Нові обличчя у Верховній Раді: ще не працюють, а вже чвари

 

У новому складі Верховної Ради працюватимуть вісім представників молодої партії Воля. Але чи в одній команді?

 

Розкол у партії "Воля" на старті парламентської роботи - банальний торг за вплив у новостворюваній коаліції, зазначають експерти. Чи є рецепт позбавлення від цього?

У новому складі Верховної Ради працюватимуть вісім представників молодої партії "Воля". Але чи в одній команді?

Ще навіть не увійшовши до парламенту, представники нової молодої партії "Воля" пересварились. Більшість партійців, які йшли на виборах у списку партії "Об'єднання "Самопоміч" львівського мера Андрія Садового, відмовились створювати власне міжфракційне депутатське об'єднання, як цього зажадали деякі їхні однопартійці в неділю, 2 листопада, на національних зборах політичної партії "Воля".

"Представники партії "Воля", обрані до Верховної Ради за списками партії "Об'єднання "Самопоміч", увійдуть до фракції "Самопомочі" у новообраному парламенті. Маніпуляції про суперечки між учасниками об’єднання - частина технології з розвалювання нових політичних сил в умовах найбільших викликів для держави", - написала на своїй сторінці у соцмережі Facebook кандидат у народні депутати від "Волі" Вікторія Войціцька. Вона закликала усіх членів партії припинити ці зловживання. До її заклику доєднались ще троє представників партії "Воля", які пройшли у парламент за списком "Самопомочі".

Своя гра

Загалом від "Волі" у Верховній Раді працюватиме восьмеро людей. Шестеро з них на чолі з лідером партії , громадським активістом Єгором Соболєвим - пройшли за списком партії Садового, інший член партії, колишня заступниця голови РНБО Вікторія Сюмар від "Волі" потрапила у парламент за списком "Народного фронту". Ще один представник Юрій Дерев'янко, який був народним депутатом у Верховній Раді сьомого скликання і знову туди обрався як мажоритарник від "Волі".

Єгор Соболєв

Єгор Соболєв

Саме до нього найбільше претензій у делегатів партії у новому парламенті. Соболєв звинуватив Дерев’янка у тому, що той "завів у партію "Воля" "мертві душі" - значну кількість людей, які були юристами самого Дерев’янка, та провів "кишеньковий" з'їзд.

"Ця людина увійшла в партію і зараз працює не для того, щоб отримати контроль над партією "Воля", яка є маленькою і справді зараз буде підбитою на злеті, а для того, щоб атакувати більш серйозні, більш важливі цілі. В даному випадку - це "Самопоміч", яка є більш важливою і не дає скотитися коаліційним угодам до простого "дерибану". Я думаю, що весь скандал ... показує, що це і є справжньою метою і справжньою мотивацією (Юрія Дерев'янка. - Ред.)", - прокоментував ситуацію Соболєв у ефірі "Громадського телебачення". До того на своїй сторінці у Facebook він визнав, що було величезною помилкою взяти Дерев'янка в партію "Воля". "Це дуже талановитий шахрай, за яким стоїть величезне угруповання з викачування грошей платників податків", - пояснив лідер партії "Воля" Соболєв.

"Відповідай перед партією!"

Між тим сам Юрій Дерев'янко наголошує, що жодного партійного чи особистісного розколу у "Волі" немає. "Це просто бруд, який використовували КПУ, Партія Регіонів, потім "Свобода", і тепер ось він знову", - сказав Дерев'янко на прес-конференції.

Інші члени партії, які його підтримують, нагадали Соболєву, що, прийшовши до парламенту, не варто забувати своїх виборців та настанови партії, яка й делегувала активістів до Верховної Ради. "Українські політичні партії, які пройшли у парламент, розглядаються олігархами як бізнес-проекти. У них вони інвестували під час передвиборної кампанії, тепер вони намагатимуться "відбити" кошти через депутатів з цих партій. Важко буде реформувати країну партіям, які пов'язані з олігархічними структурами", - наголошує член Ради партії "Воля" Сергій Таран.

Саме тому, за словами однопартійців Соболєва, вони хочуть, аби делегати від "Волі" у новому парламенті відмежувались від партії "Об'єднання "Самопоміч", створили власне міжфракційне депутатське об'єднання та готувались йти на місцеві вибори окремо від партії Андрія Садового.

Боротьба за вплив

Разом з тим заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голубоцький переконаний, що увесь розбрат всередині партії "Воля" стався суто через намагання окремих представників "торгувати" голосом своєї партії задля отримання преференцій та ваги у процесі створення коаліції.

"Той, хто вкладає гроші у партію, той і вважає її своєю власністю і хоче вказувати, що партії робити. У "Самопомочі" були сумніви щодо входження в коаліцію, а дехто розглядає парламент та коаліцію суто як бізнес, тому хоче мати особистий вплив на торги, а не бути у складі якоїсь партії", - зазначив Deutsche Welle Голубоцький.

Він переконаний, що партія "Воля" потрапила у створену ж нею пастку - сама порушила свій же принцип незалежності політичних партій. Водночас у "Самопомочі" переконані, що розкол у "Волі" - це внутрішні проблеми самої партії, які не вплинуть на коаліційну угоду. "Ситуація, яка там відбувається, принципового впливу на формування коаліційного процесу чи підготовку законопроектів, що стосуються зміни оборони, бюджету, змін до Конституції, не має. І тому рекомендував би всім працювати. А партія "Воля" нехай розбирається у своїх внутрішніх партійних процесах", - зазначив в інтерв’ю Deutsche Welle обраний за списком кандидат від "Об’єднання "Самопоміч" Олег Березюк.

Тиск олігархів нездоланний?

Аналітики вважають, що такі розколи в партіях є закономірним процесом у країні, де на політичні процеси надто впливають олігархічні "ігрища". "Треба зробити так, щоб бізнес-відносини не вирішувались у Верховній Раді. Тоді всі проблеми з фінансуванням і "відпрацьовуванням" у партій відпадуть самі собою", - вважає експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський.

На його думку, позбутись цього можна, послабивши олігархічну монополію в Україні, позбавивши медіа-магнатів права впливу на ЗМІ та запровадивши державне фінансування політичних партій. Водночас аналітик визнає, що досягти цього новий парламент не зможе. "Олігархічні групи знову "розіграли" під себе Верховну Раду. Про це свідчать неймовірні витрати політичних партій на медіарекламу та старі обличчя, які зайшли у парламент. Як старі, так і нові партії працюватимуть за старими правилами. Нові партії спонсорують ті ж самі медіа-магнати, тільки з інших регіонів", - зауважив Канєвський.

 

Deutsche Welle


04.11.2014 Deutsche Welle 1137 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1717
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1080
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1332 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3837 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33918
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2904

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

388

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

796

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1762

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1115
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1118
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

671
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

544
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2029
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12239
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1542
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1329
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

586
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

299
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

369
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

415
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1305