Наша історія. Станиславівські оголошення: перукарське мистецтво і буйволячі хвости

 

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя.

 

Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

 

Реклама перукарні, «Кур’єр Станиславівський» від 5 травня 1901 р. Реклама перукарні, «Кур’єр Станиславівський» від 5 травня 1901 р.

 

Відвідування комфортної перукарні й нова зачіска – чудовий спосіб підняти собі настрій. Це розуміли ще сто років тому й намагалися, щоб візит до перукарні був максимально приємним.

 

У Станиславові початку ХХ ст. однією з найпопулярніших була перукарня Н. Шраєра. Як бачимо з реклами, власник усіляко вихваляв свій заклад: "Нижчевказаним маю честь повідомити, що я значно збільшив мій заклад, який уже кілька років існує в Станиславові під фірмою "Н. Шраєр" по вул. Бельведерській, 1  навпроти готелю "Під чорним орлом", а також обладнав його за прикладом великих європейських міст, отже, мій перукарський заклад можна зарахувати до першокласних як з погляду гігієни, так і зразкового обслуговування". Очевидно, перукарський бізнес ішов успішно, бо власник планував відкрити філію в Яремчі.

 

 

Як зазначав пан Шраєр, його заклад знаходився навпроти готелю "Під чорним орлом" (на поштівці він розташований справа). На першому поверсі працювала аптека, а на другому були готельні номери. Цієї будівлі вже давно немає, зараз на тому місці знаходиться п’ятиповерховий будинок, у якому за радянських часів працював "чернівецький" гастроном, а тепер  – магазин мобільного зв’язку. Немає вже й будинку з куполом, у якому, певно, знаходилася перукарня. Цей район міста зазнав нищівних артобстрілів під час Першої світової війни.

 

Схоже на те, що в перукарні Шраєра і справді дотримувалися зразкової гігієни. Тут  кожному постійному клієнту виділялася окрема бритва, щітка для волосся, гребінець, серветка, рушник, пов’язка для вусів, мило, помазок для мильної піни й губка. Пов’язка для вусів використовувалася для того, щоб під час гоління перукар випадково їх не пошкодив, адже в ті часи розкішні вуса були гордістю багатьох чоловіків. Тож їх – від гріха подалі! – закривали спеціальною пов’язкою. Весь цей реманент зберігався в окремій шухлядці, що закривалася на ключ. Тож клієнти могли спокійно голитися, не боячись можливого зараження чужими мікробами.

 

А що ж перукар міг запропонувати станиславівським дамам? У ті часи в моді були високі й пишні зачіски з прикрасами у вигляді ниток перлів, квітів, пір’я. Дуже модним було накладне волосся. Його кріпили за допомогою гребінців, а зверху накладали власні коси. "В наш час жодна жінка навіть не намагається приховати, що носить фальшиве волосся, настільки воно стало популярним – писав тогочасний модний журнал. – Коси, кучері, шиньйони, що вдягаються під той чи інший фасон капелюшка, можна придбати за різноманітними цінами. Довге біляве волосся цінується значно вище, ніж коротке темне…".

 

 

З цими накладними косами в 1911 р. стався великий конфуз. Як повідомляла місцева преса, станиславівські перукарі продавали накладні кучері й шиньйони, виготовлені… з хвостів буйволів, переважно білих. Торговці скуповували буйволячі хвости в різних місцевостях, сортували їх за якістю волосся і продавали до тодішньої Австро-Угорщини. Там ці хвости піддавалися хімічному очищенню, фарбувалися в різні кольори, а згодом перукарі продавали їх своїм клієнткам у вигляді ефектних шиньйонів чи накладних кучерів. "Якби якийсь закоханий, коли йому вдалося доторкнутися губами до золотистих чи темних кучерів на коханій голівці, тільки подумав, яку частину тіла буйвола прикрашало це ж волосся зовсім недавно! – з гіркотою зауважувала газета "Кур’єр Станиславівський". Проте місцевих кокеток сумнівне походження накладних кучерів аж ніяк не зупиняло. Що поробиш – мода…

 

Олена БУЧИК, КУРС


19.07.2015 1241 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2515
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1601 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2092

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

782
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

602
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

410
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

900 2