плани порятунку України, євроінтеграції чи боротьби з корупцією. В основному – «інтим», інші жінки при наявній дружині, позашлюбні діти, гроші і «тьорки»… Далі більше – сайт-бачок «Українська кривда», що став останнім часом майже таким же популярним, як і його прототип – «Українська правда», стверджує, що «брат» по опозиції Віталія Кличка – Юрій Луценко (як свідчить переписка із знову ж таки зломаної скриньки прес-секретарки Луценка Лариси Сарган) дуже зрадів і поставив їй завдання максимально розтиражувати компромат на боксера: «У роботу!» - написав Луценко помічниці.

 

Вже через 26 хвилин Лариса Сарган строчила лист «розгонщику» компромату. «Привіт! Потрібно терміново розігнати матеріал. Шеф сказав що це надтерміново. Лови посилання https://www.cyberguerrilla.org/blog/?p=16511&cpage=1 # comments. це типу якісь хакери зламали пошту нашого боксера. Матеріал цікавий. Там в основному інтим. Вичленувати інтим і повісь на якийсь нормальний сайт щоб журналісти могли звідти користуватися. Особливо фотографії», - написала загадковому «вичленителю» Лариса Сарган…

 

Ну це так, - приклад. Але символічний. Такий, що демонструє, що на війні (політичній) друзів і соратників не буде. Що розлому по лінії влада-опозиція не буде, натомість розломів буде багато. Тераріум – всі проти всіх… Мораль, порядність та інші сентименти – "поснули" міцним сном…

  

Аналітична група «Фіртка-Магус»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ну от і розвиднілося. Попереду морок


Коментарі (4)

Тайсон 2013.11.28, 18:01
От і здувся Боксер. Виявився дешевим мачо.
Я 2013.11.29, 00:05
"Протестний електорат було заздалегідь настроєно проти «Свободи» низкою потужних і практично «невідбивних» компроматів («гроші Пупса», «справа Колковського», «справа «Україн», «партквиток Фаріон»)..." - ну так самі ж і винні, ми голосували за "Своюоду" наївно сподіваючись, що хоч вони виконуватимуть свої передвиборчі обіцянки, і що в результаті? Все як завжди... одні розчарування. Людям насправді вже набридло, що їх постійно використовують в своїх політичних іграх такі от псевдопатріоти.
Юрій 2013.11.29, 00:11
Ви що купились на цю байду.... Думаю влада прорахувалась. Партії і дальше залишились структуровані і відіграють головну роль на виборах. Весь цей шум пройде а в людей залишиться ще більший негатив на владу
сашко 2013.11.29, 11:58
Не плутайте цинізм з мудрістю, а хамство з відвагою. Насправді найбільше розломів у автора цього псевдоаналізу)
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

881
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

811
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1287
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2670
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1461
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2220 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

783

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

831

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1727

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1724
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

443
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

519
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18430
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7551
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3724
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1121
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10838
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

499
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

394
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

569
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

508
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

748