Надруковане арабською мовою: в Івано-Франківську презентували факсимільне видання Мазепинського Євангелія (ФОТО)

В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Івана Франка сьогодні, 23 грудня, презентували факсимільне  видання Мазепинського Євангелія. Натомість першу таку презентацію організували в Софійському соборі.

У події взяли участь Ігор Осташ, Посол України у Лівані, та Олександр Драбинко, митрополит Православної церкви України, повідомляє Фіртка.

Відомо, що унікальне видання надрукували у 1708 році в сирійському місті Алеппо коштом гетьмана України – Івана Мазепи для арабськомовного світу.

«Мазепа – справді один з наймудріших наших правителів і найбільших стратегів, був найкращим зовнішньополітичним діячем. Євангеліє, яке сьогодні ви бачите, я шукав чотири роки у Лівані.

Загалом знайшов 14 Євангеліє, які мають такий самий корпус, як оця книга. Вони триста років слугували християнам Близького Сходу. Це означає, що місія Івана Мазепи – виконана», - розповідає Ігор Осташ.

За його словами, перша друкована Біблія арабською мовою з’явилася завдяки Івану Мазепі.

«Коли ми зайшли в приміщення Центру консервації стародруків, я запитав, чи немає у них Євангелія початку XVIII століття. Тоді Харіс Ібрагім, керівник цього центру, сказав, що є. В той момент нам хотілося кричати «евріка, нарешті ми знайшли!».

Це справді Євангеліє XVIII століття, але, на жаль, воно було неповним, тобто без вступних сторінок, які могли б підтвердити чи спростувати, чи справді це Євангеліє від Івана Мазепи. Тому ми, маючи в руках синицю, продовжуємо пошуки», - ділиться Посол України.

Політик зазначив, що історія друкування Євангелія від Мазепи розпочинається у Бухаресті, наступна зупинка в Алеппо, пізніше - Монастир святого Івана у Лівані. Саме цей монастир згодом став центром друкарства в Близькому Сході.

«Спочатку я думав, що ми візьмемо частину Біблії з Бухаресту, зробимо факсиміле і закриємо тему. Але зараз завдання набагато складніше. Ми досліджуємо шлях цієї Біблії і хочемо знайти повну Біблію для того, щоб вона мала історичну цінність і була не частиною, а цілим комплексом.

Хочемо зібрати воєдино весь текст першої арабської друкованої Біблії, особливо з передмовою – з першими п’ятьма сторінками, де патріарх Антіохійський Афанасій (на той час митрополит Алеппо) висловлює подяку гетьману Івану Мазепі. Цей текст має бути в підручниках української історії», - продовжує Осташ.

Політик розповів, що метою на наступний рік є завершити дослідження і видання Біблії 1708 року.

До речі, Посол України також розповів історію, чому подарунковий примірник Біблії арабською мовою не потрапив до рук Івана Мазепи.

«Дари Івану Мазепі вирушили з Алеппо до Батурина, але не доїхали, зупинилися у Ніжині, де переховувалися майже 175 років. Після того приїхав один вчений з Києва і побачив цю книжку. Написав про неї, що це арабське Євангеліє, дуже цінне, бо старе, а в кінці є герб Івана Мазепи», - додав Ігор Осташ.

За його словами, тоді була велика проблема, що ніхто не знав арабської мови й не могли достеменно ідентифікувати книгу.

«Мазепинське Євангеліє має виокремлене місце серед інших. Перш за все тому, що, наскільки мені відомо, їх залишилося у світі лише три. Одне зберігається в Парижі, ще одне в Санкт-Петербурзі та третє – в Ніжині.

Однак, що цікаво – Євангеліє написане не кирилицею, не звичними слов’янськими мовами, а саме арабською мовою. Іван Мазепа був дуже потужним меценатом, цим самим зробив великий внесок і в церковну історію», - підсумував  митр.прот. Мирослав Хімейчук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Малесенький приклад одного життя»: в Івано-Франківську презентували фільм «Із зав’язаними очима» (ФОТО)

Писав українську музику та має українське коріння: в Івано-Франківську показали прем’єру «Невідомий Бортнянський» (ФОТО)

Фотогалерея


23.12.2021 Тіна Любчик 28600 1
Коментарі (1)

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1185
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3328
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5079
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1459
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1720
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1978

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

329

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

659

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1459

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1543
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

556
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2259 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2084
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4691
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

550
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8234
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3530
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

428
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

196
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

540
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

700 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

884