Нова робота Дениса Шмигаля: можливості для Прикарпаття

Нещодавнє призначення вже ексголови Івано-Франківської ОДА на високу урядову посаду прямо не стосується якихось преференцій чи переваг для конкретного регіону або області. Проте, в українській політичній практиці зосібна крісла в кабінетах урядового кварталу виступають чудовою передумовою для клієнтелізму.

Простіше кажучи, з’являється можливість «вибити» додаткове фінансування чи інші ресурси для «свого» регіону в обмін на локальну підтримку місцевих еліт.

З міністрами, звісно, все трохи складніше, аніж з депутатами, кожен з яких мріє переобратись на наступний термін, тому одним з основних завдань  має пролобіювати виділення якнайбільшої субвенції для свого округу. В цьому випадку такі дії —  не передумова, а данність.

Проте для будь-якого топ-урядовця важлива підтримка регіональних еліт, які можуть виявитись стабілізуючим фактором кар’єри, ігнорувати який, як мінімум, нерозумно.

У випадку Шмигаля важливо визначитись про підтримку яких саме еліт йдеться, оскільки Денис Шмигаль сам зі Львова і на території Прикарпаття прожив тільки 2,5 роки, працюючи директором ДТЕК Бурштинська ТЕС.

Проте це зовсім не означає відсутність в нього інтересу для співпраці з нашими регіональними елітами після отримання урядового портфеля. Швидше навпаки: при хорошому розкладі Шмигаль може стати «своєю людиною» в уряді й для Львівщини, і для Франківщини. Якщо ж після завершення урядової карєри Денис Шмигаль планує піти в політику, така співпраця для нього просто необхідна.

Проблема у спроможності наших місцевих політичних лідерів налагодити реальний діалог, починаючи від міських голів та керівників обласних партійних структур та завершуючи головами найконкурентніших ОТГ.

Щоб відповісти на запитання яким чином Денис Шмигаль може принести користь Івано-Франківській області на посаді міністра, варто проаналізувати його роботу в кріслі голови облдержадміністрації.

Особливостями цієї роботи були:

  • щотижневі оперативні наради з представниками РДА;
  • відвідування об’єктів, пошкоджених повенями 2008 та 2019 років;

Під час одного з таких візитів Шмигаль сказав, що 2020  рік має стати для Івано-Франківщини роком доріг та мостів;

  • прагнення розв'язувати проблему Домбровського кар’єру, яку пан Денис назвав «червоною, гарячою екологічною кнопкою».

Інфраструктурні проблеми області та екологічна ситуація пов’язана з відходами калійного виробництва в міста Калуш – з вирішенням цього кола питань області може допомогти новий Віцепрем'єр-міністр України — Міністр розвитку громад і територій.

Для Івано-Франківська, на мій погляд, топ-питання, яке варто лобіювати через пана Шмигаля – будівництво нового сучасного палацу спорту. Це інфраструктурний проєкт, який місто, зважаючи на теперішній фінансовий стан, не потягне. Не менш важливе виділення співфінансування з державного бюджету на реконструкцію злітно-посадкової смуги Івано-Франківського аеропорту. Про новий міст на Пасічній не говоримо, оскільки вже зрозуміло, що урядового сприяння його будівництву не буде.

Міністерство розвитку громад і територій включає кілька державних підприємств та контролюючих органів в сфері будівництва, які мають філії в області.

Не хочеться, щоб новий міністр брав участь у торгах за місцеві посади. Вже перші заяви Дениса Шмигаля на чолі Мінрегіону, в яких він зазначив про ліквідацію ДАБІ, як основного генератора корупції на будівельному ринку, дають привід для оптимізму.

Втім вся ця самостійність в ухваленні рішень може бути доволі умовною, зосібна через недавні кадрові зміни у владній вертикалі та ризик отримати урядовців, підконтрольних Офісу президента.  Новий глава ОП Андрій Єрмак спробує зробити «ручним» уряд Гончарука, який провинився перед Президентом (скандал з прослуховуванням). До того ж сам прем’єр Гончарук промахнувся ще раз, поклавшись у вирішенні питання пролонгації діяльності свого кабінету не на Єрмака, а вже на ексголову ОП Андрія Богдана.

До стратегічних напрямків, які куруватиме Офіс Президента, безумовно, належатиме й Мінрегіон. Тому актуально наскільки кожне міністерство, виконуючи урядову  програму  буде автономним від впливу інших гілок  влади. Очевидно в ситуації тотального контролю за руками міністрів налагодити додатковий неформальний канал співпраці буде ще важче.

У лабіринті особистих та загальних інтересів, на фоні кадрових перестановок у владній виконавчій вертикалі, доведеться зіграти нашим прикарпатським елітам, щоб отримати дієвий механізм лобіювання інтересів області.


18.02.2020 Кедик Василь 25930
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1153
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2852
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1004
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1071 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3158 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15085
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123