Нові обличчя у Верховній Раді: ще не працюють, а вже чвари

 

У новому складі Верховної Ради працюватимуть вісім представників молодої партії Воля. Але чи в одній команді?

 

Розкол у партії "Воля" на старті парламентської роботи - банальний торг за вплив у новостворюваній коаліції, зазначають експерти. Чи є рецепт позбавлення від цього?

У новому складі Верховної Ради працюватимуть вісім представників молодої партії "Воля". Але чи в одній команді?

Ще навіть не увійшовши до парламенту, представники нової молодої партії "Воля" пересварились. Більшість партійців, які йшли на виборах у списку партії "Об'єднання "Самопоміч" львівського мера Андрія Садового, відмовились створювати власне міжфракційне депутатське об'єднання, як цього зажадали деякі їхні однопартійці в неділю, 2 листопада, на національних зборах політичної партії "Воля".

"Представники партії "Воля", обрані до Верховної Ради за списками партії "Об'єднання "Самопоміч", увійдуть до фракції "Самопомочі" у новообраному парламенті. Маніпуляції про суперечки між учасниками об’єднання - частина технології з розвалювання нових політичних сил в умовах найбільших викликів для держави", - написала на своїй сторінці у соцмережі Facebook кандидат у народні депутати від "Волі" Вікторія Войціцька. Вона закликала усіх членів партії припинити ці зловживання. До її заклику доєднались ще троє представників партії "Воля", які пройшли у парламент за списком "Самопомочі".

Своя гра

Загалом від "Волі" у Верховній Раді працюватиме восьмеро людей. Шестеро з них на чолі з лідером партії , громадським активістом Єгором Соболєвим - пройшли за списком партії Садового, інший член партії, колишня заступниця голови РНБО Вікторія Сюмар від "Волі" потрапила у парламент за списком "Народного фронту". Ще один представник Юрій Дерев'янко, який був народним депутатом у Верховній Раді сьомого скликання і знову туди обрався як мажоритарник від "Волі".

Єгор Соболєв

Єгор Соболєв

Саме до нього найбільше претензій у делегатів партії у новому парламенті. Соболєв звинуватив Дерев’янка у тому, що той "завів у партію "Воля" "мертві душі" - значну кількість людей, які були юристами самого Дерев’янка, та провів "кишеньковий" з'їзд.

"Ця людина увійшла в партію і зараз працює не для того, щоб отримати контроль над партією "Воля", яка є маленькою і справді зараз буде підбитою на злеті, а для того, щоб атакувати більш серйозні, більш важливі цілі. В даному випадку - це "Самопоміч", яка є більш важливою і не дає скотитися коаліційним угодам до простого "дерибану". Я думаю, що весь скандал ... показує, що це і є справжньою метою і справжньою мотивацією (Юрія Дерев'янка. - Ред.)", - прокоментував ситуацію Соболєв у ефірі "Громадського телебачення". До того на своїй сторінці у Facebook він визнав, що було величезною помилкою взяти Дерев'янка в партію "Воля". "Це дуже талановитий шахрай, за яким стоїть величезне угруповання з викачування грошей платників податків", - пояснив лідер партії "Воля" Соболєв.

"Відповідай перед партією!"

Між тим сам Юрій Дерев'янко наголошує, що жодного партійного чи особистісного розколу у "Волі" немає. "Це просто бруд, який використовували КПУ, Партія Регіонів, потім "Свобода", і тепер ось він знову", - сказав Дерев'янко на прес-конференції.

Інші члени партії, які його підтримують, нагадали Соболєву, що, прийшовши до парламенту, не варто забувати своїх виборців та настанови партії, яка й делегувала активістів до Верховної Ради. "Українські політичні партії, які пройшли у парламент, розглядаються олігархами як бізнес-проекти. У них вони інвестували під час передвиборної кампанії, тепер вони намагатимуться "відбити" кошти через депутатів з цих партій. Важко буде реформувати країну партіям, які пов'язані з олігархічними структурами", - наголошує член Ради партії "Воля" Сергій Таран.

Саме тому, за словами однопартійців Соболєва, вони хочуть, аби делегати від "Волі" у новому парламенті відмежувались від партії "Об'єднання "Самопоміч", створили власне міжфракційне депутатське об'єднання та готувались йти на місцеві вибори окремо від партії Андрія Садового.

Боротьба за вплив

Разом з тим заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голубоцький переконаний, що увесь розбрат всередині партії "Воля" стався суто через намагання окремих представників "торгувати" голосом своєї партії задля отримання преференцій та ваги у процесі створення коаліції.

"Той, хто вкладає гроші у партію, той і вважає її своєю власністю і хоче вказувати, що партії робити. У "Самопомочі" були сумніви щодо входження в коаліцію, а дехто розглядає парламент та коаліцію суто як бізнес, тому хоче мати особистий вплив на торги, а не бути у складі якоїсь партії", - зазначив Deutsche Welle Голубоцький.

Він переконаний, що партія "Воля" потрапила у створену ж нею пастку - сама порушила свій же принцип незалежності політичних партій. Водночас у "Самопомочі" переконані, що розкол у "Волі" - це внутрішні проблеми самої партії, які не вплинуть на коаліційну угоду. "Ситуація, яка там відбувається, принципового впливу на формування коаліційного процесу чи підготовку законопроектів, що стосуються зміни оборони, бюджету, змін до Конституції, не має. І тому рекомендував би всім працювати. А партія "Воля" нехай розбирається у своїх внутрішніх партійних процесах", - зазначив в інтерв’ю Deutsche Welle обраний за списком кандидат від "Об’єднання "Самопоміч" Олег Березюк.

Тиск олігархів нездоланний?

Аналітики вважають, що такі розколи в партіях є закономірним процесом у країні, де на політичні процеси надто впливають олігархічні "ігрища". "Треба зробити так, щоб бізнес-відносини не вирішувались у Верховній Раді. Тоді всі проблеми з фінансуванням і "відпрацьовуванням" у партій відпадуть самі собою", - вважає експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський.

На його думку, позбутись цього можна, послабивши олігархічну монополію в Україні, позбавивши медіа-магнатів права впливу на ЗМІ та запровадивши державне фінансування політичних партій. Водночас аналітик визнає, що досягти цього новий парламент не зможе. "Олігархічні групи знову "розіграли" під себе Верховну Раду. Про це свідчать неймовірні витрати політичних партій на медіарекламу та старі обличчя, які зайшли у парламент. Як старі, так і нові партії працюватимуть за старими правилами. Нові партії спонсорують ті ж самі медіа-магнати, тільки з інших регіонів", - зауважив Канєвський.

 

Deutsche Welle


04.11.2014 Deutsche Welle 1146 0
Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

551
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1028 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

851
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1669
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2293
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4280 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

261

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

260

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

495

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

442
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8023
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

682
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

719
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1138
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

721
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6305
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1793
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

259
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

286
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1616
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

807 1