Наркотики у Telegram: як в Івано-Франківську борються з онлайн-дилерами

Як часто ви помічаєте телефон в руках у підлітка? А чи можете бути впевненими, що саме в цей момент йому не пропонують наркотик? Виявляється, придбати їх зовсім не складно. Наркоторгівля крокує в ногу з часом.

Серед підлітків найпоширенішими є синтетичні наркотики: солі, спайс, а найпопулярніший з них - амфетамін.

У сучасному світі соцмережі заполонили життя людей. Деякі з них використовуються в цілях продажу наркотиків. Зокрема, найбільше це поширено у месенджері Telegram.

Самі ж адреси Telegram-каналів з’являються на фасадах будівель. Для декого вони непримітні, сховані за іншими малюнками чи фразами. Проте, все частіше їх пишуть і доволі демонстративно, яскравими фарбами та в діапазоні освітніх закладів.

Більшість людей не усвідомлюють та не знають про небезпеку, яку несуть ці написи на стінах. Люди часто, не розуміючи змісту, сприймають їх як звичайне вуличне графіті.

Проте сучасні підлітки технологічно підковані, а гаджети їм у цьому сприяють. З метою спробувати щось нове, екстремальне та невідоме діти дуже легко можуть потрапити на ці небезпечні Telegram-канали.

«Крім того, бачимо слабкий контроль з боку державних інституцій за тим контентом, який шириться соціальними мережами. Там легко створюються бот-канали, які програмуються на автоматичні уже заготовлені відповіді, а через них важко знайти справжню людину, яка ховається за цим каналом. Ми мали багато розмов з цього приводу з поліцією, але навіть кіберполіція не завжди може відслідкувати людину, яка модерує цей канал», - розповідає заступник директора департаменту молодіжної політики та спорту Назарій Куземка.

Тому, каже, намагаються акцентувати свою увагу на знищенні написів. Співпрацюють з патрульною поліцією, ювенальною превенцією, Центром соціальних служб, адже ці люди тією чи іншою мірою уже працюють з наркозалежними дітьми, тобто уже з наслідками цієї проблеми.

«Якщо складно вислідкувати людину, яка веде канал, то доводиться купувати балончики і ходити по місту замальовувати Телеграм-адреси. Останнім часом їх справді дуже багато, хоча раніше вони зосереджувалися у спальних районах міста. Але тенденція показує, що вони перейшли у центральну частину Івано-Франківська та з’являються навіть на пам’ятках архітектури», - зазначає Назарій Куземка.

Раніше, каже посадовець, ними кишіли фасади на площах Шептицького та Міцкевича.

«Інколи напис можна замалювати, але якщо це пам’ятки архітектури, ми розуміємо, що своїми діями можемо ще більше пошкодити окрасу міста і тоді стараємось комунікувати з комунальниками, щоб вони прибрали цю рекламу хімзасобами.

Розуміємо, що наші дії десь повторюють дії тих вандалів, які попсували фасади, але поки що альтернативного варіанту ми не придумали. Тому ми відкриті до пропозицій, як з цим боротися», - каже Куземка.


Як виявляють рекламу?

У виконанні своїх функціональних обов’язків, доводиться бувати у різних куточках міста і йдучи у справах помічаються написи на стінах будівель.

«Усі написи, які бачу, я фотографую. Наприклад, коли є напис із буквами «amf» - розумію, що мова про амфетамін. Таким чином телеграм-дилери шифрують ці адреси. Зазвичай ми їх помічаємо біля шкіл, та дошкільних закладів. Багато їх на вулицях Грюнвальдській, Новгородській, Грушевського, на Північному Бульварі, Заклинських, площі Шептицького», - каже Куземка.

Для знешкодження каналу використовують трафарети з патріотичним написом та замальовують рекламу наркотиків повністю, або частково, так щоб втрачався зміст.

Цю роботу проводять з ініціативи департаменту молоді та спорту Івано-Франківської міської ради.

Дві такі акції провели у травні та червні цього року. Зокрема остання акція відбулась поблизу 13 ліцею.

Наступну планують незабаром. Обіцяють проводити їх щомісяця.

«Коли ми замальовували цю наркорекламу, до нас підходили техпрацівники ліцею з фразами: «Що ви там робите?», «Навіщо псуєте майно?». Це свідчить про низький рівень обізнаності людей про цю проблему. Але коли ти пояснюєш, що це адреса, за якою можливо вашій дитині чи будь-якій іншій легко і доступно придбати наркотики, тоді люди схвалюють нашу роботу. Навіть пригадують, де ще можна знайти написи і розповідають нам» - ділиться заступник директора департаменту молоді і спорту.

За його словами почали боротися з онлайн-дилерами ще минулого року. Восени, у жовтні та листопаді, провели дві акції під назвою "Цінуй життя" та "Молодь за майбутнє".

Тоді охопили район вул. Галицької, Надрічної, Об’їзної, а також поблизу університету нафти і газу.

«Цьогоріч також відбулися дві акції. Розпочали в середмісті, бо побачили, що воно вже прямо під носом. Зараз моніторимо «свіжі» написи і невдовзі проведемо третю», - каже Назарій Куземка.

Є певна кількість людей, які не схвалюють це, аргументуючи, що псуються будівлі. Проте, дізнавшись, яку загрозу несе даного роду посилання, змінюють своє бачення.

«Якщо мова йде про презентабельні заклади, ми спілкуємось з підприємцями, адміністрацією чи власниками, тоді пояснюємо, пропонуємо таку альтернативу. Або ж пропонуємо їм замалювати фасад закладу», - каже посадовець.

Назарій розповідає, інколи люди не чекають, а борються з цим самі.

«Є написи, які уже замальовані до нас. Я не знаю, хто це робить. Можливо також є небайдужі люди, які з власної ініціативи знищують їх», - каже Куземка.

Адже на цю роботу звертають увагу у соцмережах, поширюючи дописи про те, що така проблема існує в Івано-Франківську.

Т. в. о начальника відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області Лілія Залізняк розповідає, з початку навчального року роз’яснювальну роботу проводили у школах.

«У зв’язку з карантином ми не можемо зараз проводити її у навчальних закладах. Але основним нашим пріоритетом є превентивні заходи та профілактична робота. Ми продовжуємо проводити її онлайн у соцмережах, через ЗМІ. Оскільки діти зараз сидять переважно в мережах, такі Телеграм-канали шкідливо впливають на них. Тому ми долучаємось до акцій, щоб знищувати цю рекламу. Блокуванням цих каналів займається кіберполіція та управління протидії наркозлочинності», - зазначає Лілія Залізняк.

У цьому півріччі на Прикарпатті підлітки не вчиняли злочинів у стані наркотичного сп’яніння.

Проте зареєстровані та виявлені 2 злочини у сфері обігу наркотичних засобів, які скоїли 16 та 17-річні прикарпатці. В обох випадках йдеться про злочини за ст. 309 ККУ (Зберігання психотропних речовин без мети збуту).

Ці випадки трапилися на території Богородчанського та Надвірнянського районів.

У першому в неповнолітнього виявили амфетамін, у другому неповнолітній зберігав при собі марихуану. За даними фактами порушили справи та направили матеріали до суду.

Обоє підлітків зараз перебувають на обліку до винесення рішення судом, з ними проводять індивідуально-профілактичну роботу.

Крім того, минулого року виявили факт схиляння дорослим неповнолітнього до вживання наркотиків.

«Якщо дитина вчинила кримінальне правопорушення і їй повідомили про підозру вона автоматично поміщається на облік. З такими дітьми ми проводимо індивідуально-профілактичну роботу. Дитина повинна мінімум двічі на місяць приходити у місцевий відділ поліції, також роботу проводять з її батьками. Крім того, відповідна інформація спрямовується у навчальний заклад, де навчається неповнолітній, з ним працюють психологи. А також ми відвідуємо дитину за місцем проживання, перевіряємо, в яких умовах вона живе. На обліку дитина може перебувати поки не завершиться термін виконання вироку суду, або поки вона не стане повнолітньою», - каже Лілія Залізняк.

Лілія Залізняк радить батькам приділяти своїм дітям більше уваги, цікавитись їхнім життям, розпитувати, чим дитина займається у мережі, заходити у телефони, переглядати їхні сторінки Фейсбук, Інстаграм та інших соцмережах. Крім того, знати з ким вона спілкується, розпитувати про друзів, звертати увагу на її поведінку, особливо, якщо дитина агресивна. Якщо такі «перші дзвіночки» помітні то не зволікати, а звертатись за допомогою.

Загалом радить відволікати дітей від телефонів, більше часу проводити разом, влаштовувати спільні поїздки.

Начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України підполковник міліції Тарас Мороз, каже що робота у протидії розповсюдження наркотиків ведеться постійно.

«Працівниками кіберполіції на постійній основі здійснюється відпрацювання мережі інтернет та месенджера «Тelegram» на факт розповсюдження наркотичних речовин та інших заборонених чи  обмежених в обігу на території України предметів. При виявленні чатів чи груп, в яких продають наркотичні речовини, ми прикладаємо всіх зусиль для встановлення осіб, які здійснюють продаж наркотичних речовин, або блокуємо такі чати для припинення їхньої діяльності», - запевняє Тарас Мороз.

За його словами, групи та чати у месенджері «Тelegram» широко популярні серед молоді через їхню багатофункціональність та простоту у використанні.

«Розпізнати  групи та чати, де розповсюджують наркотик зазвичай не складно, оскільки в більшості із них контент, який знаходиться в таких групах одразу вказує на продаж там наркотичних засобів. Також навіть при виявленні такого Тelegram-каналу, для здійснення замовлення, або покупки зазвичай використовуються анонімно створені профілі у месенджері, які постійно змінюються»,  - додає керівник кіберполіції Прикарпаття.

Запитуємо, як діяти пересічній людині, котра бачить на стіні будинку сумнівну Тelegram-адресу, за якою, на її думку розповсюджують наркотики.

«Хочеться зазначити, що тільки користувачі месенджеру «Тelegram» розуміють, як має виглядати адреса групи та чату. При виявленні на будівлі, асфальті чи іншій споруді напису із групою, в якій на її думку розповсюджують наркотики, кожен громадянин може звернутися до поліції в будь-якій зручній формі, а також можна надіслати звернення до кіберполіції заповнивши форму звернення у нас на сайті за посиланням: «https://ticket.cyberpolice.gov.ua/».

Після отримання звернення його розглянуть у встановленому законом порядку. Так ми стараємося якомога скоріше блокувати групи та чати у месенджері «Тelegram» де розповсюджують наркотичні речовини», - зазначає Тарас Мороз.

Крім того, минулого року у Харківському національному університеті внутрішніх справ на базі факультету кіберполіції група фахівців та курсантів розробили чат-бот «StopDrugsBot», призначений блокувати інтернет-ресурси з продажу  наркотичних засобів з використанням месенджеру Telegram. 

З його допомогою всі користувачі месенджеру зможуть блокувати Інтернет-магазини, які продають наркотичні засоби, шляхом надсилання звернення-скарги до адміністрації Telegram з відомостями про акаунт, з якого здійснюється наркоспам.


Про відкритість до подолання проблеми говорять і в департаменті молодіжної політики та спорту.

«Ми відкриті до всього, що може сприяти вирішенню цієї проблеми. Ми готові залучати до боротьби з нею усіх небайдужих людей, збирати інформацію про те, де з’являється найбільше скупчення цієї згубної реклами. І ми готові виділяти певні ресурси, для того, щоб закуповувати балончики з фарбами.

Якщо змобілізувати активістів та створити мобільні групи, які б працювали точково у кожному районі, то безперечно ефект був би значно кращий. Навіть якщо один із сотні скаже: «Я можу замалювати напис» та скинути фото – це буде великим плюсом для міста», - запевняє Назарій Куземка.


17.07.2020 Олена Британська 20418 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6237
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699