Не економія, а планування бюджету: дієві поради

Економічна ситуація в країні після початку повномасштабної війни залишається нестабільною, хоча й потроху демонструє перші ознаки росту, але про довоєнний рівень говорити ще дуже рано. Обставини змушують знову дбайливо ставитися до власних витрат, поглядати на курс іноземних валют та цінники у магазинах. Уникнути прикрих несподіванок та будувати плани принаймні на найближче майбутнє допоможе раціональний підхід та планування власного бюджету.

Визначення базових потреб

Найперше, що необхідно зробити - це визначити суму своїх доходів. Будь-які розрахунки починаються із певної суми. Наступний крок - це визначення та за можливості класифікація власних неминучих витрат. До них відносимо найперші потреби - орендна плата за квартиру, заправка автомобіля, комунальні платежі та витрати на продукти. Щойно вийде структурувати свої постійні витрати, як з'явиться змога спланувати і власний відпочинок - чи то похід у кіно, чи гра у book of ra на сайті улюбленого казино.

Витрати на розваги та відпочинок можуть бути не обов'язковим пунктом у плануванні бюджету. Наприклад, якщо поточні плани вимагають збереження коштів, то кращі їх заощадити. Фінансові аналітики наголошують на тому, що завжди необхідно мати певні заощадження, проте зазначають, що нескінченне накопичення без кінцевої мети також створює постійний дискомфорт та відчуття порожніх кишень.

У плануванні найкраще допомагає встановлення цілей. Скоріше за все, для їх досягнення необхідно буде переглянути власні витрати, а значить не обов'язкові діри у бюджеті будуть добре підсвічені. Однією з найрозповсюдженіших моделей вважається правило 50/30/20. Воно передбачає, що половина місячного прибутку має покривати неминучі витрати, 30% присвячується розвагам та покупкам, а ще 20% мають бути відкладені. Спосіб вважається “інтуїтивним” та, на жаль, не завжди працює на практиці у сучасних реаліях.

Контрольовані витрати

Цей процес вимагає часу:

  • Ретельне планування великих покупок, пошук більш вигідних цін;
  • Акції та знижки у магазинах допоможуть заощадити;
  • Відмова від імпульсивних витрат;
  • Ведення статистики витрат у спеціальних мобільних додатках допоможуть скласти повну картину.

У будь-якому разі перший місяць має піти на адаптацію та пошук оптимального розподілу свого бюджету.

Найголовніше, що треба зробити для планування власного бюджету - це взяти його під контроль. Часто найбільший відсоток витрат припадає на дрібні покупки, яким не надається значення, тоді ж як великі витрати постійно відкладаються. Фахівці радять ставитися до цього уважніше - наприклад, якщо знадобився дрібний ремонт, то краще зробити його одразу, адже у майбутньому він може обійтися значно дорожче. 

Зрештою, у 2024 році уряд України планує полегшити задачу громадянам - планується поетапне підвищення мінімальної заробітної плати до 8000 грн, а разом із нею передбачене і підвищення пенсій. Середній розмір пенсії має сягнути 6000 грн. Так чи інакше країна потроху оговтується від наслідків війни, яка, на жаль, ще не скінчилась, проте життя триває.

Партнерський матеріал


18.10.2023 1451
05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

357 1
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

903
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3500 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3893
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4248
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5403

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

170

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

636

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1168

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1677
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

243
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

60308
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

662
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

10895
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

813
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

772
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5396
04.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13280
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

378
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

381
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1216