Написана іноземцем для іноземців: Павло-Роберт Маґочій презентував переклад "Ілюстрованої історії України"

 

21 вересня у Будинку вчених НАН України професор Павло-Роберт Маґочій презентував українське видання науково-популярної "Ілюстрованої історії України" видавництва "Критика".

 

У зустрічі також взяли участь Андрій Мокроусов, відповідальний редактор часопису "Критика", та Оксана Форостина, заступниця відповідального редактора, пише "Газета.ua".

 

У вступному слові Андрій Мокроусов зазначив, що попри те, що "Ілюстрована історія України" адресована передусім аматорам історії, є спертою на міцному академічному грунті.

 

Професор Маґочій уособлює та певною мірою ініціює "методологічний переворот", пропонуючи радше територіальний та мультикультурний погляд на українську історію, а не усталений етно-національний. Це по суті перша книга, що намагається надати місце усім народам та культурам, що коли-небуль проживали на території України.

 

Свій виступ гарною українською мовою професор Маґочій розпочав із передісторії, коли ще 1984 року вийшов його "Історичний атлас України", уособлюючи спеціалізацію саме на історичній картографії. Очоливши кафедру українських студій у 1986 році, Маґочій розпочав викладати курс загальної історії України для іноземців, яка тоді ще була частиною Радянського Союзу.

 

Тоді ж і розпочав писати коментарі та текст до мап, уміщених в "Історичному атласі": "Розпочав як атлас, а стала ілюстрованою історією. Текст писав 6 тижнів, а ілюстрації, фотографії шукав та збирав цілий рік. Це величезна робота. Писати текст – це легко, а ілюструвати ні".

 

Нагадаємо, що до книги увійшли 46 історичних мап та багато кольорових і чорно-білих ілюстрацій. Оксана Форостина наголосила: "Ця книжка, можна сказати, випередила тренд, а саме – потребу сприймати інформацію візуально".

 

"Ця книга не призначалася для читачів в Україні, а з'явилася англійською мовою, щоб забезпечити загал Північної Америки вступом в багате історичне минуле України".

 

На думку автора, ця книга може бути цікавою для українців тим, "як Україна сприймається у світі, як іноземець описує події на Вашій Батьківщині, які Вам вже добре знайомі, але чи є сенс здобувати цю інформацію в автора, який проживає за тисячі кілометрів?".

 

Відповідаючи собі, історик зазначив: "Здебільшого в загальних історіях України інші народи згадуються лише як чинники негативного впливу на етнічних українців. На відміну від вищезгаданих версій історії України, у цій історії росіяни, поляки, євреї, карпаторусини, кримські татари, німці, румуни, греки поряд з іншими, що проживають на території України, розглядаються і розуміються як невід'ємна частина української історії, а не просто як супротивники етнічних українців у їх власній віковій боротьбі за національне виживання".

 

На його думку, підхід територіальний та багатонаціональний є важливим, адже Україна не унікальна у цьому відношенні держава: на її кордонах проживали та проживають народи різного етнокультурного, етнолінгвістичного походження та віросповідання.

 

Павло-Роберт Маґочій – історик, професор історії та політології Торонтського університету, де очолює кафедру українознавчих студій з 1986 року, президент Світового конгресу русинів.


25.09.2012 526 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

308
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1704
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3156
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1141
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1163
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1203 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

242

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1116

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

941

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

413
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

326
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2488
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1238
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1313
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

547
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15177
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7478
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

330
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

636 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

465
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

382
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

472