Нові обличчя у Верховній Раді: ще не працюють, а вже чвари

 

У новому складі Верховної Ради працюватимуть вісім представників молодої партії Воля. Але чи в одній команді?

 

Розкол у партії "Воля" на старті парламентської роботи - банальний торг за вплив у новостворюваній коаліції, зазначають експерти. Чи є рецепт позбавлення від цього?

У новому складі Верховної Ради працюватимуть вісім представників молодої партії "Воля". Але чи в одній команді?

Ще навіть не увійшовши до парламенту, представники нової молодої партії "Воля" пересварились. Більшість партійців, які йшли на виборах у списку партії "Об'єднання "Самопоміч" львівського мера Андрія Садового, відмовились створювати власне міжфракційне депутатське об'єднання, як цього зажадали деякі їхні однопартійці в неділю, 2 листопада, на національних зборах політичної партії "Воля".

"Представники партії "Воля", обрані до Верховної Ради за списками партії "Об'єднання "Самопоміч", увійдуть до фракції "Самопомочі" у новообраному парламенті. Маніпуляції про суперечки між учасниками об’єднання - частина технології з розвалювання нових політичних сил в умовах найбільших викликів для держави", - написала на своїй сторінці у соцмережі Facebook кандидат у народні депутати від "Волі" Вікторія Войціцька. Вона закликала усіх членів партії припинити ці зловживання. До її заклику доєднались ще троє представників партії "Воля", які пройшли у парламент за списком "Самопомочі".

Своя гра

Загалом від "Волі" у Верховній Раді працюватиме восьмеро людей. Шестеро з них на чолі з лідером партії , громадським активістом Єгором Соболєвим - пройшли за списком партії Садового, інший член партії, колишня заступниця голови РНБО Вікторія Сюмар від "Волі" потрапила у парламент за списком "Народного фронту". Ще один представник Юрій Дерев'янко, який був народним депутатом у Верховній Раді сьомого скликання і знову туди обрався як мажоритарник від "Волі".

Єгор Соболєв

Єгор Соболєв

Саме до нього найбільше претензій у делегатів партії у новому парламенті. Соболєв звинуватив Дерев’янка у тому, що той "завів у партію "Воля" "мертві душі" - значну кількість людей, які були юристами самого Дерев’янка, та провів "кишеньковий" з'їзд.

"Ця людина увійшла в партію і зараз працює не для того, щоб отримати контроль над партією "Воля", яка є маленькою і справді зараз буде підбитою на злеті, а для того, щоб атакувати більш серйозні, більш важливі цілі. В даному випадку - це "Самопоміч", яка є більш важливою і не дає скотитися коаліційним угодам до простого "дерибану". Я думаю, що весь скандал ... показує, що це і є справжньою метою і справжньою мотивацією (Юрія Дерев'янка. - Ред.)", - прокоментував ситуацію Соболєв у ефірі "Громадського телебачення". До того на своїй сторінці у Facebook він визнав, що було величезною помилкою взяти Дерев'янка в партію "Воля". "Це дуже талановитий шахрай, за яким стоїть величезне угруповання з викачування грошей платників податків", - пояснив лідер партії "Воля" Соболєв.

"Відповідай перед партією!"

Між тим сам Юрій Дерев'янко наголошує, що жодного партійного чи особистісного розколу у "Волі" немає. "Це просто бруд, який використовували КПУ, Партія Регіонів, потім "Свобода", і тепер ось він знову", - сказав Дерев'янко на прес-конференції.

Інші члени партії, які його підтримують, нагадали Соболєву, що, прийшовши до парламенту, не варто забувати своїх виборців та настанови партії, яка й делегувала активістів до Верховної Ради. "Українські політичні партії, які пройшли у парламент, розглядаються олігархами як бізнес-проекти. У них вони інвестували під час передвиборної кампанії, тепер вони намагатимуться "відбити" кошти через депутатів з цих партій. Важко буде реформувати країну партіям, які пов'язані з олігархічними структурами", - наголошує член Ради партії "Воля" Сергій Таран.

Саме тому, за словами однопартійців Соболєва, вони хочуть, аби делегати від "Волі" у новому парламенті відмежувались від партії "Об'єднання "Самопоміч", створили власне міжфракційне депутатське об'єднання та готувались йти на місцеві вибори окремо від партії Андрія Садового.

Боротьба за вплив

Разом з тим заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голубоцький переконаний, що увесь розбрат всередині партії "Воля" стався суто через намагання окремих представників "торгувати" голосом своєї партії задля отримання преференцій та ваги у процесі створення коаліції.

"Той, хто вкладає гроші у партію, той і вважає її своєю власністю і хоче вказувати, що партії робити. У "Самопомочі" були сумніви щодо входження в коаліцію, а дехто розглядає парламент та коаліцію суто як бізнес, тому хоче мати особистий вплив на торги, а не бути у складі якоїсь партії", - зазначив Deutsche Welle Голубоцький.

Він переконаний, що партія "Воля" потрапила у створену ж нею пастку - сама порушила свій же принцип незалежності політичних партій. Водночас у "Самопомочі" переконані, що розкол у "Волі" - це внутрішні проблеми самої партії, які не вплинуть на коаліційну угоду. "Ситуація, яка там відбувається, принципового впливу на формування коаліційного процесу чи підготовку законопроектів, що стосуються зміни оборони, бюджету, змін до Конституції, не має. І тому рекомендував би всім працювати. А партія "Воля" нехай розбирається у своїх внутрішніх партійних процесах", - зазначив в інтерв’ю Deutsche Welle обраний за списком кандидат від "Об’єднання "Самопоміч" Олег Березюк.

Тиск олігархів нездоланний?

Аналітики вважають, що такі розколи в партіях є закономірним процесом у країні, де на політичні процеси надто впливають олігархічні "ігрища". "Треба зробити так, щоб бізнес-відносини не вирішувались у Верховній Раді. Тоді всі проблеми з фінансуванням і "відпрацьовуванням" у партій відпадуть самі собою", - вважає експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський.

На його думку, позбутись цього можна, послабивши олігархічну монополію в Україні, позбавивши медіа-магнатів права впливу на ЗМІ та запровадивши державне фінансування політичних партій. Водночас аналітик визнає, що досягти цього новий парламент не зможе. "Олігархічні групи знову "розіграли" під себе Верховну Раду. Про це свідчать неймовірні витрати політичних партій на медіарекламу та старі обличчя, які зайшли у парламент. Як старі, так і нові партії працюватимуть за старими правилами. Нові партії спонсорують ті ж самі медіа-магнати, тільки з інших регіонів", - зауважив Канєвський.

 

Deutsche Welle


04.11.2014 Deutsche Welle 1088 0
Коментарі (0)

11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

589
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

1119
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5658 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1935
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1887
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

3040

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

565

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1760

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2503

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3236
11.10.2024

Загалом господарства Прикарпаття зібрали понад 65 тисяч тонн зернових і зернобобових культур з площі 109 тисяч га.  

219
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

356
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

905
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

33712
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

670
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

817
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16305
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

501
11.10.2024

Верховна Рада 10 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про збільшення податків.  

424
09.10.2024

Верховна Рада 9 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про заборону мобілізації обмежено придатних віком до 25 років.  

266
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1284