Навіки втрачена можливість чи відвойована правда: Відгомін "засланцьованої" сесії обласної ради (+відео)

 

/data/blog/39657/a30ba8d0f48e1500d6ff5658d81a8e9e.jpg

 

40 голосів "за", 1- "проти", 4 - "утрималось". Такі результати голосування депутатів Івано-Франківської обласної ради за погодження Угоди про розподіл вуглеводнів, яка передбачає видобуток сланцевого газу на території Івано-Франківщини іноземною компанією «Шеврон» та українським приватним підприємством «Надра-Олеська».

 

Після тригодинної дискусії і цілого списку "позитивів" від київського десанту високопосадовців про потенційні вигоди для обалсті від угоди, прикарпатські обранці так і не змогли дійти спільної точки зору у даному питанні. І як результат - "червоне світло" для угоди і протокольне доручення голові Івано-Франківської облради звернутися із пропозицією до КМУ із вимогою врахувати усі поправки і зауваження депутатів облради.

 

Думки на сесії звучали різні: як про цілковитий позитив від ратифікування угоди (Вишиванюк, Олійник, Ставицький), так і про негативні, ледь не катастрофічні, екологічні та економічні наслідки (Сех, Попович, Романюк).

 

Депутат-"свободівець" Василь Попович переконував, що угода є недосконалою та не відображає чітко інтереси області та краян. Жодна поправка, з тих, які були напрацьовані відповідними комісіями обласної ради, не були взяті до уваги.

 

 


Екс-голова обласної ради, "нашоукраїнець" Ігор Олійник навпаки, казав, що Угода є позитивом і тільки вона дасть можливість створити в області добрий інвестиційний клімат і нові робочі місця.

 

 

 

Теза про енергетичну незалежність після освоєння сланцевого газу нав’язується штучно, насправді це міф і окозамилювання. Про це заявляла депутат від ВО «Свобода», голова комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех.

 

 

 

Міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький, який теж взяв участь в сесії Івано-Франківської облради, вважає розмови про корупційні схеми і відмивання коштів маніпуляціями. За його словами, нині в Україні немає інших реальних альтернатив традиційним джерелам енергії, а тому вибодуток сланцевого газу є необхідним для економічної незалежнсоті нашої країни. Також Ставицький у своїй промові апелював до економічних вигод від іноземного інвестора.

 

 

 

Нардеп-"свободівець" та екс-голова облради Олександр Сич здивований від того, що місцевим видобувним підприємствам не дають працювати, а "Шеврону" дають зелене сітло.

 

 

 

Голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк сказав коротко: "Видобуток сланцевого газу на Україні є запорука економічної та політичної незалежності".

 

 

 

Голова постійної комісії Івано-Франківської обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, управління комунальною діяльністю, голова фракції "Батьківщина" в облраді Юрій Романюк впевнений, що з ухваленням позитивного рішення «область перетвориться на своєрідного покійника». У своєму виступі він більшу увагу зосередив навіть не на питаннях екології, а на недотриманні законодавства – від  Конституції України до Земельного і Водного кодексів і Закону про надра. На думку депутата, особливо небезпечною є прописана в угоді «відмова від імунітету держави», адже «держава Україна не зможе в судовому порядку протягом 50 років оскаржити жодне рішення інвестора на території України у гіпотетичній 50-річній історії сперечань з інвестором», а пункт про право видобувати всі вуглеводні фактично «узаконює рейдерство, бо віддаємо не лише сланцевий газ, а й шутер, газ, воду, надра, чим виселяємо тих інвесторів, які є сьогодні в області».

 

Після сесії Юрій Романюк в інтерв'ю нашому кореспонденту сказав, що рішення сесії показало всю абсурдність підготовки таких гобальних рішень Кабінетом Міністрів, в яких не враховуються інтереси області. Головна причина провалу Угоди, на думку Романюка - це те, що від самого початку не була врахована позиція області щодо залучення до розробки Угоди представника громади.

 

 

У Львові проект угоди поки не розглядали, дата обговорення також не називалась. В облраді Львівської області також переважають депутати від «Свободи».



Тим часом, у лютому американська компанія радила Україні поквапитися з ухваленням рішення про видобуток. В іншому випадку корпорація збиралася пошукати партнерів в інших країнах.



Українська влада покладає великі надії на розробку сланцевого газу. За даними «Надр України», його запаси на території країни є найбільшими в Європі. За прогнозами відомства, через 5-7 років Україна зможе видобувати до 10 мільярдів кубометрів на рік цих енергоресурсів.

 

За задумом президента Віктора Януковича, широке поширення видобутку сланцевого газу дозволило б країні знизити залежність від «Газпрому».



На сході країни, де в місцевих парламентах переважають прихильники правлячої Партії регіонів, активно лобіює видобуток газу, угода була ратифікована легко. У Донбасі сланцевий газ видобуватиме англо-голландська корпорація Shell.



При цьому в червні українськими ЗМІ повідомлялося, що Shell виявилася незадоволена результатами пробного буріння в регіоні. Перші свердловини, згідно із заявою представників компанії, показали дуже низьку продуктивність.

 


/data/blog/39657/e802b02d72187c60ca0113cbfbbf31b9.jpg

 

Які кроки в подальшому робитиме Уряд щоб таки дати "Шеврону" зелене світло на видобуток "засланцьованого газу" на Західній Україні зараз можем тільки гадати. Одним із таких кроків може стати уже незабаром прийнятий "закон Рудкоського", згідно якого роль місцевих громад у прийнятті рішень на надання дозволів на користування надрами нівелюється.

 

А як же добувається сланцевий газ?


Традиційний видобуток газу полягає в тому, щоб намацати під землею класичне газове родовище, проткнути дірочку і вставити соломинку. Собівартість такого газу складає від $ 20 за 1.000 кубометрів. Газпром донедавна був світовим лідером з експорту газу, продаючи його по $ 400 - в основному до Європи.

Сланцевий газ іншої природи. Він залягає дуже глибоко (від 1,5 до 4,5 км), але не клубочиться там в одному місці, а дрібно розкиданий в шарах порід. Проткнути дірочку не вийде - сам газ не піде. Знали про нього давно (серед теоретиків були і радянські вчені), перші досліди видобутку відбулися майже 100 років тому, але тільки зараз американські технології дозволили видобувати його в повний зріст.

Для видобутку сверлится глибока діра (кілометра три), а коли пласт сланцю досягнутий, шахту повертають і далі свердлять горизонтально - ще кілометрів зо три. І ще кілька таких підземних ходів в різні сторони. Але навіть так газ не піде. Нарешті роблять гідророзрив: в шахту закачують воду з 1% соляної кислоти і реагентів для кращого розчинення породи, і потім по всій довжині горизонтальної частини шахти в її стінках з'являються сотні тріщин, змія в усі сторони в товщі сланцю. У підсумку свердловина, як дерево, отримує розгалужену кореневу систему на величезній глибині. І ось тільки тоді починає щедро надходити газ.

Справа ускладнюється тим, що в таких глибинах температура досягає 150 º, тиск - 600 атмосфер (для порівняння: промисловий чавунний балон високого тиску витримує 300 атмосфер). Ну а товщина сланцевого пласта може бути всього п'ять метрів, і вискочити за його межі ніяк не можна, тому бурити треба зі складним комп'ютерним моніторингом і моделюванням. Загалом завдання високотехнологічне, на межі інженерних потужностей. Не дивно, що воно було вирішено в тій країні, де слова «інтелігенція» та «креативний клас» не є лайкою

 

На останок.

Цікавий та дуже позитивний ролик можна знайти на українському сайті компанії "Шеврон". В ньому йдеться про високу технологічність та безпеку видобування сланцевого газу. Мовляв, таким способом світ видобуває сланці вже понад 60 років.

 

 

 

Матеріал підготували:

Ростислав Ковтун, Марія Лутчин, Тарас Лутчин, Лілія Горковенко


21.08.2013 1264 3
Коментарі (3)

Коропецька 2013.08.23, 00:25
Михайло не мобілізовував депутатів на сесію так, як він уміє, значить щось таке знає!
Я 2013.08.23, 22:54
Шановні автори! Перш ніж "перти" чужі тексти з інтернету дайте їх комусь технологічно-грамотному для вичитки, або наводьте посилання на авторську публікацію. Автора, доречі, в і-неті розкритикували, за невірні з технологічної та технічної точок зору викладки. Чого варті лишень "чавунні балони високого тиску". Просто ржака.
гість 2013.08.25, 12:10
Попович разом з сволотівцями звичайнісінька ......., яка дбає в першу чергу за власну кишеню, вони добре розуміють,що не отримають з цього жодної копійки ось і прикриваються в чергове патріотизмом.
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

647
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1041 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

859
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1675
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2301
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4285 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

414

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

274

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

500

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

452
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8029
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

686
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

727
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1144
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

726
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6311
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1797
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

278
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

302
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1621
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

813 1