Нація без історії?

Дожилися! Нещодавно Міністерство освіти, науки молоді і спорту України викреслило з програми зовнішнього незалежного оцінювання знань школярів не лише імена Степана Бандери, Романа Шухевича, але й низки дисидентів-шістдесятників.

З розділу "Україна у 1929-1938 роках" зникли згадки про лідерів Організації українських націоналістів Степана Бандеру і Романа Шухевича, а також ідеолога українського націоналізму Дмитра Донцова.

Розділ, що називався в програмі 2012 року "Україна в боротьбі за збереження державної незалежності", перейменований в "Український державотворчий процес".

З нього виключені згадки про таких політичних діячів Української народної республіки, як Кость Левицький, Дмитро Вітовський, Юрій Тютюнник, а також про економіста Михайла Волобуєва, який виступав за економічну незалежність України від СРСР.

Замість цього були додані пункти про радянських воєначальників та партійних активістів.

Так, цього року на ЗНО школярів чекають питання про подвиги червоного командира часів Громадянської війни Миколи Щорса, діяльності першого секретаря ЦК Компартії України Георгія П'ятакова і голови президії Центрального виконавчого комітету СРСР від УРСР Григорія Петровського.

З розділу про розвиток України в період 1945-початку 1950-х років вилучено згадки про десталінізацію і припинення репресій.

Замість цього додалися прізвища першого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова, професора Бориса Патона і авіаконструктора Олега Антонова.

Міністерство освіти також виключило з програми питання про діяльність дисидентів і шістдесятників, зокрема письменника і політв'язня Євгена Сверстюка, художниці Алли Горської, літературознавця Івана Дзюби, поета Івана Світличного.

Сумно… людей, що поклали свої долі на вівтар Незалежності нам просто пропонують забути. Сьогодні цих персоналій, а завтра що? Може і саму Незалежність нам запропонують забути. “Тихо” поміняють кілька розділів у новітній історії України – і все! Не було Незалежності: Союз розпався, утворилося щось інше, тільки не Україна. Щось свого часу зробили із Переяславським договором Хмельницького – просто замінили березневими статтями. А пункти то там були інші.

І історія інша, і концепція державності інша. Вірніше її відсутність – державність України ніхто не визнавав, тільки міфами про “возз’єднання” нас кормили і кормлять не одне століття.

І сама концепція “русского міра” якраз і базується на міфі про братні народи: Росія без України – азіатська країна, Україна робить Росію імперією. Тому “прив’язаність” України до Росії – життєвонеобіхдно для нашої північної сусідки. Звідси і великий інтерес до наших з Вами справ.

А яку реакцію на ці події продемонстрували “сильні світу цього” всередині країни? Дуже неоднозначну. Ця тема і далі поглиблює розкол в українському суспільстві.

В опозиції встигли заявити, що теперішня українська влада просуває у суспільство ідею “русского міра”. Та й усе. На цьому все затихло. Жодних конкретних кроків не видно.

А от у Партії регіонів стверджують, що таким чином реалізували резолюцію Ради Європи щодо неможливості героїзації фашистів та їхніх поплічників. Водночас, експерти відзначають, що рішення європейських інституцій ніколи не стосувалися заборони на імена Бандери та Шухевича в підручниках з історії і, тим паче, українських дисидентів. 

Хоча Вадим Колесніченко, який начебто озвучив позицію влади, і не уточнив, що згадана резолюція Європейського Парламенту засуджувала лише посмертне нагородження Президентом Віктором Ющенком Степана Бандери званням “Герой України”, і крім того, пропонувала провести “серію міжнародних наукових конференцій з метою встановлення історичної правди і розробки рекомендацій щодо спільної оцінки країнами-членами Ради Європи діяльності ОУН-УПА у Другій світовій війні”. Утім, конференцій так і не провели.

Складається таке враження, що здійснюється курс на перетворення сучасної України в Українську Радянську Соціалістичну Республіку. А величну історію України перетворюють в історію Української РСР. Відповідно, з цієї історії вилучаються усі особи, які боролися проти радянської влади.

Взагалі, дисидентський рух – це громадсько-політичний рух, який включав широке коло політичних сил, що виступали за здобуття Україною державності, розбудови в республіці національної, демократичної держави, ставив за мету максимально сприяти процесу національного і духовного відродження українського народу.

Тому викреслити з історії дисидентів означає, що національно-визвольного руху не було, а українські державотворчі процеси того часу були виключно у радянському контексті. Як писав Петро Шелест, “Україно наша радянська”, але чи хочемо ми цього у третьому тисячолітті?

 


26.01.2013 Марія Лутчин 2058 12
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1594
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269