«На стрес людина завжди реагує тілом», — івано-франківський психіатр про симптоми ПТСР

фото: ілюстративне


Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це психічний розлад, який виникає внаслідок переживання однієї чи кількох подій, які ушкоджують психіку.

Про симптоми ПТСР журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

Зі слів фахівця, існує чотири основні кластери симптомів посттравматичного стресового розладу.

"Перший кластер — це інтрузія. Людина починає переживати всі симптоми «запалення» душі, і насамперед це виявляється в інтрузивних переживаннях.

Травматичні спогади постійно повертаються до людини, немов травматична подія досі не завершилася, і вона продовжує жити в тій ситуації. Хоча сама подія вже минула, внутрішній світ людини відчуває, що залишити її у минулому неможливо.

Другий кластер — це гіперактивність. У цьому стані людина стає збудливою, її пильність зростає, і вона стає настороженою до всього, що може нагадувати про пережиті травми.

У такому стані людина може навіть агресивно реагувати на те, що, на перший погляд, не пов'язане з її травматичним досвідом. Вона починає помічати натяки на події, які пережила, навіть там, де їх, здавалося б, немає". 

Третій кластер симптомів посттравматичного стресового розладу, каже психіатр, — це уникання. У цьому стані людина свідомо намагається уникати місць або предметів, які пов’язані з травматичними подіями.

"Існує відоме прислів’я: «Злочинець завжди повертається на місце злочину», тоді як травмований ніколи не повертається в місце травми.

Людина прагне виключити з власної «бухгалтерії життя» все, що нагадує про її травму, як уникають старого адресата, що зберіг у пам'яті надто болісні спогади.

Наприклад, якщо хтось отримав травму, носивши певний одяг, ця людина намагатиметься викинути його або ніколи більше не вдягати, адже кожна згадка про цей одяг немов знову відкриває рану, нагадуючи про пережиті події.

У випадку військового досвіду, люди часто бояться повернутися на лінію фронту, оскільки це пов’язано з відчуттям загрози, що вони знову можуть загинути.

Вони уникають і блокують всі можливі спогади, використовуючи всі доступні їм ресурси для захисту своєї душі від повторних травм".

Як додає психіатр, сучасне суспільство часто моралізує щодо людей, які намагаються самостійно діагностувати свій психічний стан як ПТСР.

"У цьому контексті я хотів би розповісти про один випадок. У мене був пацієнт, який приїхав з Німеччини, щоб служити артилеристом у Збройних Силах України.

Під час ворожого обстрілу міна впала поряд з ним та його побратимами. Вони врятувалися лише тому, що в момент небезпеки лягли в бліндаж покурити.

У той момент, коли їхня гармата вибухнула внаслідок прямого попадання, земля та інші предмети закидали їх. Один із навідників зник у цій ситуації, немов став частиною цього жаху.

Для цього хлопця будь-яка згадка про той момент стала справжнім страхом, який підіймався з глибин його пам’яті, як демон, що ніколи не втрачає своїх сил.

Тому люди в стані ПТСР часто розглядають уникання, як менше зло, щоб уберегтися від потенційної загрози повторного переживання травми, яку вони асоціюють з можливістю загибелі.

Важливо зрозуміти, що уникання є механізмом захисту, що дозволяє людині боротися з болем і страхом, і в цьому контексті ми маємо підтримувати одне одного, намагаючись зрозуміти, а не засуджувати". 

Четвертий кластер симптоматики ПТСР — це негативні думки та переживання. Людина, що зазнала травми, переживає глибоке відчуття втрати будь-якого зв'язку з чимось хорошим у цьому світі та всередині себе, каже Михайло Пустовойт.

"Це досвід безпорадності, коли вона відчуває покинутість і зрадженість з боку всього, у що раніше вірила. Водночас ця людина почувається зрадником своїх загиблих побратимів і втрачених ідеалів.

У цьому контексті втрачені не лише побратими, а й позитивні уявлення, образи і спогади, які формують наше сприйняття світу та самих себе.

Коли внутрішнього зв’язку з чимось хорошим не вдається віднайти, травма переживається як «потрапляння у пекло» — в суцільно поганий світ, від якого можна очікувати лише підступів і зради.

Перебування в такому світі є надзвичайно болісним, адже відчуття безвиході та безнадії сповнює життя глибоким страхом і самотністю. Щоб захиститися від цього жаху, людина часто ізолюється від «поганого світу людей», прагнучи втекти від зовнішніх загроз.

У багатьох випадках це може призвести до спроби припинити страждання шляхом суїциду, що є останнім кроком до звільнення від болю, який здається нездоланним.

Один солдат розповідав мені про те, як став свідком «картин апокаліпсиса», які, на його думку, були описані у Біблії. Він згадав, як ніколи не забуде, як у годуючих матерів у місті, під час постійних обстрілів, пропало молоко.

Вони виходили з підвалів з волаючими від голоду немовлятами і благали солдатів дістати їм коров’яче молоко, поки їхні діти не померли. «Саме так сказано в Біблії: “Війна і смерть забере материнське молоко, щоб життя більше не продовжилось...”».

Ця пітьма жорстокості та байдужості супротивника, як він стверджував, немов інфільтрувала його зсередини. Щоб захиститися, він «інкапсулювався» від цього жаху.

Тепер, переважну більшість часу, він взагалі нічого не відчуває, хіба що біль від цієї «емоційної пустки». Але час від часу перед його очима постають обличчя його вихованців — новобранців, які загинули під час виконання бойових завдань.

І тоді він відчуває, що це його провина, що він недостатньо підготував їх, недостатньо навчив воювати. Він відчував, немов як разом із цими молодими солдатами загинули їхні батьки і прабатьки, їх ненароджені діти і онуки.

Цілі родини пішли в небуття, і до цієї загибелі цілих родів відважних воїнів він «теж доклав свою руку». У нього виникло бажання відмовитися від спілкування з усіма: зі своїми побратимами та рідними, щоб «пітьма від нього не розповсюдилася на них».

Ця відчуженість наче стала його способом боротьби з власним болем, проте вона лише підкреслювала глибину його страждань та ізоляції".

Окремим кластером симптомів посттравматичного стресового розладу (ПТСР) є психосоматичні реакції, адже людина завжди реагує тілом. Коли вона переживає стрес, у неї підвищується кров'яний тиск і пришвидшується серцебиття.

Стресові ситуації запускають фізіологічні реакції захисту: імунна система починає працювати активніше, реагуючи на загрозу.

"Відбувається масивний викид адреналіну з наднирників, а згодом — вивільнення глюкокортикоїдів. Це може призводити до точкового враження слизової шлунково-кишкового тракту, що, своєю чергою, викликає різні проблеми зі здоров’ям.

Люди з ПТСР часто стикаються з раптовим загостренням своїх хронічних захворювань; можуть відкриватися виразки шлунка або починатися коліт. Взагалі, вони починають страждати від різних соматичних хвороб, адже емоційний стрес знаходить своє відображення у фізичному стані.

Не можна забувати й про порушення сну, які супроводжують посттравматичний стресовий розлад. Людина часто не може заснути, адже як тільки вона прибирає свідомий контроль над своїми переживаннями, у сні прориваються болісні спогади.

Сни можуть бути наповнені образами боїв, загиблих побратимів і безвихідними ситуаціями, які нагадують про екзистенційну небезпеку або глибоку втрату.

Уявіть собі солдатів, які йдуть у парі, відчуваючи момент братерства і підтримки. Раптово щось прилітає, і одного з них розриває на очах іншого. Це жахливе переживання перетворюється на важкий тягар для того, хто вижив, і тепер воно постійно переслідує його у снах.

Ці спогади, які повторюються, немов пастка, знову і знову повертають його до того моменту, коли він був безсилим щось змінити".

Більше читайте у матеріалі: «Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Вижив — винний": що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці 


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10822 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1322
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

676
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5818
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1586
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1442

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

517

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1330

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1158

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1059
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

407
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

499
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1439
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

481
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

748
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5793
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

520
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

373
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

692 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1138
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

995