На Прикарпатті зсув ґрунту загрожує будинкам та газовій станції (ВІДЕО)

Жителі села Стримба Надвірнянської ТГ скаржаться на зсув ґрунту площею майже півтора гектара.

За повідомленням Державної служби з надзвичайних ситуацій, пласт землі зсунувся ще у квітні, проте, якщо будуть сильні опади, можливе і більше зміщення, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Поруч із небезпечною ділянкою розташовані вісім житлових будинків та будівлі газорозподільної підстанції.

Будинок Марії Гринішак розташований за 50 метрів від місця зсуву. Жінка каже, що вперше ґрунт почав зсуватися тут після паводку у 2008 році.

Тоді річка почала "забирати землю" поблизу берега. У 2010 році вода "забрала" половину саду. Того року жінка звернулася до сільської та районної рад. Комісія, яка оглядала місце зсуву, за словами Марії Гринішак, пообіцяла змінити русло річки. Проте роботи так і не провели. Після минулорічного паводка земля почала провалюватися знову. Цього року у квітні ґрунт почав зсуватися.

"Зробилася вже тріщина така, що я могла в неї провалитися. І від того часу не було ні дощів, ні нічого не було вже такого, просто земля собі пішла в провалля. Щораз більше і більше. І там черешні вже нахилилися, яблунька нахилилася, зробилося одне озеро, друге, третє, четверте з того часу. Чотири озера утворилися в мене у саду. Воно йде щораз ближче до хати", — говорить Марія Гринішак.

Причиною зсувів жінка вважає те, що русло місцевої річки Стримба не чистять. За словами старости села Стримба Любомира Дубіщака, сільська рада своїми силами як могла, розчищала русло.

"21 травня створили комісію. Вийшли фахівці, спеціалісти міської ради, голова. Залучили з Дністровського басейну спеціалістів. Написали акт. Направду сказати, Стримбівська сільська рада, коли ми ще були радою самостійною, ні зараз Надвірнянська ТГ, в яку увійшло дев'ять сіл, не можуть з місцевого бюджету виконати ті роботи", — пояснив Любомир Дубіщак.

Ймовірною причиною зсувів у Стримбі, розповідає завідувач сектора з питань цивільного захисту Надвірнянської міської ради Андрій Левицький, є поверхневі води.

"Пішло перенасичення ґрунтів. Ну, не знаємо, це ж треба геологічну розвідку, що під ґрунтами, аби дізнатися, на якій глибині знаходиться. Але, швидше усього, що це є поверхневі води, пішло десь перенасичення і земля "їде", — сказав Андрій Левицький.

Зараз у Надвірнянській територіальній громаді, до складу якої входить Стримба, після рішення комісії готують проєктно-кошторисну документацію.

"Першочергові заходи, які ми можемо здійснити, – це розчистити русло, щоб не утворювалися далі перекриття, загата, і щоб не відбулося підтоплення цієї протилежної частини берега. Тому зараз ми плануємо залучити техніку для того, щоб розчистити русло і, відповідно, таким чином ми зможемо локалізувати лише частинку проблеми", — розповів начальник управління житлово-комунального господарства та інфраструктури Надвірнянської міської ради Андрій Луцько.

Інший зсув ґрунту під час минулорічного паводка стався на вулиці Шевченка в Стримбі. Цієї вулицею, за словами Андрія Луцька, користуються не лише місцеві жителі, але й їздить транспорт ПАТ "Укрнафта". Дорога, як і міст на ній, перебувають на балансі підприємства, яке своїми силами відновило тут проїзд. Проте, каже чиновник, є ймовірність того, що ґрунт і тут може знову почати зсуватися.

Нагадаємо, повідомлення про зсув на провулку Шевченка надійшло до місцевої Служби порятунку 1 червня приблизно о 16-й годині.


Читайте також:

Провалля росте: у Калуші складуть перелік будинків в радіусі 250 метрів від місця просідання

Зсув ґрунту у селі на Франківщині: як вирішуватимуть проблему?


03.06.2021 1510
Коментарі ()

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

567
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6697
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14846 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1772
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1034
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6475

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

826

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1629

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1422

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1294
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

384
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

658
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

818
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

596
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1715
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

743
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1041
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34866 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

202
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

406
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

711
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

626