На що пішли депутати заради грошей МВФ

 

Верховна Рада все-таки змогла продавити бюджетні законопроекти, які повинні дати зелене світло для отримання траншу МВФ

Вечірнє засідання, яке два рази переносилось на годину, все більше обростало емоціями. "Каменем спотикання" для нардепів став пенсійний законопроект, який передбачає скасування спецпенсій, і обмеження виплати пенсії працюючим пенсіонерам. 

За чотири години вмовлянь, криків, ультиматумів основа коаліції знайшла аргументи для депутатів-популістів, які відпрацьовували образ захисників простого народу.

З п’ятого разу Рада знайшла достатню кількість голосів для пенсійного закону. Причому попередні чотири рази голосів для повторного внесення законопроекту було з запасом, а на голосування не вистачало.

Серед найбільших соціально-популістично спрямованих фракцій ("Опозиційний блок" не рахуємо) все-таки здалася і проголосувала майже вся Радикальна партія Ляшка, "Батьківщина" так і не відступила від своїх електоральних гасел.

Еспресо.TV вирішили розібратися, як Рада змінила українське законодавство, щоб виконати новий бюджет і вгодити основному українському кредитору – МВФ.

 

Бюджет

Рада підтримала оновлений урядовий держбюджет-2015 (273 "за").

Парламент збільшив доходи бюджету-2015 на 22 млрд гривень (на 4,6%) до 498 млрд грн і видатки на 35 млрд (на 6,6%) до 563 млрд гривень.

Граничний обсяг дефіциту держбюджету встановлено на півні 76,3 млрд грн, що на 19,8% (або на 12 млрд 630,4 млн грн) більше суми, зазначеної у чинному бюджеті на 2015 рік.

Верховна Рада також затвердила прогноз зниження ВВП у 2015 на 5,5% та інфляцію на рівні 26,5%.

Але прогнозний обсяг номінального ВВП збільшено на 129,4 млрд гривень до 1 850,020 млрд, через зростання споживчих цін на 26,7% у 2014 році.

У змінах до держбюджету передбачене збільшення видатків на субсидії для компенсації збільшення тарифів на енергоносії на 12,5 млрд гривень, на 2,9 млрд гривень на допомогу переселенцям із зони АТО, а також виділення 300 млн гривень на компенсацію відсотків за кредитами аграріїв.

Підвищення ренти

Також у Верховній Раді прийняли (290 "за") урядовий законопроект про підвищення рентної плати за користування надрами держкомпанії "Укргазвидобування" та компанії "Укрнафта" з держчасткою 50% + 1 акція.

Документ передбачає збільшення ставки рентної плати за користування надрами при видобутку природного газу для потреб населення для покладів газу до 5 км з нинішніх 20% до 70%.

В уряді розраховують, що збільшення ренти дозволить отримати в бюджет близько 9 млрд. гривень.

Пенсії

Потім з п’ятої спроби Рада підтримала (238 за) зміни до пенсійного законодавства, правда з деякими змінами.

Зокрема, пенсії працюючим пенсіонерам будуть виплачувати у розмірі 85%, але не менше 1423 грн (в першій версії 949 грн) і ця норма діятиме тільки до 1 січня 2016 року.

Затверджено  поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок та збільшення страхового стажу для осіб, які мають право на пільгову пенсію та поетапне підвищення на 5 років страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за вислугу років.

Також законом визначено, що для обчислення пенсії застосовуватимуть середню заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки.

Спецпенсії нардепам, держслужбовцям, суддям та прокурорам все-таки скасували. Але уряд зобов’язався до 1 червня подати в Раду законопроект, що скасовує взагалі поняття спеціальних пенсій, а замість цього вводить єдине правило нарахування всіх пенсій. Якщо такий законопроект не буде прийнято, то із 1 червня спецпенсії просто буде автоматично скасовано.

Також парламент скасував пенсії працюючим депутатам, митникам і податківцям.

Пенсії військовим, інвалідам 1-3 групи, учасникам АТО, членам загиблих учасників бойових дій скорочуватися не будуть. Прем’єр Яценюк особливо наголосив, що підняття пенсійного віку із 60 до 65 років не відбувається і піднімається спецстаж для працівників шкідливих сфер.

"Нафтогаз"

Далі Верховна Рада прийняла за основу законопроект, який дає "Нафтогазу" більше інструментів для стягнення боргів з підприємства-боржників. Цим законопроектом НАКу надається право обмежувати газопостачання підприємствам-теплокомуненерго до рівня технологічної безпеки.

До таких заходів компанія зможе вдаватися у разі порушення умов оплати за поставлений газ та при перевищенні виділених лімітів газу.

Крім цього, пропонується зупинити з 1 липня 2015 року дію мораторію на виконавче провадження та примусове стягнення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Відповідальність банкірів

Також парламент законодавчо посилив відповідальність банкірів і пов'язаних з банками осіб. Змінами, зокрема, вводиться кримінальна відповідальність пов'язаних з банком осіб, керівника банку, контролера, іншого власника істотної частки в банку за вчинення дій, що призвели до неплатоспроможності банку.

Під кримінальну відповідальність такі особи потрапляють в тому випадку, якщо їхні дії завдали істотної матеріальної шкоди державі чи кредитору.

Як пояснив у своєму виступі лідер фракції БПП Юрій Луценко, ціна документу - 110 мільярдів гривень неповерненого рефінансування, яке було виділено банкам минулою владою.

Єдиний соціальний внесок

Нардепи спростили умови, за яких можна застосувати знижувальний коефіцієнт 0,4 до ставки єдиного соціального внеску. Раніше прийнята норма по зниженню ЄСВ не дала належного ефекту, бо бізнесу було майже неможливо виконати умови, які б дозволили їм платити менше податку. Очікується, що завдяки цьому "з тіні" вийде близько 20% заробітних плат.

Також раніше для зниження ЄСВ вимагали, щоб середній платіж податку с однієї особи після застосування понижуючого коефіцієнту складав не менше 700 грн. В новій версії цей платіж повинен бути не менше середнього платежу за 2014 рік.

Нардепи також скасували норму згідно якої, середня зарплата по підприємству повинна бути не менше 3-х мінімальних.

Додалась нова норма згідно якої, кількість застрахованих осіб на підприємстві не може перевищувати 200% в порівнянні з середнім показником за 2014 роком.

Сам понижуючий коефіцієнт розраховується як відношення середньої зарплати в 2014 році до зарплати на поточний місяць, при цьому, якщо отримане співвідношення менше 0,4, застосовується коефіцієнт 0,4.

Захист прав інвесторів

Також Рада в першому читанні підтримала законопроект про захист прав інвесторів.

Зокрема документом передбачається підвищити рівень захисту прав інвесторів через:

- запровадження похідного позову (право міноритарного акціонера подати позов в інтересах товариства про відшкодування збитків);

- впровадження відповідальності посадових осіб господарських товариств у випадку завдання шкоди товариству їхніми неправомірними діями;

- встановлення порядку визнання правочину, вчиненого посадовою особою, недійсним та повернення прибутку, отриманого за результатами такого правочину;

- надання права позивачу на отримання відшкодування від товариства своїх витрат у зв’язку з судовим розглядом справи за позовом до посадової особи товариства про відшкодування завданих товариству збитків – у межах фактично одержаних товариством сум;

- створення умов для переходу квазі-публічних акціонерних товариств у приватну форму;

- введення інституту "незалежних директорів", які будуть представляти інтереси міноритарних акціонерів у публічних акціонерних товариствах;

Соцдопомога малозабезпеченим сім'ям

І насамкінець Рада проголосувала за продовження доплати на кожну дитину, яка входить до складу малозабезпечених сімей віком до 13 та від 13 до 18 років, у розмірі 250 гривень та 500 гривень відповідно.

 

Віктор Кіщак


03.03.2015 438 0
Коментарі (0)

07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

480
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5047 3
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1633
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1656
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2803
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2450

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

390

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1597

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2333

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3076
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

146
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

696
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

860
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

443
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

642
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16107
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2995
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

188
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1115
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

970 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

772