Нова Конституція. Ескіз невідомого автора

 

Проект нової Конституції набрав обрисів. На засіданні профільної парламентської спецкомісії, яке відбулося в четвер, депутатам-"комісарам" роздали загадковий документ під назвою "Порівняльна таблиця до проекту закону "Про внесення змін до Конституції України" (скачати повний текст документа). У таблиці три колонки — "Чинна редакція", "Пропонована редакція", "Альтернативні пропозиції до пропонованої редакції". 

 

Що загадкове? По-перше, згаданий проект закону відсутній як такий. Таблиця до законопроекту є, самого законопроекту немає. Не пригадуємо, чи траплялося щось схоже раніше. Нагадаємо: право розробки конституційного законопроекту має лише глава держави або 150 парламентаріїв. По-друге, ніхто до пуття не може зрозуміти, хто є автором тексту, "укладеного" в колонку "Пропоновані зміни". Члени конституційної спецкомісії чіткої відповіді на це запитання так і не отримали. В АП і КМ свою причетність до пропонованих змін Основного закону неофіційно спростували. 

 

Очікувалося, що при підготовці концепту оновленої Конституції буде враховано напрацювання Конституційної асамблеї, однак її побажання не знайшли відображення в порівняльній таблиці. Членам парламентської спецкомісії рекомендували подати свої побажання до минулого четверга. Однак після ознайомлення з таблицею депутати виявили: частина рекомендацій у колонку "Альтернативні пропозиції" не потрапила. 

 

За інформацією DT.UA, на позавчорашньому засіданні комісії було прийнято рішення: 

 

— взяти вміст таблиці до відома; 

 

— внести в документ усі пропозиції щодо зміни Конституції, подані нардепами до 15 травня; 

 

— надіслати виправлену таблицю Венеціанській комісії, щоб тамтешні знавці 12—14 червня винесли свій вердикт з приводу відповідності пропонованого європейським конституційним підходам. 

 

Тепер стисло (часу на розлогий аналіз не було — документ потрапив у розпорядження DT.UA за кілька годин до здачі номера в друк) про суть пропонованих змін. Окремі шорсткості й неузгодженості можуть свідчити про поспіх, у якому готувалися пропозиції з оновлення Основного закону. Деталь: парламент відтепер пропонується іменувати єдиним органом законодавчої влади. Але при цьому за Кабінетом міністрів збережено право законодавчої ініціативи. Більше того, новою версією 96 статті КУ за урядом закріплено монопольне право на розробку закону про держбюджет. 

 

Перше враження — очевидне розширення прав і повноважень парламенту та уряду, права й повноваження президента, відповідно, урізаються. 

 

Докази? У нову редакцію 85 статті Конституції вписали право парламенту "достроково припиняти повноваження президента". Згідно з цією ж статтею, у глави держави відібрали право здійснювати подання про призначення міністрів закордонних справ і оборони. Відтепер увесь склад КМ призначатиметься ВР за поданням прем'єра. Якщо запропоновані зміни буде прийнято, у глави держави залишиться лише одна формальна причина достроково розпускати Раду — у тому разі, якщо ВР упродовж 60 днів не сформує склад уряду. Президента пропонується позбавити права призначати суддів. Втім, і в Ради забирають привілей обирати суддів безстроково. Усі кадрові питання у сфері судової влади пропонується передати Вищій раді юстиції.

 

Полегшено процедуру усунення президента від влади. Якщо раніше приводом до цього було "вчинення державної зради або іншого злочину", то тепер — "наявність у діяннях ознак складу злочину". Для початку процедури імпічменту знадобиться 150 голосів (раніше — 226), для остаточного рішення — 300 (раніше — 338). Виключено норму про обов'язковий висновок Верховного Суду, що підтверджує наявність складу злочину в діяннях глави держави.

 

Нова версія Конституції захищає депутатів від репресій у стилі "пізнього Януковича". Надалі не можна буде позбавити нардепа повноважень "заднім числом", після прийняття присяги. А рішення про дострокове припинення повноважень парламентарія стає монопольним правом ВР (раніше це, в окремих випадках, могли робити й суди). 

 

Спрощено процедуру формалізації більшості. Пропонується вважати парламентською коаліцією не спільноту фракцій, а спільноту депутатів кількістю не менше 226. Саме коаліція пропонує президентові кандидатуру прем'єра, а главі Кабінету — кандидатури членів уряду. Невходження депутата до фракції партії, за списками якої він обирався, не веде до втрати мандата. 

 

Рада не "оголошує" (як раніше), а "впроваджує" надзвичайний стан, не "схвалює", а "приймає" рішення про використання Збройних сил. Тільки Рада створює, ліквідовує і реорганізовує суди. Створює і ліквідовує адміністративно-територіальні одиниці. Адміністративно-територіальний устрій визначається виключно законами. 

 

Передбачається, що відтепер Кабмін буде відповідальним тільки перед Радою, а президентові — лише підзвітний. Прем'єр наділяється правом клопотатися перед ВР про звільнення окремих членів уряду. Кабмін — правом призначати й звільняти (за поданням глави КМ) заступників міністрів, а також голів і заступників центральних органів влади. 

 

Цікавий вигляд має схема децентралізації. З одного боку — ліквідовуються місцеві адміністрації, на зміну яким приходять "державні представництва". Органами виконавчої влади стають виконкоми місцевих рад, голови яких обираються з депутатів. Але при цьому "представництвам" відводяться функції не тільки нагляду за дотриманням законів і Конституції. Вони також будуть "координувати діяльність територіальних органів виконавчої влади", "координувати і спрямовувати роботу державних інспекцій на місцевому рівні". А ще — "здійснювати інші повноваження" (?). Складається враження, що з допомогою такої моделі, Президенту компенсують на місцях те, що в нього відібрали в центрі. 

 

І на завершення ще кілька деталей. 

 

Уточнено вимоги до кандидата в депутати. Відтепер для того, щоб балотуватися в Раду, необхідно не просто жити в країні останні п'ять років, а перебувати цей термін у громадянстві України. Скоєння злочину в минулому вже не є перешкодою для майбутнього депутатства. Не може балотуватися тільки той, хто безпосередньо в день виборів відбуває покарання за вчинення умисного особливо тяжкого злочину. Те саме стосується здобувача президентського звання. 

 

Конституйовано Державне бюро розслідувань. Голова Служби зовнішньої розвідки автоматично стає членом Радбезу. 

 

І останнє. Згідно з перехідними положеннями, чергові місцеві вибори мають відбутися в останню неділю жовтня 2015 р., чергові парламентські — в останню неділю жовтня 2017 р., чергові президентські — в останню неділю березня 2019 р. 

 

Сергій Рахманін,

Дзеркало тижня Україна


Коментарі (1)

НИК 2014.05.17, 12:45
Бичем ВРУ є і буде спікеріяда. Тому 60 днів забагато. Дати ВРУ місяць після оголошення виборів і тиждень на вибори голови ВРУ, бо реально коаліція видна ще на виборах. 30 днів мож дати новому голові на формування уряду - інакше розпуск ВРУ і !!! - През сам призначає во Уряд до обрання нової Ради. Се їх протверезит! 2. Як може бути Верховний Отаман і не мати права навіть на поданя МО і МЗС?? Се означає партійні квоти на сі посади, що розвалило оборону зараз! 3. то саме мают мати і воєводи на місцях щодо рад і виконкомів, аби не було безладу, а на випадок повстання нацменів, як зараз, і введення прямого правління в областях. Осе противаги, а не розвал держави.
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

640
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1040 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

858
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1673
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2300
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4284 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

407

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

268

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

499

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

450
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8028
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

685
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

726
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1143
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

725
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6310
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1796
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

276
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

299
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1620
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

811 1