Економічна ситуація в країні після початку повномасштабної війни залишається нестабільною, хоча й потроху демонструє перші ознаки росту, але про довоєнний рівень говорити ще дуже рано. Обставини змушують знову дбайливо ставитися до власних витрат, поглядати на курс іноземних валют та цінники у магазинах. Уникнути прикрих несподіванок та будувати плани принаймні на найближче майбутнє допоможе раціональний підхід та планування власного бюджету.
Визначення базових потреб
Найперше, що необхідно зробити - це визначити суму своїх доходів. Будь-які розрахунки починаються із певної суми. Наступний крок - це визначення та за можливості класифікація власних неминучих витрат. До них відносимо найперші потреби - орендна плата за квартиру, заправка автомобіля, комунальні платежі та витрати на продукти. Щойно вийде структурувати свої постійні витрати, як з'явиться змога спланувати і власний відпочинок - чи то похід у кіно, чи гра у book of ra на сайті улюбленого казино.
Витрати на розваги та відпочинок можуть бути не обов'язковим пунктом у плануванні бюджету. Наприклад, якщо поточні плани вимагають збереження коштів, то кращі їх заощадити. Фінансові аналітики наголошують на тому, що завжди необхідно мати певні заощадження, проте зазначають, що нескінченне накопичення без кінцевої мети також створює постійний дискомфорт та відчуття порожніх кишень.
У плануванні найкраще допомагає встановлення цілей. Скоріше за все, для їх досягнення необхідно буде переглянути власні витрати, а значить не обов'язкові діри у бюджеті будуть добре підсвічені. Однією з найрозповсюдженіших моделей вважається правило 50/30/20. Воно передбачає, що половина місячного прибутку має покривати неминучі витрати, 30% присвячується розвагам та покупкам, а ще 20% мають бути відкладені. Спосіб вважається “інтуїтивним” та, на жаль, не завжди працює на практиці у сучасних реаліях.
Контрольовані витрати
Цей процес вимагає часу:
- Ретельне планування великих покупок, пошук більш вигідних цін;
- Акції та знижки у магазинах допоможуть заощадити;
- Відмова від імпульсивних витрат;
- Ведення статистики витрат у спеціальних мобільних додатках допоможуть скласти повну картину.
У будь-якому разі перший місяць має піти на адаптацію та пошук оптимального розподілу свого бюджету.
Найголовніше, що треба зробити для планування власного бюджету - це взяти його під контроль. Часто найбільший відсоток витрат припадає на дрібні покупки, яким не надається значення, тоді ж як великі витрати постійно відкладаються. Фахівці радять ставитися до цього уважніше - наприклад, якщо знадобився дрібний ремонт, то краще зробити його одразу, адже у майбутньому він може обійтися значно дорожче.
Зрештою, у 2024 році уряд України планує полегшити задачу громадянам - планується поетапне підвищення мінімальної заробітної плати до 8000 грн, а разом із нею передбачене і підвищення пенсій. Середній розмір пенсії має сягнути 6000 грн. Так чи інакше країна потроху оговтується від наслідків війни, яка, на жаль, ще не скінчилась, проте життя триває.
Партнерський матеріал