Національний заповідник « Поле Берестецької битви» (фото)

 

«Поле Берестецької битви» зламало геть усі стереотипні поняття про заповідники. Адже переважна більшість туристів звикли сприймати заповідні зони  виключно як природоохоронні, а тут – охороняють історію, дух, істину, за яку декілька сторіч тому склав голови козацько-патріотичний цвіт України.

Поле Берестецької битви

Унікальність заповідника

Ось у чому унікальність заповідника – тут бережуть історію, яку протягом століть намагаються спотворити недруги. Правдива історія – не зубр, не усурійський тигр, проте, її треба охороняти не менш прискіпливо, бо щезне. А без неї – ніяк. Так, він не схожий на інші, хоч має на своїй території чимало мальовничих пейзажів та багато історичних споруд. Основа-основ «Поля» – аура незламності та непокори, яка панує над цією місциною з того самого періоду –  з літа 1651 року, коли боронити свою землю від шляхти вийшли  усі, хто міг тримати в руках зброю та бачив сенс у визвольній боротьбі. А це були не лише військові тих часів, козаки, але й звичайнісінькі селяни. 30 000 з них не повернулося додому. Майже всі.

Архітектурний ансамбль

Заповідник  «Поле Берестецької битви» був створений у 1991 році на основі вже існуючого музею «Козацькі могили». Згодом він набув статусів  державного (1998 р.) та Національного (2008 р.).

Архітектурна цінність заповідника полягає у наявності на його території  пам’ятки дерев’яного зодчества Михайлівської церкви та оригінального триярусного Свято-Георгіївського храму, аналогів якому немає ніде у світі.

Поле Берестецької битви

Михайлівська – то та сама,що в ній напередодні битви вимовляв щиру молитву  Богдан Хмельницький, котрий і підняв народ на визвольну боротьбу. Але   чомусь не допомогла молитва…  А церкву, яка до 1912 року знаходилася в абсолютно іншому місці, перевезли сюди, на поле битви, й склали знову, надавши точного первісного вигляду.

Другий цінний архітектурно-історичній пам’ятник побудований у стилі українського бароко й містить у собі аж три храми: перший – храм святої Параскеви,  другий – святого Георгія Переможця, третій – великомучеників Бориса та Гліба.

Споруда  вражає своєю величчю та унікальним оздобленням: картини, ікони, фрески  на її стінах створені знаними українськими митцями – Їжакевичем, Корецьким, Пилипчуком.

Тут все нагадує про ту велику битву, у якій Україна , не перемігши, довела свою здатність до боротьби та прагнення до свободи. У колишніх монастирських келіях розташувалася музейна експозиція, яку постійно поповнюють нові експонати – козацькі та шляхетські артефакти, бойові чи побутові, їх до цього часу знаходять в околицях поля битви.

Поле Берестецької битви

З чого все починалося

Якщо мова вже зайшла про знахідки, то було б гріх не згадати про найперші з них, ті, завдяки котрим, власне, й виник музей.  Влітку 1908 року один із жителів сусідніх сіл, обробляючи свій лан, знайшов  не багато, не мало – 16 козацьких шабель та 32 мушкети (їх і тепер можна побачити  серед експозиції).

Далі був збір коштів, побудова Георгіївського храму та підземного шляху між двома церквами й саркофагу, де покояться останки захисників.

Проте, незважаючи на унікальність території та споруд, кожна нова влада, що приходила на цю землю, нехтувала пам’ятками та зневажала їх, перетворюючи храми то на конюшню, то на кролеферму.

Стабільність у музеї настала у 60-х роках минулого століття, коли йому був повернутий статус історичного пам’ятника.

Поле Берестецької битви

«Де ж теє містечко, Берестечко»? Географія, маршрут

На час події, битви з шляхтою,  на території сучасної Рівненської області існувало таке село – Берестечко, ключовий населений пункт. І хоча в сучасних маршрутниках  у зв’язку із заповідником все більше згадують Пляшеву, Острів та Солонів, історичне село нікуди не поділося, просто транспортне сполучення з ним не дуже зручне для туристів.

Отже, щоб добратися до «Поля Берестецької битви» – найближче до  Радивилова ( райцентру) з Рівного, Луцька та Львова  автотранспортом. Далі треба орієнтуватися на вже згадані села: Пляшеву, Острів та ще Митницю або Рідків.

Поле Берестецької битви

Поле Берестецької битви

 

navkolosvitu.net.ua


27.05.2015 698 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1363
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1042
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2060
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3545
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1335
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1320

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1671

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

487

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1129

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1294
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

348
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24248
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

400
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

607
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1500
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

3274
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

586
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1493 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

607
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

522