Нові обличчя у Верховній Раді: ще не працюють, а вже чвари

 

У новому складі Верховної Ради працюватимуть вісім представників молодої партії Воля. Але чи в одній команді?

 

Розкол у партії "Воля" на старті парламентської роботи - банальний торг за вплив у новостворюваній коаліції, зазначають експерти. Чи є рецепт позбавлення від цього?

У новому складі Верховної Ради працюватимуть вісім представників молодої партії "Воля". Але чи в одній команді?

Ще навіть не увійшовши до парламенту, представники нової молодої партії "Воля" пересварились. Більшість партійців, які йшли на виборах у списку партії "Об'єднання "Самопоміч" львівського мера Андрія Садового, відмовились створювати власне міжфракційне депутатське об'єднання, як цього зажадали деякі їхні однопартійці в неділю, 2 листопада, на національних зборах політичної партії "Воля".

"Представники партії "Воля", обрані до Верховної Ради за списками партії "Об'єднання "Самопоміч", увійдуть до фракції "Самопомочі" у новообраному парламенті. Маніпуляції про суперечки між учасниками об’єднання - частина технології з розвалювання нових політичних сил в умовах найбільших викликів для держави", - написала на своїй сторінці у соцмережі Facebook кандидат у народні депутати від "Волі" Вікторія Войціцька. Вона закликала усіх членів партії припинити ці зловживання. До її заклику доєднались ще троє представників партії "Воля", які пройшли у парламент за списком "Самопомочі".

Своя гра

Загалом від "Волі" у Верховній Раді працюватиме восьмеро людей. Шестеро з них на чолі з лідером партії , громадським активістом Єгором Соболєвим - пройшли за списком партії Садового, інший член партії, колишня заступниця голови РНБО Вікторія Сюмар від "Волі" потрапила у парламент за списком "Народного фронту". Ще один представник Юрій Дерев'янко, який був народним депутатом у Верховній Раді сьомого скликання і знову туди обрався як мажоритарник від "Волі".

Єгор Соболєв

Єгор Соболєв

Саме до нього найбільше претензій у делегатів партії у новому парламенті. Соболєв звинуватив Дерев’янка у тому, що той "завів у партію "Воля" "мертві душі" - значну кількість людей, які були юристами самого Дерев’янка, та провів "кишеньковий" з'їзд.

"Ця людина увійшла в партію і зараз працює не для того, щоб отримати контроль над партією "Воля", яка є маленькою і справді зараз буде підбитою на злеті, а для того, щоб атакувати більш серйозні, більш важливі цілі. В даному випадку - це "Самопоміч", яка є більш важливою і не дає скотитися коаліційним угодам до простого "дерибану". Я думаю, що весь скандал ... показує, що це і є справжньою метою і справжньою мотивацією (Юрія Дерев'янка. - Ред.)", - прокоментував ситуацію Соболєв у ефірі "Громадського телебачення". До того на своїй сторінці у Facebook він визнав, що було величезною помилкою взяти Дерев'янка в партію "Воля". "Це дуже талановитий шахрай, за яким стоїть величезне угруповання з викачування грошей платників податків", - пояснив лідер партії "Воля" Соболєв.

"Відповідай перед партією!"

Між тим сам Юрій Дерев'янко наголошує, що жодного партійного чи особистісного розколу у "Волі" немає. "Це просто бруд, який використовували КПУ, Партія Регіонів, потім "Свобода", і тепер ось він знову", - сказав Дерев'янко на прес-конференції.

Інші члени партії, які його підтримують, нагадали Соболєву, що, прийшовши до парламенту, не варто забувати своїх виборців та настанови партії, яка й делегувала активістів до Верховної Ради. "Українські політичні партії, які пройшли у парламент, розглядаються олігархами як бізнес-проекти. У них вони інвестували під час передвиборної кампанії, тепер вони намагатимуться "відбити" кошти через депутатів з цих партій. Важко буде реформувати країну партіям, які пов'язані з олігархічними структурами", - наголошує член Ради партії "Воля" Сергій Таран.

Саме тому, за словами однопартійців Соболєва, вони хочуть, аби делегати від "Волі" у новому парламенті відмежувались від партії "Об'єднання "Самопоміч", створили власне міжфракційне депутатське об'єднання та готувались йти на місцеві вибори окремо від партії Андрія Садового.

Боротьба за вплив

Разом з тим заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голубоцький переконаний, що увесь розбрат всередині партії "Воля" стався суто через намагання окремих представників "торгувати" голосом своєї партії задля отримання преференцій та ваги у процесі створення коаліції.

"Той, хто вкладає гроші у партію, той і вважає її своєю власністю і хоче вказувати, що партії робити. У "Самопомочі" були сумніви щодо входження в коаліцію, а дехто розглядає парламент та коаліцію суто як бізнес, тому хоче мати особистий вплив на торги, а не бути у складі якоїсь партії", - зазначив Deutsche Welle Голубоцький.

Він переконаний, що партія "Воля" потрапила у створену ж нею пастку - сама порушила свій же принцип незалежності політичних партій. Водночас у "Самопомочі" переконані, що розкол у "Волі" - це внутрішні проблеми самої партії, які не вплинуть на коаліційну угоду. "Ситуація, яка там відбувається, принципового впливу на формування коаліційного процесу чи підготовку законопроектів, що стосуються зміни оборони, бюджету, змін до Конституції, не має. І тому рекомендував би всім працювати. А партія "Воля" нехай розбирається у своїх внутрішніх партійних процесах", - зазначив в інтерв’ю Deutsche Welle обраний за списком кандидат від "Об’єднання "Самопоміч" Олег Березюк.

Тиск олігархів нездоланний?

Аналітики вважають, що такі розколи в партіях є закономірним процесом у країні, де на політичні процеси надто впливають олігархічні "ігрища". "Треба зробити так, щоб бізнес-відносини не вирішувались у Верховній Раді. Тоді всі проблеми з фінансуванням і "відпрацьовуванням" у партій відпадуть самі собою", - вважає експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський.

На його думку, позбутись цього можна, послабивши олігархічну монополію в Україні, позбавивши медіа-магнатів права впливу на ЗМІ та запровадивши державне фінансування політичних партій. Водночас аналітик визнає, що досягти цього новий парламент не зможе. "Олігархічні групи знову "розіграли" під себе Верховну Раду. Про це свідчать неймовірні витрати політичних партій на медіарекламу та старі обличчя, які зайшли у парламент. Як старі, так і нові партії працюватимуть за старими правилами. Нові партії спонсорують ті ж самі медіа-магнати, тільки з інших регіонів", - зауважив Канєвський.

 

Deutsche Welle


04.11.2014 Deutsche Welle 1123 0
Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

424
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

679
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1195
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2530
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1377
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2039 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

707

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

767

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1669

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1657
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

361
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

467
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18374
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7492
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3667
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1057
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10787
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

304
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

301
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

496
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

457
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

693