Независимая газета (Росія): Київ атакує позиції «Газпрому»

Азаров не хоче платити за «неринковою, грабіжницькою формулою». Україна не полишає спроб переглянути формулу ціни на російський газ, тим часом як Росія вважає її ринковою. Жодна зі сторін не хоче поступатися. Цілком можливо, Росія чекає капітуляції та здачі їй всієї української ГТС разом із підземними газовими сховищами, припускають експерти – пише Тетяна Івженко у російському виданні «Независимая газета».

Жодна зі сторін поки що не поступається і не виключає нового витка газової війни

Наступного понеділка у Брюсселі Україна спробує вирішити багатомісячний спір з РФ щодо формули, за якою визначається ціна на газ. Джерела, близькі до уряду, розповіли «НГ», що рішучий наступ на позиції «Газпрому» планується в ході засідання, присвяченого модернізації української газотранспортної системи (ГТС). Участь у ньому візьмуть крім української та російської делегацій також представники ЄС.

Уряд Миколи Азарова з весни послідовно критикує газові угоди, підписані у січні 2009 року Юлією Тимошенко. Але численні спроби переглянути контракти і змінити закладену в них формулу ціни досі не мали успіху.

Минулого тижня українські чиновники посилили інформаційний тиск на російську сторону: Азаров під час засідання Економічного форуму у Відні зробив особливий акцент на газовій темі. Він жорстко заявив, що цінова формула не відповідає ринковій кон'юнктурі, оскільки прив'язана до ціни нафти, що більше не практикується у світі. Чиновники в кулуарах пояснили журналістам, що необхідно затвердити нову формулу, яка враховує ціни на інші енергоносії. За розрахунками української сторони, це вже зараз привело б до зниження ціни російського газу приблизно на 50 дол. за 1 тис. куб. м.

«Цього року «Газпром» робить нам знижку 100 доларів на кожній тисячі кубометрів. Але базова ціна, з якої починаються всі розрахунки, становить 450 доларів. Такої ціни немає для жодної європейської країни, тільки для України. То де ж тут стратегічне партнерство? Якщо ми партнери, давайте візьмемо середню європейську ціну, що базується на нормальній, актуальній ціновій формулі, й віднімемо витрати на транспортування. Вийде ринкова ціна, і не потрібна буде ніяка знижка», – пояснив один із чиновників.

Щойно спірне питання було винесене на обговорення європейського форуму, глава Російського газового товариства, віце-спікер Держдуми РФ Валєрій Язєв заявив у Москві, що російська сторона як і раніше не розглядає питання про перегляд формули, яка була затверджена на 11 років. Він назвав її «цілком ринковою» і зауважив, що Росія зробила Україні достатньо поступок – окрім згаданої знижки на 100 дол. ще й зниження контрактних зобов'язань за обсягами купівлі газу, й відмова від штрафів за фактичне зменшення обсягів постачань. Незговірливість Києва в одному питанні призводить до непоступливості Москви в іншому.

Народний депутат України, екс-радник прем'єр-міністра з питань ПЕК Олександр Гудима упевнений, що російська сторона чекає від України «капітуляції» у вигляді передачі під контроль «Газпрому» всієї газової та газотранспортної інфраструктури. Експерт з питань енергетики Богдан Соколовський підтвердив, що «Газпром» претендує не тільки на ГТС, але й на найбільші у Європі українські підземні сховища газу. Політолог Олег Соскін вважає ситуацію тупиковою, оскільки жодна із сторін наразі не поступається і не виключає нового витка газової війни.

Така ймовірність посилюється, оскільки за нинішньою формулою ціна на газ для України збільшиться з січня, хоча тільки у жовтні прем'єр-міністри досягли політичних домовленостей про збереження ціни на нинішньому рівні – близько 250 дол. за 1 тис. куб. м. Радник парламентського комітету з питань ПЕК Володимир Саприкін пояснив: «Ціна на нафту на світових ринках зростає і майже сягнула позначки 90 доларів за барель. Це тягне за собою подорожчання нафтопродуктів і газу для України. Можна прогнозувати подальше збільшення ціни на газ приблизно на 10 доларів за 1 тисячу кубометрів». «Політичні домовленості, нехай навіть на найвищому рівні, нічого не означають, поки діє ця неринкова, грабіжницька формула», – підтвердив чиновник – співрозмовник газети.

Хоча раніше вважалося, що позиція Києва слабша, оскільки немає юридичних аргументів для перегляду цінової формули, проте у листопаді ситуація змінилася. Прем'єр Азаров знайшов нові аргументи: «Україна приєдналася до Європейської енергетичної хартії і прийняла закон про ринок газу. Відповідно змінилася і міжнародно-правова, і внутрішня законодавча база, яка враховувалася під час укладення та виконання угод про постачання і транзит газу. Через це угода, укладена попереднім урядом, не відповідає чинному законодавству України ».

Ймовірно, цю тезу українська делегація озвучить у Брюсселі, де за кілька днів відбудуться давно заплановані консультації про модернізацію української ГТС. Джерела у Києві сподіваються, що компромісне рішення буде знайдене у новому, тристоронньому форматі співпраці між Україною, Росією та структурами ЄС. Зокрема, передбачається розширити рамки консорціуму з управління ГТС, запросивши в нього європейські структури. «Тоді це буде логічно, ми замкнемо ланцюг постачальник-транзитер-споживач», – зазначив один з українських експертів, близьких до уряду. Однак він засумнівався, що російська сторона легко прийме цю пропозицію: «Вони хочуть для «Газпрому» забезпечити домінантне становище. Але якщо ми знову вдамося до поступок, то цьому не буде кінця. Які ще поступки будуть потрібні? Скільки? У яких сферах?»

Хоча у Києві дуже сподіваються, що участь Європи в українсько-російських газових проектах зніме напругу, проте експерти сумніваються в цьому. Олександр Гудима зазначив: «Європа розколота і слабка, і Росія на цьому успішно грає». Він припускає, що зрештою українська влада під тиском соціально-економічної ситуації, що погіршується, «здасть ГТС і сховища Росії». Депутат підтвердив, що відповідні проекти розроблені, хоч і не внесені на розгляд Верховної Ради.

Раніше представник «Газпрому» Сєрґєй Купріянов заявив, що Росія не поспішає у питанні створення СП з «Нафтогазом». Він зазначив, що до нового року переговори про новий формат співпраці навряд чи завершаться. І уточнив, що російську компанію цілком влаштовує чинний контракт: «Жодних нових домовленостей щодо ціни на газ на цей час у нас немає – просто йдеться про те, яка ціна вийде (на перший квартал 2011 року. – «НГ») при розрахунку за формулою, що міститься у контракті ».

 

Тетяна Івженко, Независимая газета (Росія)

ІноЗМІ


17.11.2010 1085 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

840
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11416 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1991
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1877
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2870
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4781

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

521

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1161

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1674

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1419
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1814
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1642
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8876
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

715
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

794
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1979
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

965
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

463
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

404 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

802 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

844