Нове житло у час війни: обвал ринків чи нові можливості?

З початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну наша економіка зазнала значних втрат. Без перебільшення, війна торкнулась кожної галузі. На жаль, не стала винятком і галузь будівництва житла. З огляду на настання форсмажору, який передбачений у більшості договорів, цілком законними стали зміни умов у відношенні до інвесторів та покупців житла. Та чи справді все так погано?

Після 24 лютого 2022 року будівництво припинилось практично по всій країні. Забудовники постали перед дилемою. З одного боку у виборі стояв надійний варіант зупинити свої зобовʼязання та вийти з ринку, зберігши наявні прибутки. З іншого – спрацювати «у довгу», продовжити будівництво, незважаючи на розриви ланцюжків логістики, подорожчання матеріалів, припинення повноважень і навіть банкрутства підрядників. Та поруч із проблемністю другого варіанту отримати два додаткові бонуси – зберегти плановану інфраструктуру у містах, де вони працюють, що дуже важливо для людей у час війни, та зберегти свою репутацію, як відповідального та сміливого бренду.

Як наслідок, забудовники повелись по-різному. Дехто відновив будівництво вже у перші дні війни, інші змогли відновити ланцюжки бізнес-процесів вже за кілька тижнів, але є чимало тих, хто не «перезапустився» і дотепер. Поруч із мріями про мирне небо у багатьох покупців зникли і мрії про затишне житло.

Та були й такі, хто практично не переставав працювати. Серед них – франківчани. І насамперед це вже відома усім в місті urban tech company – blago. Як вплинула війна на забудовників, розповідає генеральний директор компанії Роман Коржак:

Справді, війна вплинула на нашу економіку. Не буду приховувати, що й у нас можна було зустріти деякі негаразди, повʼязані, скажімо, із сервісом, різного роду дрібницями, що свого часу могли принести нашим покупцям чи інвесторам певний дискомфорт. Мусимо розуміти, що після 24 лютого кардинально змінилися, а іноді і припинилися процеси постачання, відповідальність підрядників, ринок обслуговування та й наш ринок загалом. Ми розуміли, що це може викликати незадоволення у мешканців або клієнтів і були готові до критики. Але у той же час ми прийняли непохитне рішення – взяти на себе відповідальність за основні зобовʼязання, продовжувати будівництво і робити все для того, щоб будинки і комплекси були зданими, щоб виникали нові, захоплюючі проєкти. Адже погодьтесь, місто, з якого втікають великі бізнеси і колапсує інфраструктура, не демонструє комфорту, сюди не приїжджатимуть люди, тут не буде рости бізнес, інфраструктура. Зрештою, тут не буде затишно. Ми цього не допустимо.

Чи люди це оцінили? Однозначно так! З впевненістю можемо сказати, що українці цілком розуміють, наскільки важливо, що бізнеси залишаються, дбаючи про розвиток суспільства, міст та економіки в цілому. Звісно, ми стикались з дрібними зауваженнями, але ми побачили наскільки з глибоким розумінням ставляться франківчани до ймовірних проблем і робили все, щоб їх не допустити. І, здається, нам це вдалося!

Запевняю, франківчани вірять у своє місто. Наша команда щодня бачить їхню довіру, кількість наших клієнтів росте, що свідчить, що люди планують залишатись тут та будувати найкращу країну на планеті. Як кажуть, це драйвить. І у нас вже народжуються нові, особливі ідеї, ми будуємо місто і країну й надалі!

Партнерський матеріал


17.08.2023 719
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

460
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4463
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1384
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1275
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2517
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3919

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

319

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1146

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

989

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

926
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

234
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10604
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

266
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

564
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5625
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1364
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

202
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

147
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

549 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

974
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

847