Небанківські фінансові компанії – чи законно вони працюють і як їх перевірити?

В останнє десятиріччя фінансові послуги в Україні вже надають не тільки банки. Щоб обміняти валюту, переказати гроші, оформити кредитну картку, або навіть взяти кредит навіть не обов’язково заходити до банку. Але, більшість людей не надто довіряють банкам, що вже й казати про небанківські фінансові компанії.. Давайте розберімось, які небанківські організації в Україні мають змогу надавати фінансові послуги і яку частину фінансового ринку вони відвоювали у банків?

Згідно з законодавством України, такі операції, як обслуговування депозитів, кредитування, обмін валют, грошові перекази, лізинг можуть надавати тільки юридичні особи, які маюсь ліцензію на здійснення цих операцій. У квітні 2021 Нацбанк опублікував «Огляд небанківського фінансового сектору», з якого видно, що такі фінансові установи наростили обсяги операцій на ринку фінансових послуг минулого року, навіть незважаючи на коронокризу. Хоча за обсягом активів, сектор небанківських фін. установ і досі лишається у 7,5 разів меншим від банківського сектору.

 Які небанківські фінансові компанії законно діють в Україні:

  1. Страхові компанії.

Виконують функцію фінансових посередників, захищаючи майнові інтереси фізичних та юридичних осіб , надаючи послугу страхування від страхових випадків. Свої фінансові зобов’язання страховик виконує коштом страхових платежів клієнтів та інвестиційних доходів. Загалом частка добровільного страхування на ринку небанківських фін послуг України  складає 80%. залишається При цьому автострахування (КАСКО, ОСЦПВ і Зелена картка) та особисте страхування (медичне та життя) користуються найбільшою популярність серед споживачів.

  1. Кредитні спілки

Неприбуткові організації, засновані фізичними особами та спільнотами на кооперативних засадах із метою задоволення потреб її членів у фінансових послугах за рахунок фонду, сформованого з внесків членів спілки. Цей сегмент небанківських фін установ є найменшим в Україні.

  1. Ломбарди

Установи, які надають короткострокові готівкові кредити, забезпечені заставою цінних металів або іншого майна позичальника. Цільова аудиторія – люди, які мають термінову потребу у грошах. Для кредитування ломбард може використовувати власний або залучений капітал.

  1. Мікрофінансові організації

Більшість небанківських кредитних компаній спеціалізуються на мікрокредитуванні фізичних осіб, деякі з них видають кредитні та інші послуги бізнесу, а саме надання позик, гарантій, поручительства по лізингу, факторингу.

На що нам, як споживачам, потрібно звернути увагу, обираючи фінансову послугу, щоб оцінити ризики? В першу чергу, варто задуматись про власну фінансову спроможність виконати взяті на себе фінансові зобов’язання. Адже кредити пов’язані з відсотками, комісіями, та іншими витратами (страхуванням, платою за переказ коштів, штрафами за прострочення…).
По-друге, завжди краще мати справу з компаніями, які працюють легально і дотримуються законів.
Фінансовий консультант веб-порталу Financer.com радить перевіряти, чи зареєстрована компанія у Державному реєстрі і чи має відповідну ліцензію на послуги, які надає населенню.

Залучати кошти на депозитні вклади мають право тільки компанії, які отримали дозвіл та ліцензію від Нацбанку на залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення.
Надавати кошти у позику мають право компанії, які мають ліцензію Нацбанку на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту.

Самостійно перевірити інформацію про кожну небанківську фінансову компанію, особливо якщо терміново потрібні гроші, непросте завдання. Таку роботу виконують співробітники спеціалізованих веб-сайтів для вибору кредитів. Їх робота – перевіряти документи, тестувати роботу кожної компанії, знаходити дані про відсоткові ставки та комісії, умови отримання позики, терміни, промокоди на знижки, і також про штрафні санкції за прострочення.

Використані джерела: https://financer.com/ua/wiki/nfk/

Партнерський матеріал


23.09.2021 1189
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1222
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

414
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14306 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1653
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

934
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6288

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

697

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1523

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1327

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1209
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

570
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

716
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1630
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

648
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

939
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5983
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13938
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

318
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

612
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

540
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

855 2