"Не просто місце молитви": історія створення парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську

Парафія святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

Про історію створення церкви, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

Священник розповідає, що цей храм — не просто місце молитви. Це церква-пам’ятник, жива пам’ять про трагічні сторінки в історії українського народу.

"Він нагадує нам про депортації, які зазнали українці. Не лише під час операції «Вісла», коли українців силоміць вивозили з території Польщі. Було багато таких акцій, і торкнулися вони людей з Лемківщини, Підляшшя, Надсяння... Тисячі українців змушені були залишити рідні землі.

Сам парох цього храму — отець Анатолій — також походить із родини лемківських переселенців. Його батьки були серед тих, кого примусово депортували. І саме через цей глибоко особистий біль у нього зародилася ідея — створити не просто пам’ятний знак, а місце, де пам’ять і молитва поєднані.

Спочатку планувалося встановити пам’ятник в Івано-Франківську. Та згодом задум виріс у дещо більше — у створення живої церкви, яка щоденно нагадуватиме про ті події. Навколо цієї ідеї об’єдналися лемки, інші депортовані, їхні діти й онуки. Знайшли земельну ділянку біля Народного дому Княгинин.

І розпочали будівництво — власноруч, своїми силами. 22 травня 2016 року храм освятили. Відтоді він живе", — розповідає Василь Савчин.

Розпорядок богослужінь у церкві:

У церкві щодня звершуються Божественні Літургії:

  • у будні — о 9:00 та 18:30,

  • у неділю та свята — три Літургії: 10:00, 12:00, 18:00.

При храмі діє багато спільнот і проходять регулярні духовні зустрічі:

  • Понеділок — після вечірньої Літургії працює біблійний гурток, де разом роздумують над Божим Словом.

  • Вівторок — о 17:00 починає молитву спільнота вервиці, яка молиться в різних наміреннях, особливо за Україну.

  • Неділя, 17:00 — спільнота матерів у молитві, де жінки моляться за своїх дітей, внуків, родини та весь народ.

Щомісяця також маємо:

  • Перша п’ятниця — нічні чування: вервиця, Літургія, навчання, молебень і молитва на оздоровлення.

  • Друга неділя — молитва прослави: під музичний супровід звертаємося до Господа щирим серцем.

  • Третя неділя — катехитичні зустрічі: глибші роздуми над Літургією, її історією та сенсом, можливість поспілкуватися зі священником.

  • Остання неділя місяця — молитви на оздоровлення для душі й тіла.

Отець додає, що кожної неділі та у святкові дні вечірня Літургія о 18:00 транслюється онлайн на Facebook-сторінці храму — для тих, хто не може бути фізично присутнім, але хоче єднатися в молитві.


Більше читайте у матеріалі: «Віра починається із запитань», — священник з Івано-Франківська Василь Савчин про Божу волю, духовну опору та світло Воскресіння у темні часи


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Коли на тебе нападають — захищати потрібно на усіх фронтах», — отець Антоній Яремчук про роль церкви під час війни

Духовні та практичні виклики під час війни: розмова із сестрою Згромадження Пресвятої Родини у Гошеві (ФОТО)

Одержима злим духом дівчина, чудотворна ікона та війна: розмова із монахом Василіанського монастиря, що на Ясній Горі у Гошеві (ФОТО)


Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1489 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1783 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2569
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2355 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7593
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15306 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

363

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1074

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1148

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1936
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

319
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

697
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

936
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3148
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

962
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1989
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1040
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35189 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

315
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

523
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

664
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

987