Навколо України виникають вогнища нових криз та конфліктів

 

 

 

Зростаюча нестабільність на «східноєвропейській цивілізаційній лінії розділу» Мінськ-Львів-Чернівці-Бендери-Тирасполь-гирло Дунаю-Одеса-Крим можуть привести до непрогнозованих змін у Східній Європі та Причорноморському регіоні. До тих проявлених факторів, які в найближче десятиліття сприятимуть таким змінам, можна віднести наступні:

 

 1) перетворення Туреччини на регіональну наддержаву, зближення позицій проісламської еліти Туреччини з Іраном;


2) американську «політику противаг», яка передбачає наявність у регіоні окрім «головного протистояння» низки «локальних протистоянь»;

3) зростаючу готовність (й спроможність) керівників Росії вирішувати міжнародні суперечки з позицій великої держави;


4) виникнення нових альянсів (зокрема прогнозоване зближення Румунії і Молдови з «антитурецькою віссю» Кіпр-Ізраїль-Азербайджан).

 

 

Експерти також називають принаймні чотири безпосередньо пов’язаних з Україною «зародка перспективних конфліктів» в  регіоні:

 

1) Буковина, де стрімко зростає кількість людей з подвійним (українським та румунським) громадянством та прорумунською культурно-цивілізаційною орієнтацією;


2) Невизнана Придністровська Молдавська республіка, яка прагне приєднатись до однієї зі східних слов’янських держав (до України або Росії);


3) Крим, який в умовах зниження впливу київського чиновництва на місцеві еліти, шукає свого політичного самовизначення зокрема й шляхом рекомбінації іноземної присутності на власній території;


4) Захід України, де зростає відчуженість місцевих політичних еліт від центральної влади.

 

 

Конфліктогенним фактором є межова нерівномірність розподілу у регіоні військового потенціалу, наявність певних «вакуумних зон», де контроль за великою територією здійснюють лише озброєні легкою стрілецькою зброєю міліцейські або мафіозні групи. Остаточний занепад тих систем ППО, які залишились після розпаду СРСР, сприяв виникненню низки мало контрольованих ділянок повітряного простору, де, серед іншого, може відбуватись активність терористичного характеру. Відмічається також посилення в останній час військово-технічної моніторингової та розвідувальної діяльності в регіоні, в тому числі і з використанням малопомітних безпілотних літальних апаратів.


 
Саме в контексті цих процесів, як вважають деякі експерти,  Румунія і Польща ще в середині минулого десятиліття почали модернізацію ударних компонентів свого військового потенціалу та виводячи їх на рівень стандартів НАТО.


Переозброєння авіаційних з’єднань цих країн на багатофункційні літаки F-16 (нових модифікацій «Блок 52» та «Блок 60» з відповідними комплектаціями та придбаними можливостями винищувачів-бомбардувальників) та тотальна модернізація бронетехніки (зі збільшенням безаварійного автономного – на власному паливному запасі – ресурсу ходу танків і БТРів до 600 кілометрів) свідчить про намагання правлячих еліт наших сусідів мати у випадку регіональної кризи наземні засоби для придушення терористичної та іншої недружньої збройної активності на суміжній території на оперативну глибину до 500 км.

 

За ударним потенціалом та оперативно-тактичними можливостями наймогутнішим у регіоні на сьогодні залишається кримське угрупування ЗС та ВМФ Російської Федерації. Північний сусід України також включився у регіональні міліарні перегони. Планується переозброєння бомбардувального полку ВПС РФ з Су-24 на Су-24М (а в перспективі - на Су-34), заміна ракетного крейсера «Москва» (озброєного вже застарілими, радянської розробки,  проти корабельними ракетними комплексами  «Граніт») та старих радянських есмінців сучасними ударними кораблями, побудованими з використаннями технологій «стелз» та озброєними надзвуковими («Онікс») та гіперзвуковими проти корабельними ракетами.


 
До  середини третього десятиліття ХХІ ст. Чорноморський флоту, за оприлюдненими даними) передбачають озброїти щонайменше шістьма фрегатами проекту 11356 (1135.6), шістьма малопомітними дизель-електричними підводними човнами типу «Варшавянка» (головний човен «чорноморської» серії Б-237 «Ростов-на-Дону» проекту 636.3М(У) вже будується), корветами проекту 20385 та малими ракетними та малими артилерійськими кораблями проекту 21632 «Торнадо». Ці підводні човни і кораблі будуть озброєні ракетами «обеззброючого удару» 3М14 та (в перспективі) гіперзвуковими ПКР і стратегічними ракетами розробки ЦКБ МОМ та МПБ «Новатор», що, врешті-решт, має збільшити ударний потенціал угрупування ЧФ РФ як мінімум утричі, а радіус гарантованої доставки уражаючих засобів зросте з 650-700 до 1200-1350 км (дальність ПКР – до 350—400 км).


 
Вже у 2012 року зі складу Балтійського флоту до ЧФ буде передано сторожові кораблі проекту 11540 «Неустрашимий» та «Ярослав Мудрий». Амфібії Бе-12 будуть замінені на літаки електронної розвідки Іл-38, здатні діяти солідаризовано з супутниками «Луч», «Персона» та російськими розвідувальними безпілотниками.

 

 Зміщення регіонального політичного поля, згідно інформації закордонних експертів, пов’язують, зокрема, з можливою (в доступній для прогнозу перспективі) дезінтеграцією однієї  із сусідніх з Румунією  країн. Можна припустити, що така дезінтеграція відбудеться не в результаті зовнішньої агресії (ймовірність такого сценарію дуже мала – 1,7%), а в результаті внутрішньої системної політичної кризи.

 

Подібний сценарій виглядає реальним, якщо взяти до уваги наростання політичної активності регіональних сепаратистських сил, політику великих держав, відсутність проривних реформ та загальне зниження ефективності адміністрування з боку центральних урядів в країнах колишнього СРСР, включно з територіями із невизначеним статусом.

 

За цих обставин, як виглядає, Бухарест воліє мати достатньо оперативних можливостей для здійснення захисних та гуманітарно спрямованих операцій. Одну з провідних ролей при здійсненні кризового сценарію (протистояння терористичним групам та регіональним деструктивним силам, моніторинг повітряного простору, захист шляхів постачання гуманітарної допомоги та запобігання незаконної діяльності на маршрутах цивільної авіації) у майбутньому можуть грати 71-а і 95-а авіаційні флотилії, розташовані, відповідно, на базах ВПС Румунії у Кимпія-Турзі та Бакеу.

 

За даними деяких представників міжнародного експертного товариства, румунське міністерство оборони вважає, що літаки радянського виробництва МіГ-21, дислоковані там сьогодні (навіть після модернізації до рівня «Лансер-Б», та глибокого удосконалення за рахунок встановлення ізраїльської бортової авіоніки), вже не здатні вирішити означених завдань.


 
Закордонні військові аналітики вважають, що придбання у найближчий час від 10 (12) до 24 ударних літаків F-16 у стандартній комплектації «Блок 52» частково компенсує нестачу носіїв високоточної зброї та розвідувального обладнання, але остаточно Бухарест отримає можливості оперативного контролю повітряного простору регіону та швидкого реагування на терористичні виклики лише після отримання 12-ти F-35  і заміни застарілого радару П-18 на потужний сучасний багатофункційний радар ППО-ПРО (можливо виробництва американської компанії «Ретейон»).

 

На думку згаданих аналітиків, F-35 (усіх трьох передбачених виробником модифікацій – А, В та С) здатні будуть зіграти значну, якщо не вирішальну, роль у наземних та морських операціях, які здійснюватимуться у випадку конфлікта за певну спірну територію. Їх можна буде використовувати і в сценаріях знищення штабів і лідерів супротивника (так звана «схема срібної кулі»), так і в якості засобу фронтального стримування агресії (схема «драматизованої демонстрації можливостей»).

 

Ще більш вражаючими є потенційні можливості цих літаків для вирішення завдань по нейтралізації терористичних груп та придушення активності незаконних збройних формувань. До переліку оперативних завдань, які вирішуватимуть F-35 можуть увійти пошук та високоточне знищення добре замаскованих баз та укриттів таких формувань в лісових масивах та в гірській місцевості. При підтримці супутників наведення та операторів безпілотних розвідників точність ракетного ураження з цих літаків може бути доведена до 0,3—0,35 м., що дозволить здійснювати вибіркову деактивацію бойовиків, ручної зброї та локальних комунікаторів.


  
За оцінками інформованих закордонних експертів, навіть у випадку втручання у прогнозований конфлікт держави, яка має сучасне озброєння та цифрові засоби керування компонентами атакуючого комплексу і відповідної зміни сценарію на розширений, F-35 залишаться достатньо ефективною «регіональною зброєю стримування» та зможуть здійснювати завдання по нейтралізації ключових елементів військової інфраструктури та ресурсної бази прогнозованого супротивника.

 

Українським політикам варто звернути увагу на швидку динаміку змін «ліній напруги» навколо нашої держави та поставити питання про модернізацію нашого військового потенціалу. Сподівання на те, що державу можуть захистити одні лише міжнародні домовленості на сьогодні все більше виглядають як небезпечні ілюзії. Кілька відремонтованих і споряджених сучасною авіоникою МіГів-29 не змінять розкладу сил в регіоні, де вже з’явились військово-технічні засоби для ведення мережоцентричних війн 5-го і 6-го поколінь.

 

Володимир Єшкілєв (за матеріалами міжнародних
аналітичних агенств)

 

Фото: topwar.ru

 


Коментарі (3)

отакто 2012.04.25, 09:39
невтішна новина. а з саламатіним ще невтішніша.
Щукар 2012.04.25, 14:51
Наші політики тільки про власне збагачення думають та про те як перегризтися між собою,а не про обороноздатність України.
Василь І. 2012.04.29, 13:47
Эшкілєв, як відомий експерт у галузі безпеки, озброєнь та аналітики світових локальних конфліктів, порадував читачів Фіртки глибокопрофесійною статтею з цього напрямку міжнародних відносин. Скажу відверто, й філосовські ессе цього чоловіка не всі читав. За браком часу. Жичу йому успіхів на новому поприщі журналістики, крадькома з тривогою поглядачи на франківське небо: чи немає там, бува,румунської військової авіації. Сподіваюсь, що після такого потужного опусу Єшкілєва вона не прилетить...
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

329
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1397
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2552 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3635
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2975
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2148

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

617

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

468

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1637

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1802
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

288
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

505
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

804
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4989
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

361
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

882
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10128
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

513
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

265
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

375
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

402
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

723