Не економія, а планування бюджету: дієві поради

Економічна ситуація в країні після початку повномасштабної війни залишається нестабільною, хоча й потроху демонструє перші ознаки росту, але про довоєнний рівень говорити ще дуже рано. Обставини змушують знову дбайливо ставитися до власних витрат, поглядати на курс іноземних валют та цінники у магазинах. Уникнути прикрих несподіванок та будувати плани принаймні на найближче майбутнє допоможе раціональний підхід та планування власного бюджету.

Визначення базових потреб

Найперше, що необхідно зробити - це визначити суму своїх доходів. Будь-які розрахунки починаються із певної суми. Наступний крок - це визначення та за можливості класифікація власних неминучих витрат. До них відносимо найперші потреби - орендна плата за квартиру, заправка автомобіля, комунальні платежі та витрати на продукти. Щойно вийде структурувати свої постійні витрати, як з'явиться змога спланувати і власний відпочинок - чи то похід у кіно, чи гра у book of ra на сайті улюбленого казино.

Витрати на розваги та відпочинок можуть бути не обов'язковим пунктом у плануванні бюджету. Наприклад, якщо поточні плани вимагають збереження коштів, то кращі їх заощадити. Фінансові аналітики наголошують на тому, що завжди необхідно мати певні заощадження, проте зазначають, що нескінченне накопичення без кінцевої мети також створює постійний дискомфорт та відчуття порожніх кишень.

У плануванні найкраще допомагає встановлення цілей. Скоріше за все, для їх досягнення необхідно буде переглянути власні витрати, а значить не обов'язкові діри у бюджеті будуть добре підсвічені. Однією з найрозповсюдженіших моделей вважається правило 50/30/20. Воно передбачає, що половина місячного прибутку має покривати неминучі витрати, 30% присвячується розвагам та покупкам, а ще 20% мають бути відкладені. Спосіб вважається “інтуїтивним” та, на жаль, не завжди працює на практиці у сучасних реаліях.

Контрольовані витрати

Цей процес вимагає часу:

  • Ретельне планування великих покупок, пошук більш вигідних цін;
  • Акції та знижки у магазинах допоможуть заощадити;
  • Відмова від імпульсивних витрат;
  • Ведення статистики витрат у спеціальних мобільних додатках допоможуть скласти повну картину.

У будь-якому разі перший місяць має піти на адаптацію та пошук оптимального розподілу свого бюджету.

Найголовніше, що треба зробити для планування власного бюджету - це взяти його під контроль. Часто найбільший відсоток витрат припадає на дрібні покупки, яким не надається значення, тоді ж як великі витрати постійно відкладаються. Фахівці радять ставитися до цього уважніше - наприклад, якщо знадобився дрібний ремонт, то краще зробити його одразу, адже у майбутньому він може обійтися значно дорожче. 

Зрештою, у 2024 році уряд України планує полегшити задачу громадянам - планується поетапне підвищення мінімальної заробітної плати до 8000 грн, а разом із нею передбачене і підвищення пенсій. Середній розмір пенсії має сягнути 6000 грн. Так чи інакше країна потроху оговтується від наслідків війни, яка, на жаль, ще не скінчилась, проте життя триває.

Партнерський матеріал


18.10.2023 2154
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1052
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2778
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

964
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1026
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1030 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3078 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

877

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

768

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1081
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

132
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2329
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1140
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15060
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7376
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

807
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

283
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

648
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101