Независимая газета (Росія): Київ атакує позиції «Газпрому»

Азаров не хоче платити за «неринковою, грабіжницькою формулою». Україна не полишає спроб переглянути формулу ціни на російський газ, тим часом як Росія вважає її ринковою. Жодна зі сторін не хоче поступатися. Цілком можливо, Росія чекає капітуляції та здачі їй всієї української ГТС разом із підземними газовими сховищами, припускають експерти – пише Тетяна Івженко у російському виданні «Независимая газета».

Жодна зі сторін поки що не поступається і не виключає нового витка газової війни

Наступного понеділка у Брюсселі Україна спробує вирішити багатомісячний спір з РФ щодо формули, за якою визначається ціна на газ. Джерела, близькі до уряду, розповіли «НГ», що рішучий наступ на позиції «Газпрому» планується в ході засідання, присвяченого модернізації української газотранспортної системи (ГТС). Участь у ньому візьмуть крім української та російської делегацій також представники ЄС.

Уряд Миколи Азарова з весни послідовно критикує газові угоди, підписані у січні 2009 року Юлією Тимошенко. Але численні спроби переглянути контракти і змінити закладену в них формулу ціни досі не мали успіху.

Минулого тижня українські чиновники посилили інформаційний тиск на російську сторону: Азаров під час засідання Економічного форуму у Відні зробив особливий акцент на газовій темі. Він жорстко заявив, що цінова формула не відповідає ринковій кон'юнктурі, оскільки прив'язана до ціни нафти, що більше не практикується у світі. Чиновники в кулуарах пояснили журналістам, що необхідно затвердити нову формулу, яка враховує ціни на інші енергоносії. За розрахунками української сторони, це вже зараз привело б до зниження ціни російського газу приблизно на 50 дол. за 1 тис. куб. м.

«Цього року «Газпром» робить нам знижку 100 доларів на кожній тисячі кубометрів. Але базова ціна, з якої починаються всі розрахунки, становить 450 доларів. Такої ціни немає для жодної європейської країни, тільки для України. То де ж тут стратегічне партнерство? Якщо ми партнери, давайте візьмемо середню європейську ціну, що базується на нормальній, актуальній ціновій формулі, й віднімемо витрати на транспортування. Вийде ринкова ціна, і не потрібна буде ніяка знижка», – пояснив один із чиновників.

Щойно спірне питання було винесене на обговорення європейського форуму, глава Російського газового товариства, віце-спікер Держдуми РФ Валєрій Язєв заявив у Москві, що російська сторона як і раніше не розглядає питання про перегляд формули, яка була затверджена на 11 років. Він назвав її «цілком ринковою» і зауважив, що Росія зробила Україні достатньо поступок – окрім згаданої знижки на 100 дол. ще й зниження контрактних зобов'язань за обсягами купівлі газу, й відмова від штрафів за фактичне зменшення обсягів постачань. Незговірливість Києва в одному питанні призводить до непоступливості Москви в іншому.

Народний депутат України, екс-радник прем'єр-міністра з питань ПЕК Олександр Гудима упевнений, що російська сторона чекає від України «капітуляції» у вигляді передачі під контроль «Газпрому» всієї газової та газотранспортної інфраструктури. Експерт з питань енергетики Богдан Соколовський підтвердив, що «Газпром» претендує не тільки на ГТС, але й на найбільші у Європі українські підземні сховища газу. Політолог Олег Соскін вважає ситуацію тупиковою, оскільки жодна із сторін наразі не поступається і не виключає нового витка газової війни.

Така ймовірність посилюється, оскільки за нинішньою формулою ціна на газ для України збільшиться з січня, хоча тільки у жовтні прем'єр-міністри досягли політичних домовленостей про збереження ціни на нинішньому рівні – близько 250 дол. за 1 тис. куб. м. Радник парламентського комітету з питань ПЕК Володимир Саприкін пояснив: «Ціна на нафту на світових ринках зростає і майже сягнула позначки 90 доларів за барель. Це тягне за собою подорожчання нафтопродуктів і газу для України. Можна прогнозувати подальше збільшення ціни на газ приблизно на 10 доларів за 1 тисячу кубометрів». «Політичні домовленості, нехай навіть на найвищому рівні, нічого не означають, поки діє ця неринкова, грабіжницька формула», – підтвердив чиновник – співрозмовник газети.

Хоча раніше вважалося, що позиція Києва слабша, оскільки немає юридичних аргументів для перегляду цінової формули, проте у листопаді ситуація змінилася. Прем'єр Азаров знайшов нові аргументи: «Україна приєдналася до Європейської енергетичної хартії і прийняла закон про ринок газу. Відповідно змінилася і міжнародно-правова, і внутрішня законодавча база, яка враховувалася під час укладення та виконання угод про постачання і транзит газу. Через це угода, укладена попереднім урядом, не відповідає чинному законодавству України ».

Ймовірно, цю тезу українська делегація озвучить у Брюсселі, де за кілька днів відбудуться давно заплановані консультації про модернізацію української ГТС. Джерела у Києві сподіваються, що компромісне рішення буде знайдене у новому, тристоронньому форматі співпраці між Україною, Росією та структурами ЄС. Зокрема, передбачається розширити рамки консорціуму з управління ГТС, запросивши в нього європейські структури. «Тоді це буде логічно, ми замкнемо ланцюг постачальник-транзитер-споживач», – зазначив один з українських експертів, близьких до уряду. Однак він засумнівався, що російська сторона легко прийме цю пропозицію: «Вони хочуть для «Газпрому» забезпечити домінантне становище. Але якщо ми знову вдамося до поступок, то цьому не буде кінця. Які ще поступки будуть потрібні? Скільки? У яких сферах?»

Хоча у Києві дуже сподіваються, що участь Європи в українсько-російських газових проектах зніме напругу, проте експерти сумніваються в цьому. Олександр Гудима зазначив: «Європа розколота і слабка, і Росія на цьому успішно грає». Він припускає, що зрештою українська влада під тиском соціально-економічної ситуації, що погіршується, «здасть ГТС і сховища Росії». Депутат підтвердив, що відповідні проекти розроблені, хоч і не внесені на розгляд Верховної Ради.

Раніше представник «Газпрому» Сєрґєй Купріянов заявив, що Росія не поспішає у питанні створення СП з «Нафтогазом». Він зазначив, що до нового року переговори про новий формат співпраці навряд чи завершаться. І уточнив, що російську компанію цілком влаштовує чинний контракт: «Жодних нових домовленостей щодо ціни на газ на цей час у нас немає – просто йдеться про те, яка ціна вийде (на перший квартал 2011 року. – «НГ») при розрахунку за формулою, що міститься у контракті ».

 

Тетяна Івженко, Независимая газета (Росія)

ІноЗМІ


17.11.2010 1196 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

134
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1338 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1993
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2061 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7433
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15172 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

216

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

965

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1033

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1823
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

222
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

601
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

835
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3082
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

841
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1902
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

935
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35083 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

427
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

571
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

898
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

800