Наталя Микула: «Ми маємо сміливість сказати своє слово хлопцям з Києва»

 

 

1 вересня – новий етап для освітньої галузі. Від цього дня щороку починається новий відлік, започатковуються нові етапи у шкільництві.

 

Про перемоги, здобутки, напрацювання і проблеми, з якими зустрінуться педагогічні працівники у новому навчальному році, напередодні Дня знань ми поспілкувалися із начальником Івано-Франківського міського управління освіти і науки Наталією Микулою. За два місяці до початку навчального року Наталя Петрівна подавала одразу дві заяви – на відпустку і звільнення. Але з 16 серпня із свіжими силами приступила до виконання своїх обов’язків і передумала покидати управління великою армією освітян.



– Пані Наталю, з чим підходить цього року освіта міста до початку навчання? Які здобутки напрацювали?


– Система освіти доволі складна. Станом на 1 січня 2013 року в кадровій політиці освітньої мережі Івано-Франківська було 5005 працівників. Сюди входить педагогічний, обслуговуючий персонал, тренери тощо. То є дуже велика гвардія. З огляду на це дуже важко вгодити кожній людині. Попередня планова мережа першокласників становить 2600 учнів, у дошкільних навчальних закладах виховується понад 8 тисяч дітей. Традиційно галузь освіти є дуже великою, оскільки, за законодавством, учасниками навчально-виховного процесу є і батьки.


Планування нашої роботи відрізняється від планування у всіх інших структурних підрозділах міськвиконкому. Дуже часто педагоги свої роки рахують навчальними роками. Категорично неправильно буде, якщо я скажу, що план роботи на новий навчальний рік формується у липні-серпні. Традиційно ми починаємо його формувати ще у квітні. У нас є прийнята програма «Освіта міста Івано-Франківська на 2012-2015 роки», у якій визначено основні пріоритети розвитку освіти міста. Звичайно, що ми не обходимося у своїй роботі без плану роботи Міністерства освіти і науки України.

 

– Ми вже звикли до того, що ледь не щороку Міністерство освіти і науки видумує щось нове. Чим особливим буде новий навчальний рік? Які особливості навчання школярів?


– Ми маємо сміливість сказати своє слово хлопцям з Києва, коли вони щось роблять недобре. З Івано-Франківської області єдине управління освіти міста Івано-Франківська написало листа заступнику міністра освіти і науки пану Борису Жебровському. Ми є практики, а тому знаємо і зміст підручників, і те, як діти сприймають матеріал. Двічі за результатами цього листа мене вже запрошували до Києва на стажування, але я проігнорувала, хоча, може, варто було поїхати (Сміється. - авт.) На жаль, велика наша біда – це недосконала нормативно-правова база. Ми маємо низку документів, котрі суперечать один одному, бо прийняті ще у 1973 році і досі діють.
Цього року буде продовження впровадження державного стандарту загальної середньої освіти у початковій школі. Тобто учні перших і других класів будуть навчатися за новим стандартом, а третіх-четвертих – за старим.


– Що означає новий стандарт?


– Він передбачає низку нововведень. Найбільше це стосується організації навчання. Наголос робиться на дитині. Дитина повинна не просто мати багаж знань, а вона повинна вміти набуті знання застосувати у житті. Крім математики, української мови, маємо ще й інші предмети: основи здоров’я, безпека життєдіяльності тощо. Дитина повинна вміти діяти в різних ситуаціях. Ми маємо відмовитися від схоластичного підходу до навчання.
Першокласники вивчатимуть іноземну мову, з другого класу вперше вводиться предмет «Сходинки до інформатики». Було чимало суперечок до цього, але всі ми знаємо, який розвиток у кожної дитини – практично всі наші діти володіють комп’ютером ще у 5-6-річному віці. Сказати «ні» ми не можемо. Тому завдання школи: правильно пояснити дитині, для чого потрібен комп’ютер.
Також за новим державним стандартом навчатимуться і учні п’ятих класів. Зокрема, починаючи з 5-го класу, діти будуть вивчати другу іноземну мову. Безперечно, це доцільно, але, можливо, не для всіх?! А взагалі, я вважаю, що до формування навчальної програми треба підходити дуже тонко, бо за цим стоять і діти, і вчителі, і навіть батьки.
Будемо пробувати, побачимо, проаналізуємо. А вже у квітні подивимося, наскільки це реально. Не можна сказати, що у нас всі готові вивчати декілька іноземних мов. Ми не є стовідсотково поліглоти. Говорімо правду: тепер кожна оцінка є позитивною, навіть одиниця. Тепер атестат можна отримати навіть, якщо у ньому є оцінки один і два. Звичайно, інше питання, куди піти з таким атестатом і як скласти ЗНО. Ми тішимося, адже цього року звичайний учень ЗОШ №25 на ЗНО отримав максимальні 200 балів із трьох предметів. Це говорить про те, що і звичайна школа дає нормальні знання.

 

– Важливу складову у навчальному процесі відіграють технічні засоби і навчальні посібники. Чи забезпечені школи міста у достатній кількості підручниками? А, можливо, батькам школярів доведеться з власної кишені подбати про це?


– Учні 1-2 та 6-9 класів забезпечені всіма підручниками стовідсотково, у 3-4-х класах ще стара програма. Підручників для них вже ніхто випускати нових не буде, а тому вони забезпечені тільки на 92 відсотки. Учні п’ятих класів забезпечені підручниками на 120 відсотків. Я вам скажу так: основні предмети забезпечені, може не бути підручників із трудового навчання тощо. Часто спеціалізовані школи використовують автентичні підручники. То вже там батькам доведеться викласти кошти на книжки.


– Особлива увага щороку звертається на першокласників. Що роблять освітяни для забезпечення комфортного перебування дітей у школі?


– Всі діти п’ятирічного віку навіть при нестачі місць відвідують дошкільні навчальні заклади. 98 відсотків першокласників є випускниками садочків. Навчальна програма дошкільних навчальних закладів сформована таким чином, що вона підходить до першого класу. Ми проводимо спільні засідання вихователів ДНЗ із вчителями, які працюватимуть із першокласниками. Психологи із садочків дають висновки готовності дитини до школи, а вже шкільний психолог дивиться на рівень готовності дітей до школи, коригує списки класів за психологічною сумісністю. Принаймні так би мало бути у кожному навчальному закладі. Орієнтовно на 60-70 відсотків ми намагаємося цього дотримуватися.
У кожному класі є парта для батьків, вони мають право прийти і перевірити, як поводить себе дитина у школі. Міністерство освіти вимагає, щоби у кожній школі була ігрова кімната. Санітарними нормами передбачено, що діти, котрі перебувають на групі продовженого дня, мають спати півтори години. На жаль, ми також не можемо забезпечити наші навчальні заклади приміщеннями для спальних кімнат. З іншого боку, ми йдемо назустріч батькам. Куди відправити дитину в 11 годині 40 хвилин? А тому свідомо відкриваємо групи продовженого дня без сну і вони тривають до 18 години.

 

– Чимало дискусій точиться навколо питання, чи потрібна дітям шкільна форма. Ви за форму?


– Як педагог я за форму, бо вона організовує. Стовідсотково вона знімає питання соціального статусу, бо котрась дитина прийде в джинсах «від Версачі», а котрась бідна і не має що одягнути. У формі видно, що йде учень чи учениця. Закордонний досвід показує, що їхні елітні заклади мають форму. Знаю, що навіть дуже багато батьків виступають за повернення шкільної форми.


– Серед мешканців міста, у більшій мірі батьків, щороку формується своєрідний рейтинг навчальних закладів. На що, на вашу думку, звертають увагу батьки?


– Негласне розшарування шкіл є. Хоча ми й кажемо, що кожна школа має забезпечити належну освіту. Що б ми не говорили, але батьки найперше звертають увагу на якість надання освітніх послуг, тобто наскільки дитина зможе себе зреалізувати. Вони дивляться на переможців олімпіад, на результати ЗНО. Ми щороку висвітлюємо рейтинг таких навчальних закладів. Дуже багато залежить від адміністрації школи, кадрового складу. Чому в нас така потужна Українська гімназія №1? Бо вона була створена «з нуля». Перший її директор Зіновій Береговський з усіх шкіл міста зібрав найкращих учителів.


– Дуже часто навчальний процес у школах залежить від якісного складу педагогічного колективу. Складіть, будь ласка, портрет сучасного типового франківського вчителя, хто він, який?


– Звичайно, це жінка, бо освіта жіночого роду і, за кадровою політикою, відсоток жінок в освіті вищий. Брюнетка, вік 42-43 роки, за кваліфікаційною категорією це вчитель вищої категорії, випускник Прикарпатського університету. Захоплення у вчителів різні, але сподіваюся, що той ідеальний вчитель має бути мудрим, толерантним, врівноваженим і вимогливо-поблажливим.




Для довідки
У 2012-2013 навчальному році у школах міста навчалося 21826 учнів у 884 класах. Планова мережа на новий навчальний рік: у 898 класах будуть навчатися 22630 учнів. Минулого року було 97 перших класів, у яких навчалося 2503 учні. Цього року до першого класу йде 2575 іванофранківців.

 


Володимир БОДАК, ЗК


29.08.2013 Володимир БОДАК 1039 11
Коментарі (11)

тата 2013.08.30, 21:43
п.наталіє прошу пояснити ситуацію коли вимагають 500 ум.од за влаштування дитини садочок! чому структура не спрацьовує? чи вона була спеціально створена щоб підняти ажіотаж в цьому питанні і заробити на батьках. дитину в садок влаштувати немодливо!
А 2013.09.01, 14:15
Эдиний вихід-на стажування до столиці
Місько 2013.08.31, 20:18
Управліня ос віти не хай поверне дідям саадок у якому саме розмістилося і кабак тримає, Береговський- ту землю ,що віддав під забудову забудіникам.
Місько 2013.08.31, 20:32
Некоректно і непорядно порінювати заклад,який набирає дітей на конкурсній основі і з правом відрахування за неуспішність чи порушеня дисциплін і для того щоб готувати презерів і переможців олімпіад,і заклад,який забирає всіх решту без таких прав і дає середню освіту та утримує дітей до певного віку з метою суспільної соціалізації.
Місько 2013.08.31, 20:42
А для першої гімназії забрали приміщення школи і тереторію у дітей м-рн. Пасічної.І тепер вони змушені переходити трасу ,що веде на Галич і Калуш і товктись у переповненій 18 школі.І садок забрали у дітей-зробили школу-садок,а тепер одна пані,ну дуже заслужена,судиться з батьками і"славить"місто на всю Україну
Ілько 2013.08.31, 21:06
А де сайт управління освіти деб можна було отримати всю необхідну інформацію про освіту міста?
Зюзя 2013.08.31, 21:12
"Свобода прийде - порядок наведе" І де порядок? Купа пенсіонерів так і сидить по школах і садках директорами. "Мать", з якої пісок сиплеться, Стакан Стаканич, який уже в такому маразмі, що діти вішаються, різні Марії (Патрійотки-ідіотки, з Леніними і партквитками Нашої України з вуйками Шкутяками і Боровичами) хабарі луплять аж земля гуде. Може пані Микула про це знає, бо з нею діляться, особливо при заповненні вакансій педпрацівників?!
свідомий 2013.09.01, 09:51
Їм головне заробити побільше грошей.
читач 2013.09.01, 16:20
навіщо коментарі видаляєти
LEX 2013.09.01, 20:41
НАТАЛОЧКО, де твоя сміливість у справі "Мелінишина". Ти як та струнка берізонька - куда вітер туда я. А ти ще з київськими хочеш боротись??????
сміливість 2013.09.01, 23:02
маємо сміливість сказати хлопцям з Києва?????????????????ЙОЙ!!!!!!це хто така ?зі своєю сміливістю!Боже,Боже і ще й в..но хоче щось кукурікати з Києвом-все в Станіславі йде в с.................ку і освіта теж.та навчисі макіяж робити,як треба!
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

788
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

757
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1256
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2626
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1425
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2136 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

753

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

805

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1696
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1093
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10815
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

474
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

360
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

540
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

724