Недоступне через мінну небезпеку та загрозу ракетних обстрілів: другий рік без українського моря

Війна закрила доступ українцям до пляжного відпочинку на березі Чорного та Азовського морів. Узбережжя останнього повністю окуповане росіянами, а чорноморське – недоступне через мінну небезпеку та загрозу ракетних обстрілів.

УНІАН.Туризм дізнавався, яка зараз ситуація на курортах півдня.

На другий рік повномасштабної війни українці проявляють все більший інтерес до відпочинку. І тут мова йде не про "бенкет під час чуми", а про банальну необхідність для збереження психічного здоров'я нації та відновлення сил для подальшої боротьби. Діти заслуговують на відпочинок та позитив, а дорослі, в тому числі військові та волонтери – потребують цього не менше. І за це не має бути соромно.

Водночас, через бойові дії та їх наслідки традиційні види відпочинку стали недоступні українцям. Головним чином, мова йде про морський відпочинок, адже саме його зазвичай обирали більшість українських внутрішніх туристів. Звісно, певна частка українців може вирушити на море за кордон, однак ця розкіш нині доступна далеко не усім – починаючи від ціни питання та тривалості дороги, закінчуючи тим, що зараз багато хто є невиїзним. Але більшості наших громадян все ж доведеться шукати альтернативний відпочинок в Україні.


Морський відпочинок наразі не на часі


З наближенням літа українців цікавить питання, чи дозволять їм цього сезону відпочивати на морському узбережжі популярних курортів півдня. Однак військові категоричні: на "морські ванни" сподіватися не варто.

Як стверджує керівник об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк, відкриття курортного сезону цього року взагалі недоцільне. Такого висновку військове командування дійшло, проаналізувавши можливий розвиток ситуації на найближчу перспективу.

Тим часом місцева влада вже отримала відповідні попередження-рекомендації від військових. Як зазначив в. о. заступника мера Одеси Олег Бриндак, туристичну галузь у мегаполісі фактично згорнули, і говорити про неї – не на часі. "Війна та туризм – речі несумісні", – наголошує посадовець.

З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну Одеса, яка завжди вважалася одним з найпопулярніших морських курортів України, стала гуманітарним хабом. Місто здебільшого приймає переселенців і лише частково має місце так званий діловий туризм. Зокрема, йдеться про розміщення людей, які приїжджають сюди із певними місіями: іноземні журналісти, дипломати, волонтери тощо. Іншими словами – всі ті, хто допомагає нашій країні під час війни та (або) висвітлює події, які тут відбуваються.

Водночас Бриндак пояснив, що літній відпочинок у місті це, як правило, море, з яким пов’язані багато інших сфер місцевого бізнесу. Тобто, якщо немає відпочинку на узбережжі, то й немає сенсу приваблювати туристів.

А проте, одеські підприємці все ж активно готуються до прийому потенційних відпочивальників: оновлюють фасади пляжних клубів та ресторанних комплексів, кафе, аквапарки, з космічною швидкістю кладуть на пісок дерев'яні настили… Вже зараз, за хорошої погоди у вихідні на пляжі "Аркадія" – не проштовхнутися. Об'єкти громадського харчування забиті відвідувачами, на центральній алеї запущено фонтан, працюють різні магазини, тир, сувенірні крамниці... Відомі нічні клуби, обладнані басейнами та ресторанними комплексами, анонсують низку вечірок, у тому числі за участю відомих українських артистів.

Водночас варто нагадати, що через галасливі літні концерти та дискотеки в Одесі торік вже були скандали. Але, як стверджує голова Громадської ради при Одеській обласній військовій адміністрації Сергій Братчук, незабаром оприлюднять відповідне розпорядження ОВА, в якому пропишуть, де саме місцеві жителі та гості регіону зможуть відпочити. Він стверджує: "танців на кістках" точно не буде...

Чи є альтернатива Одесі? Особливою популярністю у любителів відпочинку на чорноморському узбережжі до повномасштабної війни користувалися курортні селища в Білгород-Дністровському районі Одеської області. Серед них – Затока, Сергіївка, Кароліно-Бугаз, Санжейка. Однак через війну відпочивати тут теж проблематично.

Як розповів керівник Білгород-Дністровської окружної прокуратури Олексій Уманець, місцеві узбережжя – водна та піщана частини пляжів – заміновані. Населення про небезпеку знає, на березі – попереджувальні знаки. Проте торік лише в цьому районі Одещини на мінах підірвалися п'ятеро людей – загинули двоє місцевих жителів та троє будівельників.

"Вони про заборону знали, але проігнорували її. Страшно уявити, до чого призведе потік "курортників", який може сюди ринути… Вважаю, що відпочинок на узбережжі не варто навіть обговорювати", – наголошує Уманець.

Крім того, цю частину Одещини неодноразово обстрілювала армія РФ. За словами Уманця, першого удару було завдано 3 березня 2022 року: авіація РФ скинула на курортну Затоку дві касетні бомби.

Це сталося в той момент, коли найближчими (і не тільки) дорогами "повзли" величезні автоколони – безліч людей намагалися втекти від війни… Легковики, автобуси, гігантські фури стояли в заторах, тисячі людей – старенькі, жінки, діти пішки проривалися до українсько-молдавського кордону… Той факт, що під час бомбардування ніхто не загинув – справжнє диво", – каже прокурор. 

Уманець констатує, що на Одещині саме Білгород-Дністровський район торік найбільше постраждав від російських атак. В результаті дуже сильно була пошкоджена інфраструктура, зокрема, 15 баз відпочинку – зруйновані майже вщент. Не кажучи вже про те, що пошкоджено ще сотні баз відпочинку та житлових будинків. Для їхнього відновлення потрібні величезні гроші, а це точно зараз не на часі, тож туристам банально навіть не буде де зупинитися.

Одним із найбільш резонансних став обстріл Затоки 16 травня – крилата ракета зруйнувала кілька баз відпочинку. На одній із них перебувала родина власника: тяжкі поранення отримали чотири особи, у тому числі – 6-річна дівчинка, якій відірвало ногу.

"Всі пам'ятають 1 липня, коли на курортну Сергіївку впали п'ять ракет. Тут немає жодного військового об'єкта, і ми розуміємо, що залп був навмисним – неможливо випадково запустити стільки ракет в одну "точку" за заданими координатами...", – акцентує прокурор.

Тоді в Сергіївці загинули 22 людини: одна ракета потрапила до житлової багатоповерхівки, дві – до бази відпочинку "Годжі", її розкішний триповерховий корпус миттєво перетворився на руїни, а одна з ракет потрапила прямо в басейн на території бази.

"Зараз прибережна зона – видовище гнітюче: запустіння, спустошення. Минулого літа звідти виїхали навіть старожили, тому що перебування там – своєрідна лотерея, гра в рулетку. Ніхто не хоче бути наступним…

І фактично ніхто з власників зруйнованих будівель їх відновленням не займався, а місцеві жителі, що залишились у селищах, на узбережжі намагаються не з'являтися", – стверджує Уманець.

За даними Одеської обласної прокуратури, загалом з 24 лютого минулого року у прибережній зоні регіону повністю зруйновано або значно пошкоджено понад три десятки баз відпочинку. Усі об'єкти належать приватним підприємцям.

Якщо ж говорити про інші "морські" області України – Миколаївську, Херсонську, Запорізьку та Донецьку – то там ситуація ще гірша. Чимала кількість популярних курортів на кшталт Бердянська чи Кирилівки або під окупацією, або повністю зруйновані. На курортах на підконтрольних Україні територіях, наприклад, в тому ж Очакові, теж відпочивати не вийде.

Зокрема, голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім заявив, що всі морські пляжі області цьогоріч будуть закриті через інтенсивне мінування та небезпеку для людей.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Заборона на авіапольоти до 2029 року: "Украерорух" прокоментував прогноз Eurocontrol


06.05.2023 5642
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

998
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2016 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

937
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2871
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1970
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3252

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

739

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

913

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1328

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1935
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26157 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

625
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

828
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2756
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1094
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

813
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1067
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1056
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3952
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

929
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1504
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1288 1