Надійні та довговічні: які переваги будинків з соломи?

Минулого тижня Фіртка вже публікувала статтю про будинки з соломи.

Цього разу для того, щоб більше дізнатись про саму технологію будівництва, ми поспілкувались з головним технологом фірми Novator Group, п. Ігорем.

Novator Group - це фірма, яка першою в Івано-Франківську почала будівництво житла з використанням солом’яних панелей.


Чому солома? Як взагалі з’явилась ідея будувати з соломи?

Насамперед зазначу, що це не нова технологія чи ідея. Солома є одним із найдавніших будівельних матеріалів. Чому ми почали цим займатись? Тому що переконані в тому, що екологічні житла це не тільки корисно для здоров’я та природного середовища, а й насамперед безпечно, економічно та у порівнянні з традиційним будівництвом – швидко.

Розпочнімо з простого. Що таке солома як будівельний матеріал?

При будівництві такого житла спершу розробляється проєкт, згідно з яким розраховується кількість, розміри та характеристики майбутніх солом’яних панелей. Панель - це дерев’яний каркас, запресований соломою. Щільність тиснення сягає 100-120 кг/м3, тому така конструкція є дуже стійкою. Товщина панелей має стандартний розмір 40 см. Крім того, вона відмінно поглинає звук і забезпечує тишу в будинку незалежно від рівня шуму зовні.

Після виготовлення, панелі доставляються на будівельний майданчик, де наші спеціалісти приступають до встановлення. Важливо, що кожна панель має своє маркування, згідно з яким монтується в те місце, яке передбачено кресленням.


А в чому полягає екологічність такого житла?

Солома є натуральним природним матеріалом. Вона не виділяє ніяких токсичних або потенційно-небезпечних речовин протягом всього життєвого циклу. Житня солома, а саме таку ми використовуємо, це продукт сільськогосподарської діяльності, для її виготовлення не потрібно будувати заводи чи фабрики, які своєю чергою забруднюють навколишнє середовище.

Крім того, будинки з соломи мають позитивний вплив на організм. Перебування в такому будинку покращує роботу дихальних шляхів і заспокоює нервову систему, відновлює сили, позитивно впливає на біополе людини. Стіни слугують певним фільтром для повітря, яке вдихають господарі.

     Які переваги перед будинками з традиційних матеріалів?

Насправді переваг багато. Серед них:

  1. Легкість конструкції. Цегла, для прикладу, є одним з найважчих матеріалів. При будівництві цегляних будинків є велика необхідність в посиленому фундаменті та використанні спеціальної будівельної техніки. У випадку з соломою, всього цього можна уникнути, оскільки її вага значно менша. Таким будинкам не потрібен потужний фундамент, а викладати стіни набагато легше через малу масу соломи. Таким чином, будинки можна споруджувати на будь-якому типі ґрунтів.
  2. Паропроникність. Солом'яні панелі відмінно пропускають і випускають вологу, що виключає утворення конденсату. Стіни дихають, і це дуже відрізняє такі будинки від інших. Ті, хто хоча б один раз відвідав таке житло, можуть впевнено сказати що відчуття від перебування всередині ні з чим не порівняти. Будинок наповнений свіжістю.
  3. Рівень тепловтрат. При однаковій товщині стін, солом'яні панелі перевершують за цим параметром не тільки кам'яні або цегляні, а й навіть дерев'яні споруди. Відпадає необхідність в кондиціонерах і утеплювачах. Особливості складу матеріалу забезпечують тепло в зимовий період і прохолоду в жарку пору року, створюючи чудовий мікроклімат в приміщенні.
  4. Автономність. При використанні сонячних панелей та завдяки високому показнику енергоощадження, будинки з соломи можуть стати повністю автономними. Витрати на утримання такого житла, зводяться до мінімуму. Внутрішня частина будинку виконує роль «термоса», утримуючи в середині задані вами кліматичні показники.
  5. Надійність і довговічність. Щоб не говорити в загальному, наведу конкретний приклад. Цього року, в жовтні, будинок Maison Feuillette, що в Франції, святкуватиме своє 101-річчя. Побудований ще в 1920 році з соломи, будинок прекрасно зберігся та до цього часу функціонує, приваблюючи туристів. Технологія будівництва від того часу сильно розвинулась, тому термін служби таких будинків становить понад 150 років. Споруда з солом’яних панелей витримує землетрус не менше 9 балів за шкалою Ріхтера.

Маємо ще питання, яке найбільше цікавить людей. А чи пожежобезпечні будинки з соломи?

Мені часто ставлять таке питання. Можу впевнено відповісти: так, солом’яні панелі пожежобезпечні. Як і будь-які інші будівельні матеріали, солом’яні панелі проходять перевірку на якість, безпеку, стійкість. Чому не горить? Тому що щільність пресування соломи в каркас, витискає з неї весь кисень, а як всі знають без кисню вогонь розгорітись не зможе, тому така стіна максимум обвуглиться. Також панелі після встановлення обробляються натуральною глиняною штукатуркою, що дає додатковий захист та стійкість. Після офіційного тестування в США, солом’яна стіна віднесена до граничного класу по вогнестійкості.

А як щодо гризунів? Чи можуть вони заселитись в стінах?

Для виготовлення панелей, використовується житня солома. У своєму складі вона має великий вміст діоксину кремнію, що робить її не привабливою для гризунів. А щільність пресування, та захисна сітка під штукатуркою, не дасть змогу гризунам використовувати стіни для життя. На моїй практиці, немає жодного будинку в якому б завелись гризуни.


Поділіться планами, які ставить перед собою Novator Group на будівництво житла з соломи?

Насправді в Україні вже дуже багато сімей стали власниками екожитла з соломи. Перед тим, як ми почали впроваджувати таку технологію будівництва в Івано-Франківську, команда Novator Group познайомилась з великою кількістю людей, відвідала їх солом’яні будинки, дізналась враження, і зробили висновок, що ця технологія є найефективнішою, при будівництві екологічного, автономного, та комфортного житла.

Власники таких будинків готові, та й в принципі вже привикли, що до них навідуються в гості люди, які хочуть й собі такий екодім. І найголовніше, кожен з таких відвідувачів залишається в захваті від відчуття свіжості, чистоти, тиші що наповнюють житло.

Крім того, у планах є довести, що всі вищеописані характеристики солом’яних панелей це не просто слова або маркетинговий хід, а технологія перевірена часом та беззаперечний лідер при будівництві екологічного та автономного житла. Щоб підкріпити слова діями, ми почали реалізацію проєкту, а саме будівництва котеджного містечка ECO Land.

Будівництво розпочали, тому кожен хто мріє про екожитло, може не тільки поспілкуватись з нашими спеціалістами, а й візуально побачити та доторкнутись до солом’яних  панелей особисто.


А як виглядатиме готовий будинок з соломи?

Якщо ви маєте на увазі, чи буде будинок зовнішньо відрізнятись від інших, то це залежить від проєкту. Потрібно розуміти, що солома виконує роль будівельного матеріалу, а зовнішня чи внутрішня обробка, це справа фантазії. Для свого проєкту ECO Land, ми використовуємо натуральну глиняну штукатурку, тому стіни будинку візуально не будуть відрізнятись від стін які ми звикли бачити. Щоб кожен міг переконатись в цьому, ми дамо візуалізацію проєкту, яку розмістимо на Фіртці.

Ігорю, дякуємо за розгорнуте інтерв’ю.

Редакція Фіртки слідкуватиме за ходом будівництва та публікуватиме найцікавіші моменти.

Партнерський матеріал

 

Фотогалерея


19.08.2021 2791
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1373
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1045
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2063
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3550
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1339
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1326

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1682

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

493

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1132

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1298
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

377
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24251
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

498
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

414
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

613
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1503
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

674
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4053
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

592
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1509 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

611
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

524