На Прикарпатті зсув ґрунту загрожує будинкам та газовій станції (ВІДЕО)

Жителі села Стримба Надвірнянської ТГ скаржаться на зсув ґрунту площею майже півтора гектара.

За повідомленням Державної служби з надзвичайних ситуацій, пласт землі зсунувся ще у квітні, проте, якщо будуть сильні опади, можливе і більше зміщення, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Поруч із небезпечною ділянкою розташовані вісім житлових будинків та будівлі газорозподільної підстанції.

Будинок Марії Гринішак розташований за 50 метрів від місця зсуву. Жінка каже, що вперше ґрунт почав зсуватися тут після паводку у 2008 році.

Тоді річка почала "забирати землю" поблизу берега. У 2010 році вода "забрала" половину саду. Того року жінка звернулася до сільської та районної рад. Комісія, яка оглядала місце зсуву, за словами Марії Гринішак, пообіцяла змінити русло річки. Проте роботи так і не провели. Після минулорічного паводка земля почала провалюватися знову. Цього року у квітні ґрунт почав зсуватися.

"Зробилася вже тріщина така, що я могла в неї провалитися. І від того часу не було ні дощів, ні нічого не було вже такого, просто земля собі пішла в провалля. Щораз більше і більше. І там черешні вже нахилилися, яблунька нахилилася, зробилося одне озеро, друге, третє, четверте з того часу. Чотири озера утворилися в мене у саду. Воно йде щораз ближче до хати", — говорить Марія Гринішак.

Причиною зсувів жінка вважає те, що русло місцевої річки Стримба не чистять. За словами старости села Стримба Любомира Дубіщака, сільська рада своїми силами як могла, розчищала русло.

"21 травня створили комісію. Вийшли фахівці, спеціалісти міської ради, голова. Залучили з Дністровського басейну спеціалістів. Написали акт. Направду сказати, Стримбівська сільська рада, коли ми ще були радою самостійною, ні зараз Надвірнянська ТГ, в яку увійшло дев'ять сіл, не можуть з місцевого бюджету виконати ті роботи", — пояснив Любомир Дубіщак.

Ймовірною причиною зсувів у Стримбі, розповідає завідувач сектора з питань цивільного захисту Надвірнянської міської ради Андрій Левицький, є поверхневі води.

"Пішло перенасичення ґрунтів. Ну, не знаємо, це ж треба геологічну розвідку, що під ґрунтами, аби дізнатися, на якій глибині знаходиться. Але, швидше усього, що це є поверхневі води, пішло десь перенасичення і земля "їде", — сказав Андрій Левицький.

Зараз у Надвірнянській територіальній громаді, до складу якої входить Стримба, після рішення комісії готують проєктно-кошторисну документацію.

"Першочергові заходи, які ми можемо здійснити, – це розчистити русло, щоб не утворювалися далі перекриття, загата, і щоб не відбулося підтоплення цієї протилежної частини берега. Тому зараз ми плануємо залучити техніку для того, щоб розчистити русло і, відповідно, таким чином ми зможемо локалізувати лише частинку проблеми", — розповів начальник управління житлово-комунального господарства та інфраструктури Надвірнянської міської ради Андрій Луцько.

Інший зсув ґрунту під час минулорічного паводка стався на вулиці Шевченка в Стримбі. Цієї вулицею, за словами Андрія Луцька, користуються не лише місцеві жителі, але й їздить транспорт ПАТ "Укрнафта". Дорога, як і міст на ній, перебувають на балансі підприємства, яке своїми силами відновило тут проїзд. Проте, каже чиновник, є ймовірність того, що ґрунт і тут може знову почати зсуватися.

Нагадаємо, повідомлення про зсув на провулку Шевченка надійшло до місцевої Служби порятунку 1 червня приблизно о 16-й годині.


Читайте також:

Провалля росте: у Калуші складуть перелік будинків в радіусі 250 метрів від місця просідання

Зсув ґрунту у селі на Франківщині: як вирішуватимуть проблему?


03.06.2021 1528
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1263
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1015
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2022
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3503
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1304
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1290

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1587

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

459

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1102

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1267
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24227
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

475
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2636
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

556
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1467
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

649
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15343
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

455
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

501
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1312 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

591
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

500