Декілька місяців обговорюють тему об'єднання вищих навчальних закладів.
Про це розповів перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради Василь Гладій в програмі "Обласна рада: Позиція і дія", пише Фіртка.
"Це питання на слуху. Його обговорюють. Проте, пригадую його обговорювали й п'ять та десять років тому.
Втім, воно і сьогодні є актуальним", - каже Василь Гладій.
Зі слів посадовця, п'ятнадцять років тому в Україні нараховували 350 вищих навчальних закладів. Сьогодні є близько 300.
Василь Гладій продовжує, якщо проаналізувати за кількістю студентів у цих вищих навчальних закладах, то бачимо скорочення в рази.
"Якщо порівняти п'ятнадцять років тому, то кількість випускників була орієнтовно 700 тисяч. Зараз маємо половину - 350 тисяч. Проте, велика частина з них - їде вчитися за кордон.
На жаль, у нас кількість іноземних студентів різко зменшилася, розуміємо причину. Тому ці кількісні показники говорять самі за себе. Потрібно не забувати, що реформа вищої освіти - це є умова щодо інтеграції держави в Європейський Союз. Це також потрібно враховувати.
Я думаю, що тут важливе питання не економії, бо насправді тут її немає. Тут більше питання щодо якості освіти.
Якщо подивитися на рейтинги університетів України: хтось знаходиться серед перших й навіть серед європейських рейтингів, а хтось пасе задніх. Тому, звичайно, тут є індивідуальний підхід.
Я підтримую думку, що кількість населення в місті не може бути критерієм для об'єднання. Це абсолютно не має ніякого значення для університету.
Важлива якість освіти", - уточнює Гладій.
Як додає посадовець, обласна рада безпосередньо на цей процес не впливає, адже йдеться про державні заклади.
"Звернення приймати можна. Знаємо, що Івано-Франківська міська рада прийняла вже відповідні звернення. Чи будуть враховані вони, це вже залежить від Міністерства освіти, від інших Міністерств, яким підпорядковані вищі навчальні заклади.
Я думаю, що тут індивідуальний підхід повинен бути. Сказати, що це взагалі не потрібно робити - це було б неправильно. Сказати, що це потрібно робити масово - також неправильно. Тому що потрібно враховувати специфіку кожного вищого навчального закладу, кожного міста.
Проте, цифри говорять самі за себе. Спостерігаємо у два рази зменшення кількості потенційних студентів. Ми можемо дійти до того, що в нас не буде студентів.
За декілька років можемо не мати студентів в університеті або ж кількість буде малою. Все ж таки 200-300 студентів в університеті - це вже може бути факультет, інститут у складі класичного університету. Тому підхід потрібний індивідуальний.
Це питання вкрай важливе", - резюмує Василь Гладій.
Нагадаємо, у 2024 році Міністерство освіти і науки України планує об’єднати заклади вищої освіти.
"Виступаю проти обʼєднання Прикарпатського національного університету, медичного університету та університету нафти і газу. Міністерство освіти пропонує з трьох самодостатніх вищів зробити два. Місто проти.
Ініціатива МОН обʼєднати ВНЗ не логічна. Не можна привʼязувати кількість населення до кількості університетів.
Адже більшість студентів наших вишів — це якраз таки мешканці з інших міст, областей та, навіть, країн. Кожен Івано-Франківський університет — унікальний. Кількість ВНЗ має визначатися якістю освіти", — зазначав міський голова Руслан Марцінків.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Гарантоване робоче місце та державний грант: що передбачає новий законопроєкт про вищу освіту
"Категорично проти", — очільник Івано-Франківської громади щодо ініціативи об'єднання університетів