На що готові франківці заради валюти

 

/data/blog/62713/fc043198b6fc19fac34e93f2acb79cf7.jpg

 

Хто б подумав, що у часи діяльності десятків різних банків з численними пропозиціями кредитів та депозитів настане день, коли долари майже зникнуть з ринку. Аби придбати нещасні 200 баксів, люди стають в чергу о другій ночі. Але навіть це не гарантує їм того, що омріяні долари вони таки куплять.

Досвітні черги

Минулої п’ятниці вдосвіта в Івано-Франківську біля відділення Ощадбанку на вул. Мазепи, 14 стояти за доларами було особливо складно. Адже саме в цю ніч випав перший сніг. До раптового зниження температури не всі, хто був у черзі, відповідно вдяглися та взулися. Відтак скаржилися на те, що стоять з мокрими ногами.

Називатися кореспонденту мешканці відмовлялися. У кожного своя причина, чому потрібні американські гроші, проте не кожному хочеться, аби про неї дізнався увесь світ. Відтак, стоячи під парасолями та ховаючи обличчя від камери, люди розповідали свої сумні історії.

«Я нині прийшла о пів на п’яту, а чоловік, що переді мною, ще швидше, – каже старша жіночка. – Приходять о четвертій, а може, й о третій. Бо я за рахунком у черзі п’ятнадцята. Але це ще не все, бо невідомо, чи мені дістануться гроші. Можна й не дочекатися».

«Вчора було тільки для шістьох, – доповнює її розповідь чоловік, який стоїть поруч. – В тому числі охоронець і працівниця банку. А з самої черги отримали гроші тільки четверо чоловік».

Люди кажуть, що в чергу полюбляють ставати якісь торговці з ринку. Їм долар потрібен для того, щоб закупити товар. Але біда в тому, що тільки один займає чергу вночі, а решта приходять уже вранці, коли банк відчиняється. Оскільки ринкові торговці згуртовані та стоять один за одним, то відпихають інших та отримують долари. А іншим людям "зелені" дістаються не завжди.

Та все одно люди стоять у черзі по вісім-дев’ять годин. І стоять не в найкращих умовах. Надворі зимно, а в приміщення не пускають, навіть якщо там хтось є. Чаю гарячого купити ніде, та й туалету нема. Простояти третину доби в таких умовах непросто. Але лишитися без доларів люди теж не можуть. Скаржаться, що вони в крайньому відчаї…

На ліки та кредити

Можна було б сказати: для чого тим людям долари? Інші живуть же якось, отримуючи зарплату і розраховуючись у магазинах гривнями, і нічого. Але ж ні. Деяким людям долари потрібні вкрай.

«Жінці треба на лікування, – розповідає чоловік із черги. – Вона вже прийняла 14 хіміотерпій. Тепер має їхати в Ізраїль на лікування. В мене он коліно хворе, теж треба ліки з-за кордону. А є люди, які взяли кредити у доларах і їм треба віддавати доларами. Ще є люди, яким треба поїхати до дітей за кордон. А на кордоні вимагають показати певний запас заощаджень».

Жіночка додає: «Уряд на онкохворих цьогоріч не виділив коштів взагалі. Тому люди змушені якось ліки діставати. От і просимо когось купити за кордоном. Чого тільки вартує пройтися нічним порожнім Франківськом, коли страшно і холодно! Зараз в мене ноги вже мокрі».

Жінка каже, що стояти їй дуже важко. Тому щоночі приносить з собою порожнє відро, перевертає його і сідає на нього. «Добре, що мала вчора відро, бо дуже нога боліла, напевне, на зміну погоди. В черзі була ще одна жіночка, то ми разом з нею сідали на відро. Трохи вона, а трохи я. Але найважче не це, найгірше те, що потім приходить наглий молодик і когось викидає з черги», – каже вона.

Трохи молодший чоловік розповідає, що має доларовий борг, тому змушений купувати долари, аби віддати борг у тій валюті, яку позичав. Ще один чоловік каже, що мав валютний депозит у «Надра-банку», але його відали гривнями. У національній валюті тримати заощадження він боїться, мовляв, надто нестійка ситуація. Хоче перевести гроші у долари, бо так безпечніше.

«На годиннику восьма ранку, а я стою з другої, – додає ще один чоловік. – І не знаю, чи дадуть. Вчора от не дали, тільки пояснили, що був неробочий день і не було аукціону. Взагалі, як на мене, вони дуже довго розраховують нас в касі. По 6-10 хвилин».

Чоловік прийшов сюди не сам, а з 63-річним батьком. Бо на двох буде не 200, а 400 доларів. Хоча чому саме 200 доларів продають в одні руки, люди не можуть збагнути. Чому, якщо вони мають гроші на 1000 доларів, їм не дозволяють їх придбати?

Без коментарів

В принципі, відповідь на це питання є в постанові правління Нацбанку України №540 від 28 серпня ц. р. «Про введення додаткових механізмів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України». Згідно з цим документом, банківські установи мають право продавати валюти до 3000 грн., а це і є тих самих 200 доларів.

Прояснити ситуацію в Івано-Франківську банкіри не хочуть. Телефонуючи в обласне управління Нацбанку, ми дізналися, що начебто долари є, але їх викуповують валютні спекулянти, аби підзаробити. Офіційно ж коментувати ситуацію в представництві Нацбанку відмовилися. Мовляв, хай коментує банк, де така ситуація виникла.

Але в Ощадбанку на коментарі теж не дуже охочі. У міському відділенні нас відправляють у обласне, а в обласному – в київське. Щоправда, поки ми говорили по телефону із заступником керуючого облвідділення Ощадбанку Олександрою Мороз, вона зауважила: «Ми хоч щось продаємо, а інші банки взагалі нічого». І це таки правда.

"Галицький кореспондент" також звернувся за коментарем у прес-службу Ощадбанку в Києві. Журналісти чекають на відповідь…

 

"Галицький кореспондент"


06.11.2014 1049 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2795
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20948
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1836
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1307 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2325
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3983

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

620

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2090

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

777

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1376
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

437
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

963
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24463
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

699
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

708
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

657
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

796
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8147
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

707 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

844
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2127 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

792