Найближчим часом обсерваторію на горі Піп Іван облаштують метеорологічним обладнанням

29 липня на вершині гори Піп Іван відбулися урочистості, присвячені ювілею астрономічно-метеорологічної обсерваторії. Рівно 80 років тому 29 липня 1938 року її було відкрито.

Cьогодні силами двох університетів Прикарпатського національного ім. Василя Стефаника та Варшавського триває відновлення цього унікального об’єкту.

У заходах у приміщенні Обсерваторії взяли участь ректори двох університетів Ігор Цепенда та Марчин Палис, Міністр інвестицій та розвитку Польщі Єжи Квєцинський, начальник Управління ДСНС України в Івано-Франківській області Володимир Чернецький, українські та польські високопосадовці, представники дипломатичного корпусу.

Читайте також: Обсерваторія у Карпатах перетворилась на арктичну фортецю: дивовижні фото

Не дивлячись на несприятливі погодні умови понад 50 гостей ювілею змогли підкорити 2028 метрів, щоб побачити на власні очі Білого слона

Саме тут 80 років тому було перерізано стрічку і відкрито унікальний астрономічно-метеорологічний осередок, у якому було встановлено найсучасніше на ті часи обладнання та працювали відомі польські вчені.

“В сучасних українсько-польських відносинах ми даємо приклад того, як молодь, університети і еліти повинні будувати двосторонні відносини. Переконаний в тому, що найближчим часом ми будемо мати найпотужнішу українсько-польську наукову перлину”, – заявив ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, відкриваючі офіційні урочистості на вершині гори Піп Іван.

«Ми дійсно говоримо про справу міжнародну, про приклад доброго співробітництва на рівні університетському, але втілення в життя цього проекту служитиме укріпленню відносин двох держав – України і Польщі», – у свою чергу наголосив один з ініціаторів проекту та святкування ювілею Обсерваторії директор Студій Східної Європи Ян Маліцький і запропонував ректорам підняти над будівлею пропори двох університетів – Прикарпатського та Варшавського.

«Ми хотіли б, щоб Обсерваторія сприяла розвитку наукової думки. Щоб відбудову було завершено у найближчі роки і цей проект став не тільки символом співпраці університетів, але і польсько-української співпраці», – підкреслив Єжи Квєцинський.

«Як тоді, так і нині Обсерваторія гуртує навколо себе науковців та еліти. Це магічне місце завжди слугувало людям. Відбудова стала можливою завдяки співпраці двох університетів. Вона йде не швидко, але постійно. Ми діємо разом задля досягнення нашої спільної мети, незважаючи на все, що відбувається в інших сферах. І це є кроки в майбутнє і наш внесок у нього. Саме тому проект Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» є не просто прикладом співпраці, а й демонструє важливу роль, яку відіграють університети у своїх країнах. Прагнемо цю роль виконувати гідно», – заявив під час урочистостей ректор Варшавського університету Марчин Палис.

Ректор Ігор Цепенда продемонстрував нещодавно зроблену тут сучасну систему громовідведення, яка дозволить найближчим часом встановити у стінах Обсерваторії метеорологічне обладнання й вже проводити наукові дослідження.


Читайте також:

Завалко: На місце гірських рятувальників ставлять людей, які не можуть рятувати в горах

Як відбувається відновлення обсерваторії на горі Піп Іван (відео)

Високогірний спецназ. Як працюють рятувальники в Карпатах (відео)

Коли з'явиться телескоп на Білому Слоні у Карпатах

В стіні обсерваторії на горі Попіван знайшли унікальну записку (фото)

Польща профінансувала відбудову обсерваторії на горі Піп Іван на 1,7 мільйона гривень (фото)

Cвітлина обсерваторії «Білий слон» стала найкращою за версією "Вікіпедії" (Фото)

Обсерваторія на горі Піп Іван у Карпатах відновить свою роботу у 2018 році

На Прикарпатті польські та українські вчені відновлюють астрономічну обсерваторію та метеостанцію (фото)


30.07.2018 1227
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

107
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12768 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1468
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

799
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5965
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1651

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

570

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1397

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1206

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1108
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

462
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

587
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1504
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

535
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

809
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5851
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13117
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

461
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

426
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

738 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1188