Одесити часто кажуть, що в їхньому місті треба провести щонайменше три дні, аби побачити головні туристичні принади. Хоча у тих, хто опинився в Одесі на короткий період, а саме — на один день, все ж є нагода відвідати і побачити основні цікавинки «перлини біля моря».
Прикарпатці звикли розглядати Одесу тільки як варіант для літнього відпочинку на морі. Більшість з тих, хто бував в Південній Пальмірі в теплу пору року, очевидно, й не знають, що місто, з туристичного погляду, має не менше цікавинок, аніж розпіарений Львів.
Провести вихідні біля моря і подивитися на визначні пам'ятки не складно, адже з Івано-Франківська, до прикладу, потягом, дістатися до Одеси можна всього за ніч. Щоправда, потрібно завчасно подбати про залізничний квиток в обидва боки. Адже з наближенням сезону відпусток придбати його доволі проблематично. Варіантів насправді тільки два: потяг 136Л «Чернівці — Білгород-Дністровський» (відправлення з Івано-Франківська – 18:24, прибуття в Одесу – 10:02; плацкарт – 121 грн., купе – 204 грн.) та — потяг № 026Л «Яремче – Одеса» (відправлення з Івано-Франківська – 20:22, прибуття в Одесу – 11:15; плацкарт — 121, купе – 209 грн., люкс – 481 грн.). Для порівняння, якщо добиратися до Одеси автобусом, вартість квитка становитиме від 550 грн. А поїздка на машині через популярний сервіс Blablacar обійдеться в межах 600-700 грн.
Окрім того, слід знайти номер або кімнату для ночівлі. Для цього раджу скористатися всесвітньо популярним сервісом Booking. При нагоді можна ще й потрапити на акції. Як от пощастило нам, адже за добу перебування в готелі «Вінтаж», який знаходиться в центральній частині міста (10 хвилин від вокзалу, 15 хвилин від Дерибасівської і 1,6 км від Потьомкінських сходів), довелося заплатити усього 960 грн., включно із безкоштовним сніданком (зазвичай номер там вартує від 1225 грн.). Нині середня ціна за двомісний номер в готелях складає в межах від 900 до 1300 грн. Натомість, 1-кімнатна квартира обійдеться від 350 грн., а місце в хостелі – від 150 грн. Втім, особливо з комфортом радимо не бавитися, адже все, що вам потрібно, – це переночувати 6-8 годин, якщо, звичайно, ви налаштовані більше побачити, аніж провести в ліжку.
Ну ось і все, можна вирушати на прогулянку колоритним містом. Що ж цікавого подивитися за один день туристу, щоб познайомитися з Одесою ближче? Ми підготували оптимальний, на наш погляд, маршрут. Головне – мати зручне взуття та озброїтися картою міста. Зрозуміло, є варіант з «гідами» на електромобілях, та по-справжньому дізнатися про Одесу, можна тільки склавши собі піший маршрут.
Розпочнемо наш шлях у бік моря від залізничного вокзалу (Привокзальна площа). Для цього нам спершу доведеться подолати спокусу, якою є відомий ринок «Привоз». Якщо таки спокуситеся – вважайте, що день втрачений. Адже ні на що інше, окрім покупок, часу не залишиться. Отже, тримаємо курс до вулиці Дерибасівської. Враховуючи, що система вулиць в центральній частині міста має розгалуження у вигляді кварталів, до пішохідної частини Одеси ведуть одночасно чотири вулиці (Пушкінська, Ришельєвська, Катеринівська, Преображенська), а також один проспект (Олександрівський). Крокуючи будь-якою з цих доріг, можна помітити затишні тротуари, ексклюзивні ліхтарі-вказівники, дивовижну архітектуру будинків, багато великих дерев незвичних порід, а також безліч кафе та оригінальні рекламні тумби і кіоски.
І ось нарешті потрапляємо на Дерибасівську. Вона з’явилася у 1811 році, а нині там проходять найголовніші свята Одеси, як-то День міста чи відома «Гуморина». Одесити називають цю вулицю «душею міста». Зрештою, тут завжди багато молоді, вуличних музикантів і туристів. Назву вона отримала на честь Йосифа де Рібаса – адмірала, який командував захопленням Хаджибея і був першим градоначальником Хаджибея-Одеси. Тут же, неподалік, розташований Міський сад, оспіваний у творах класиків і сучасників. В саду, створеному братом того ж де Рібаса – Феліксом можна побачити дивовижні пам’ятники. Для прикладу, пам’ятник дванадцятому стільцю з повісті Ільфа і Петрова. Одесити пишаються тим, що в їхньому рідному місті народився геніальний співак і актор Леонід Утьосов, про що свідчить ще один пам’ятник Міського саду. А чи бачили ви коли-небудь фонтан, який ділиться з відвідувачами ароматами парфумів щогодини? У Міському саду є й таке диво! Цей фонтан відкрили на 210-річчя офіційного заснування міста Одеси – у 2004 році. Гуляючи по Дерибасівській, варто обов’язково навідатися в Пасаж – унікальну будівлю, зведену на межі ХІХ і ХХ століть. Зараз це – готель та торгові ряди з магазинами на нижньому поверсі. Цікавим є зовнішній декор готелю – скульптури на фасаді та у внутрішньому дворі.
Йдемо далі за маршрутом визначних пам'яток Одеси до Національного академічного театру опери та балету. Новий храм Мельпомени, відкритий в 1877 році, став одним з визначних пам'яток Причорномор'я. Театр виконаний у стилі венського «барокко» і, як кажуть гіди, зараз включений до списку незвичайних визначних пам'яток Cхідної Європи. Свого часу тут співали, танцювали і диригували такі корифеї мистецтва, як Шаляпін, Крушельницька, Дункан, Чайковський, Микола Римський-Корсаков, Рахманінов та інші. Йдемо далі – минаючи один з найстаріших в Україні музеїв – Архелогічний, до міськради – колишньої Старої біржі. Слухаємо гімн Перлини біля моря, який кожні півгодини грають куранти. Оглядаємо старовинну гармату, яка колись палила по місту з англійського фрегата «Тигр». До слова, іменитий корабель знайшов свій спокій на підступах до Одеси.
Виходимо на Приморський бульвар – це частина історичного центру Одеси. Саме тут археологи знайшли залишки грецьких поселень, датовані VI–V ст. до н.е., які накрили куполом, створивши своєрідний міні-музей. Бульвар – одне з найулюбленіших місць для відпочинку містян, що вражає своїм оформленням та подихом морської свіжості. На Приморському бульварі розташований унікальний для Одеси містобудівний ансамбль у стилі класицизму. Ці будівлі вражають навіть тих, кому доводилося на своєму віку бачити найкращі споруди світу.
А ось і основні символи Одеси – пам'ятник Арману Емманюелю Дю Плессі, герцогу де Рішел’є (в народі Дюку), одному з найулюбленіших одеситами управителів. І один із символів міста – Потьомкінські сходи. Вони не лише сполучають центральну частину міста з Морським вокзалом, але й створюють справжню оптичну ілюзію: підіймаючись нагору, ви з подивом зрозумієте, що знизу бачили зовсім не те, чим є сходи насправді. Про кількість сходинок ми, звісно, читачеві не скажемо: інтрига підрахунку – це своєрідний ритуал, який треба пройти самотужки. Але повідомимо, що довжина сходів сьогодні – 142 метри! Також можна проїхатись на фунікулері вздовж сходів (ціна – 3 грн.).
Відтак, ми потрапляємо в Одеський морський порт – це осередок життя і розвитку міста. В усі часи надії на процвітання Одеси покладалися тільки на нього. Сьогодні тут розташована пристань Морського вокзалу, куди направляються численні круїзні судна. Є тут і стоянка для яхт. Зазвичай там перебувають від 10 до 20 яхт, які можна роздивитися зблизька. Від морвокзалу регулярно відправляються невеликі теплоходи на екскурсію вздовж узбережжя Одеси (вартість – 100 грн.), і це чудова нагода роздивитися місто з моря. Біля Морвокзалу просто неба стоїть експозиція з понад 20 «адміралтейських» якорів, які підняли з морського дна, і величезна корабельна гармата XIX століття.
Повертаємось назад на Приморський бульвар, де шукаємо унікальну будівлю – Плоский будинок. Це пам’ятка архітектури початку ХІХ ст. у Воронцовському провулку біля Катерининської площі. Одесити дуже люблять пожартувати над гостями міста: вони обов’язково дочекаються вашого подиву на обличчі, повідомлять про «плоских людей», які тут нібито мешкають, а потім вибухнуть веселим сміхом. Бути в Одесі і не пройтися по найдовшому, хиткому і непередбачуваному мосту під назвою Тещин категорично не можна. Зазвичай туристи стрибають, розхитуючи міст, щоб зберегти у пам’яті неймовірне відчуття драйву. Зовсім поруч з Тещиним мостом знаходяться Воронцовський палац, де увечері танцюють танго, та Воронцовська колонада, що відкриває надзвичайний вид на Одеський порт.
Ну і звісно ж – на море. В Одесі море є всюди, окрім Центру (бо в центрі – порт). Найближче – пройти до парку Шевченка і спуститися сходами на пляж «Ланжерон». Від «Ланжерону» і на південь вздовж моря тягнеться 5-кілометрова Траса Здоров'я, з якої можна спуститись на безліч пляжів. Там їздять на велосипедах, бігають і просто прогулюються тисячі одеситів і гостей міста щодня. А ще це місце романтичних зустрічей ввечері. Закінчується Траса Здоров'я пляжем-районом «Аркадія». До слова, необов'язково йти пішки по трасі: можна сісти на трамвай і проїхати вздовж Французького бульвару та відчути колорит одеського транспорту (вартість проїзду: трамвай, тролейбус – 3 грн., маршрутка – 7 грн.). Зрештою, одесити завжди залюбки підкажуть вам, як дістатись до потрібного місця, на якій зупинці вийти та де повернути.
«Перлина біля моря», «Південна Пальміра», «Одеса-мама» – як її не називай, це одне з найколоритніших міст України. Зрозуміло, що в одному матеріалі неможливо описати усі визначні місця цього неймовірного міста. Але варто хоча б раз поїхати в Одесу і відвідати вищезгадані місця. Вдалої подорожі!
У матеріалі ціни вказані станом на травень, а у «високий» літній сезон вони традиційно зростають.