Написана іноземцем для іноземців: Павло-Роберт Маґочій презентував переклад "Ілюстрованої історії України"

 

21 вересня у Будинку вчених НАН України професор Павло-Роберт Маґочій презентував українське видання науково-популярної "Ілюстрованої історії України" видавництва "Критика".

 

У зустрічі також взяли участь Андрій Мокроусов, відповідальний редактор часопису "Критика", та Оксана Форостина, заступниця відповідального редактора, пише "Газета.ua".

 

У вступному слові Андрій Мокроусов зазначив, що попри те, що "Ілюстрована історія України" адресована передусім аматорам історії, є спертою на міцному академічному грунті.

 

Професор Маґочій уособлює та певною мірою ініціює "методологічний переворот", пропонуючи радше територіальний та мультикультурний погляд на українську історію, а не усталений етно-національний. Це по суті перша книга, що намагається надати місце усім народам та культурам, що коли-небуль проживали на території України.

 

Свій виступ гарною українською мовою професор Маґочій розпочав із передісторії, коли ще 1984 року вийшов його "Історичний атлас України", уособлюючи спеціалізацію саме на історичній картографії. Очоливши кафедру українських студій у 1986 році, Маґочій розпочав викладати курс загальної історії України для іноземців, яка тоді ще була частиною Радянського Союзу.

 

Тоді ж і розпочав писати коментарі та текст до мап, уміщених в "Історичному атласі": "Розпочав як атлас, а стала ілюстрованою історією. Текст писав 6 тижнів, а ілюстрації, фотографії шукав та збирав цілий рік. Це величезна робота. Писати текст – це легко, а ілюструвати ні".

 

Нагадаємо, що до книги увійшли 46 історичних мап та багато кольорових і чорно-білих ілюстрацій. Оксана Форостина наголосила: "Ця книжка, можна сказати, випередила тренд, а саме – потребу сприймати інформацію візуально".

 

"Ця книга не призначалася для читачів в Україні, а з'явилася англійською мовою, щоб забезпечити загал Північної Америки вступом в багате історичне минуле України".

 

На думку автора, ця книга може бути цікавою для українців тим, "як Україна сприймається у світі, як іноземець описує події на Вашій Батьківщині, які Вам вже добре знайомі, але чи є сенс здобувати цю інформацію в автора, який проживає за тисячі кілометрів?".

 

Відповідаючи собі, історик зазначив: "Здебільшого в загальних історіях України інші народи згадуються лише як чинники негативного впливу на етнічних українців. На відміну від вищезгаданих версій історії України, у цій історії росіяни, поляки, євреї, карпаторусини, кримські татари, німці, румуни, греки поряд з іншими, що проживають на території України, розглядаються і розуміються як невід'ємна частина української історії, а не просто як супротивники етнічних українців у їх власній віковій боротьбі за національне виживання".

 

На його думку, підхід територіальний та багатонаціональний є важливим, адже Україна не унікальна у цьому відношенні держава: на її кордонах проживали та проживають народи різного етнокультурного, етнолінгвістичного походження та віросповідання.

 

Павло-Роберт Маґочій – історик, професор історії та політології Торонтського університету, де очолює кафедру українознавчих студій з 1986 року, президент Світового конгресу русинів.


25.09.2012 517 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

257
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13472 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1513
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

830
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6044
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1682

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

604

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1428

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1239

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1138
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

488
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

622
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1535
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

569
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

848
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5889
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13467
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

199
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

505
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

449
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

759 2