Нардеп з Івано-Франківщини Ігор Фріс про те, кому вигідна істерія навколо закону про «тюрму за дрова»

фото: ілюстративне/depositphotos

В останні дні український сегмент інтернету заполонили меми та коментарі щодо кримінальної відповідальності «за зберігання дров», нібито згідно нещодавно прийнятого Верховною Радою України Закону (№9665) щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері захисту рослинного світу, лісокористування та протидії незаконному обігу деревини.

З цього приводу Фіртка звернулася за коментарем до народного депутата від 84-го виборчого округу Ігоря Фріса.

фото: Facebook/Ігор Фріс


«Кілька тижнів тому була істерія, що українцям заборонили збирати ягоди та гриби. Минуло… Не зайшло… Тепер пішла тема дров.

До мене звертаються навіть фахові юристи — що це ви за такий закон прийняли «про дрова», як таке можливе? Питаю — ви читали закон? Кажуть – ні, але ж в Телеграмі все написано!

Всі коментують, навіть ті, хто ніколи в житті не палив дровами і не буде цього робити. Коментують навіть не дивлячись на те, що аналогічна норма в Кримінальному Кодексі існує з 2017-го року (до речі, норма про «ягоди і гриби» — також не нова, вона і раніше була в нашому законодавстві).

Чинна стаття 246 КК ще з 2017-го року встановлює кримінальну відповідальність за незаконну порубку дерев або чагарників, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду.

Такі дії вже зараз можуть каратися від штрафу до позбавлення волі», — розповідає Ігор Фріс.


Довідково.

Термін «істотна шкода». Згідно ст. 364 Кримінального кодексу України шкода визнається істотною за умови, що вона в 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Неоподатковуваний мінімум доходів громадян — грошова сума розміром у 17 гривень, встановлена пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, яка застосовується при посиланнях на неоподаткований мінімум доходів громадян в законах або інших нормативно-правових актах, за винятком норм адміністративного та кримінального законодавства у частині кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV ПКУ для відповідного року.

Підпунктом 169.1.1 статті 169 визначено, що податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, — для будь-якого платника податку.

Таким чином у 2024 році розмір податкової соціальної пільги становить 1 514 гривень

Тобто для кваліфікації правопорушення адміністративного чи кримінального (не розмір штрафу як покарання) неоподатковуваний мінімум становить 1 514 гривень. В інших випадках неоподаткований мінімум становить 17 гривень.


Ігор Фріс продовжує:

«Пиляють ліс без документів. Ночами возять фурами. Склади забиті деревиною без документів. Всі кажуть — захищайте ліси від незаконних вирубок! Приймаємо закон — є ліс без документів, — кримінал. Мільйон постів, що «хочуть нас всіх «за дрова» посадити в тюрму!». В законі навіть немає визначення — що таке деревина, що таке дрова, чагарники чи інше.

Прийнятий Верховною Радою закон — про тих, хто лісовозами незаконно вирубаний ліс везуть, зберігають, продають. Але комусь головне вміти змінити акценти, —  щоб «лісовози» не постраждали і пиляти далі?

Кому вигідно розхитувати і переключати увагу із тих, хто незаконно вирубує ліси та реалізує деревину, на тих, хто опалює помешкання дровами? В першу чергу якраз тим, хто незаконно і вирубує ліси.

Але тему підхоплюють і певні «опозиційні» політичні сили, які мають відповідні ресурси, які вміють професійно маніпулювати суспільною думкою. Вони підхоплюють тему, щоб ще більше збурити суспільство, придумують історії про те, що от бабця, яка має на подвір’ї зрубану на дрова стару грушку, «піде в тюрму на сім років».

Нічого цього в законопроєкті немає! Більше того, закон від 2017 року має аналогічне застосування, вже зараз встановлює відповідальність, адміністративну чи кримінальну, за незаконно зрубане навіть одне дерево, але ніхто ж не сидить в тюрмі «за дрова»?

Ще одне. В середньому домогосподарство використовує для опалення до 10 кубометрів дров. Зараз в лісгоспах ціна за кубометр складає 1 000 гривень, тобто навіть простий розрахунок демонструє, що жодних ризиків для домогосподарств закон не несе, оскільки жодної мови про якусь відповідальність в законі немає », — міркує Ігор Фріс.

Нардеп переконаний, що цей закон скерований не на домогосподарства, а саме на тих, хто під виглядом «дров» без документів продає ділову деревину в великих об’ємах, хто незаконно вирубує наші ліси.

«Але дехто вміє все перекрутити і поставити з ніг на голову, керуючись своїми «економічними» (тобто кримінальними) або «політичними» цілями.

І мова йде навіть не про неправильне трактування закону, а про відверту неправду і маніпуляцію, яку легко підхоплює суспільство», — резюмує Фріс.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

621
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3215
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21327
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2109
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

422

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

277

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2276
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

567
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

271
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

890
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

859
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

770
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1268 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2291 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003