Національний заповідник « Поле Берестецької битви» (фото)

 

«Поле Берестецької битви» зламало геть усі стереотипні поняття про заповідники. Адже переважна більшість туристів звикли сприймати заповідні зони  виключно як природоохоронні, а тут – охороняють історію, дух, істину, за яку декілька сторіч тому склав голови козацько-патріотичний цвіт України.

Поле Берестецької битви

Унікальність заповідника

Ось у чому унікальність заповідника – тут бережуть історію, яку протягом століть намагаються спотворити недруги. Правдива історія – не зубр, не усурійський тигр, проте, її треба охороняти не менш прискіпливо, бо щезне. А без неї – ніяк. Так, він не схожий на інші, хоч має на своїй території чимало мальовничих пейзажів та багато історичних споруд. Основа-основ «Поля» – аура незламності та непокори, яка панує над цією місциною з того самого періоду –  з літа 1651 року, коли боронити свою землю від шляхти вийшли  усі, хто міг тримати в руках зброю та бачив сенс у визвольній боротьбі. А це були не лише військові тих часів, козаки, але й звичайнісінькі селяни. 30 000 з них не повернулося додому. Майже всі.

Архітектурний ансамбль

Заповідник  «Поле Берестецької битви» був створений у 1991 році на основі вже існуючого музею «Козацькі могили». Згодом він набув статусів  державного (1998 р.) та Національного (2008 р.).

Архітектурна цінність заповідника полягає у наявності на його території  пам’ятки дерев’яного зодчества Михайлівської церкви та оригінального триярусного Свято-Георгіївського храму, аналогів якому немає ніде у світі.

Поле Берестецької битви

Михайлівська – то та сама,що в ній напередодні битви вимовляв щиру молитву  Богдан Хмельницький, котрий і підняв народ на визвольну боротьбу. Але   чомусь не допомогла молитва…  А церкву, яка до 1912 року знаходилася в абсолютно іншому місці, перевезли сюди, на поле битви, й склали знову, надавши точного первісного вигляду.

Другий цінний архітектурно-історичній пам’ятник побудований у стилі українського бароко й містить у собі аж три храми: перший – храм святої Параскеви,  другий – святого Георгія Переможця, третій – великомучеників Бориса та Гліба.

Споруда  вражає своєю величчю та унікальним оздобленням: картини, ікони, фрески  на її стінах створені знаними українськими митцями – Їжакевичем, Корецьким, Пилипчуком.

Тут все нагадує про ту велику битву, у якій Україна , не перемігши, довела свою здатність до боротьби та прагнення до свободи. У колишніх монастирських келіях розташувалася музейна експозиція, яку постійно поповнюють нові експонати – козацькі та шляхетські артефакти, бойові чи побутові, їх до цього часу знаходять в околицях поля битви.

Поле Берестецької битви

З чого все починалося

Якщо мова вже зайшла про знахідки, то було б гріх не згадати про найперші з них, ті, завдяки котрим, власне, й виник музей.  Влітку 1908 року один із жителів сусідніх сіл, обробляючи свій лан, знайшов  не багато, не мало – 16 козацьких шабель та 32 мушкети (їх і тепер можна побачити  серед експозиції).

Далі був збір коштів, побудова Георгіївського храму та підземного шляху між двома церквами й саркофагу, де покояться останки захисників.

Проте, незважаючи на унікальність території та споруд, кожна нова влада, що приходила на цю землю, нехтувала пам’ятками та зневажала їх, перетворюючи храми то на конюшню, то на кролеферму.

Стабільність у музеї настала у 60-х роках минулого століття, коли йому був повернутий статус історичного пам’ятника.

Поле Берестецької битви

«Де ж теє містечко, Берестечко»? Географія, маршрут

На час події, битви з шляхтою,  на території сучасної Рівненської області існувало таке село – Берестечко, ключовий населений пункт. І хоча в сучасних маршрутниках  у зв’язку із заповідником все більше згадують Пляшеву, Острів та Солонів, історичне село нікуди не поділося, просто транспортне сполучення з ним не дуже зручне для туристів.

Отже, щоб добратися до «Поля Берестецької битви» – найближче до  Радивилова ( райцентру) з Рівного, Луцька та Львова  автотранспортом. Далі треба орієнтуватися на вже згадані села: Пляшеву, Острів та ще Митницю або Рідків.

Поле Берестецької битви

Поле Берестецької битви

 

navkolosvitu.net.ua


27.05.2015 653 0
Коментарі (0)

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

218
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2691 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1994
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5932 1
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

16714 17
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4097 1

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

529

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

900

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

862

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1942
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

174
23.06.2024

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини у травні 2024 року порівняно із квітнем цього року становила 0,3%, з початку року — 2,3%, в Україні — 0,6% та 2,0% відповідно.  

451
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

4338
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

189
21.06.2024

За новим календарем Різдво Івана Хрестителя християни відзначатимуть 24 червня. Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

667
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

1164
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

933
26.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22463
28.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

180
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

286
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

511
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

935