Івано-Франківська міська рада звернулась до Міносвіти та ВРУ, щоб не об’єднувати університети у місті

Депутати Івано-Франківської міської ради підтримали відповідне звернення до Міністерства освіти і науки і Верховної Ради України.

Депутатський корпус проголосував за звернення про недоцільність об’єднання Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, Івано-Франківського національного університету нафти і газу та Івано-Франківського національного медичного університету.

Таке рішення прийняли на позачерговій 41 сесії Івано-Франківської міської ради, пише Фіртка.

"Бо прив’язувати об’єднання вишів до кількості населення міста абсолютно нелогічно і абсурдно.

Замість нелогічних укрупнень, держава в сучасних умовах мала би дбати про те, щоб зберегти якомога більше можливостей для українських студентів і науковців", — зазначив міський голова Руслан Марцінків.

Нагадаємо, під час засідання Спілки ректорів вишів МОН презентувало пропозиції щодо реформування системи вищої освіти.

Так, посадовці оприлюднили орієнтовні критерії, відповідно до яких відбуватиметься об'єднання ЗВО. 


За яким принципом планують об'єднувати виші 


Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький окреслив два головні критерії, які впливатимуть на укрупнення ЗВО. 

  1. Відповідність кількості населення міста чи області:

У містах, де проживає менше ніж 100 тисяч населення й працює один виш, його варто зберегти (мова йде про Острог, Глухів, Дрогобич, Ізмаїл, Ніжин, Кам'янське тощо). Адже ЗВО, за словами посадовця, тут є практично містоутворювальними закладами.

У містах, де мешкає від 100 до 350 тисяч громадян, варто утримувати не більше двох ЗВО (наприклад, Полтава, Тернопіль, Івано-Франківськ, Чернігів, Луцьк, Житомир, Суми).

У містах із кількістю мешканців більш як 350 тисяч можна формувати мережу ЗВО, що передбачає заклади трьох типів:

  • навчальні інститути, які мають тісний зв'язок із роботодавцем;
  • дослідницькі університети;
  • міжгалузеві (світоглядні) або спеціалізовані (наприклад, музичні) академії.

      2. У вмишах (крім містоутворювальних і спеціалізованих академій) має бути не менше п'яти тисяч студентів денної форми навчання:

"Наша ціль — середня кількість студентів в одному ЗВО України на рівні 10 тисяч. Зараз у закладах МОН середня кількість — 6 648.

Є й такі, у яких понад 25 тисяч студентів, але усереднина цифра надто низька, що негативно впливає на можливості вибору дисциплін студентами, і розпорошує цінний людський і матеріальний ресурс", — повідомив Винницький. 

Повний текст звернення депутатів Івано-Франківської міської ради:
                                                                                                                                                           
 Міністру освіти і науки України
                                                                                                                                                                               Оксену ЛІСОВОМУ
                                                                                                                                                      Депутатам Верховної Ради України
 
 
Нещодавно на засіданні Спілки ректорів закладів вищої освіти України підняли тему про об’єднання ВНЗ. Заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький заявив, що у містах, де мешкає від 100 до 300 тисяч жителів, має функціонувати не більше 2-х закладів вищої освіти. Серед прикладів названо й Івано-Франківськ. 
Ми, депутати Івано-Франківської міської ради виступаємо проти обʼєднання Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, Івано-Франківського національного університету Нафти і Газу та Івано-Франківського національного медичного університету. 
Вважаємо ініціативу Міністерства освіти і науки України обʼєднати два цілком самодостатні ВНЗ нелогічною. Адже, кожен з яких має свою унікальність та профільність. Й обидва університети не потребують об’єднання з іншими закладами освіти. 
Не можна привʼязувати кількість мешканців у населеному пункті до кількості університетів. Оскільки більшість студентів наших вишів це мешканці з інших міст, областей та, навіть, країн. Основне в освіті - її якість. Як можна прив’язувати вищу освіту до кількості населення? Невже у місцевих вишах вчаться виключно місцеві жителі?! 
Звертаємося до Міністерства освіти не займатися свідомим нищенням освітнього процесу. Зараз, як ніколи потрібно вживати всіх заходів, щоб формувати студентське середовище та всіляко мотивувати студентів залишатися в Україні. Для цього потрібно створювати всі належні, сучасні умови для здобуття фахових навиків. Укрупнення призведе до втрати унікальності, що є в кожному закладі – його унікальних програм, наукових здобутків. Об’єднання також не сильно допоможе зменшити витрати на утримання закладів. Адже суттєво скоротити викладацький колектив не вийде, оскільки спеціальності університетів майже не перетинаються, а кількість викладачів регламентована відносно кількості студентів.
Враховуючи наведені факти та обставини, ми, депутати Івано-Франківської міської ради, звертаємося до Верховної Ради України та Міністерства освіти і науки з вимогами:
1.     Підходити до рішень у сфері освіти виважено. 
2.     Не приймати відверто необґрунтованих та логічно недоцільних рішень, які можуть призвести до суттєвого погіршення якості вищої освіти.
3.     Зберегти та дозволити існувати Івано-Франківському медичному університету, ІФНТУНГ та Прикарпатському університетам, як окремим закладам освіти.


                                                                                                                                                    Звернення схвалено
                                                                                                                                                    на пленарному засіданні
                                                                                                                                                    позачергової 41-ї сесії міської ради
                                                                                                                                                    21 лютого 2024 року

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:

Гарантоване робоче місце та державний грант: що передбачає новий законопроєкт про вищу освіту


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

253
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13467 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1512
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

829
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6043
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1681

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

603

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1427

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1239

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1137
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

488
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

622
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1535
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

569
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

848
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5888
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13465
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

197
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

502
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

448
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

758 2