З початку 2011 року підрозділом державного нагляду ДП«Івано-Франківськстандартметрологія» здійснено 45 контрольних заходів за дотриманням стандартів, норм і правил при виробництві і реалізації харчової та промислової продукції підприємствами області.
Порушення вимог цих стандартів виявлено у 37 випадках, що становить 82,2% від загальної кількості перевірених підприємств. З метою недопущення на споживчий ринок неякісної та небезпечної продукції контрольними заходами перевірено харчову (ковбасні, кондитерські та хлібобулочні вироби, молочні продукти, цукор, олію соняшникову, комбікорма для свиней, пиво ) та промислову (іграшки дитячі, меблі, двері, металопластикові вікна, синтепон, піротехнічні вироби, газ природний) продукцію вартістю 768,6 тис.грн.
За невідповідність вимогам нормативної документації забраковано продукції вартістю понад 20 тис.грн.
Серед основних видів порушень, які допускаються підприємствами при виробництві харчової продукції, є невідповідність готової продукції нормам по фізико-хімічних та органолептичних показниках.
Зокрема, при перевірці ковбасних виробів одного з потужних виробників області встановлено невідповідність партій ковбас напівкопчених «Дрогобицької» та «Львівської» вищого сорту вимогам ДСТУ 4435:2005 по органолептичних показниках, а саме вмісту шматочків курячого м’яса замість свинини нежирної, та замість жирної і напівжирної свинини – шматочків сала.
Також, перевіркою встановлено, що підприємством здійснюється виробництво ковбас традиційного асортименту, зокрема ковбаси напівкопченої «Дрогобицька» особлива вищого сорту і ковбаси напівкопченої «Львівська» вищого сорту не на відповідність ДСТУ, а згідно вимог власних технічних умов підприємства, що призводить до обману споживачів та порушення вимог нормативних документів і Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів». Виявлено порушення і у якості такого широковживаного продукту як плавлений сир.
Зокрема, при перевірці сиру плавленого пастоподібного «Янтар» жирністю 60% , фасованого в полістиролові стаканчики масою 100г, встановлена його невідповідність вимогам ДСТУ 4635:2006 «Сири плавлені. Загальні технічні умови» за фактичною наявністю 15,2% рослинного жиру, наявність якого у складі цього продукту взагалі грубо суперечить вимогам нормативних документів. За вищезгадане грубе порушення підприємству видано припис про заборону реалізації продукції та усунення виявлених недоліків, накладено штраф у розмірі 25% вартості реалізованої партії продукції.
Виробниками промислової продукції не дотримуються вимоги нормативної документації щодо геометричних розмірів, зокрема дверей та металопластикових вікон, порушується періодичність, або взагалі не проводяться випробування готової продукції. Питання дотримання термінів реалізації та споживання є актуальним не тільки для харчової, а й деяких різновидів промислової продукції. Зокрема, під час перевірки виробництва піротехнічних виробів встановлено факт реалізації піротехнічних побутових хлопавок «Конфеті», гарантійний термін зберігання яких закінчився ще у 2006 році.
Окремою проблемою можна виділити недотримання виробниками як харчової, так і промислової продукції, вимог нормативної документації щодо маркування та порушення прав споживачів на повну та вичерпну інформацію щодо складу і походження продукції.
За результатами здійснених з початку 2011 року контрольних заходів за дотриманням стандартів, норм і правил видано 37 приписів про усунення порушень та 31 припис про заборону реалізації усієї продукції певного найменування, застосовано 23 штрафні санкції за випуск і реалізацію продукції, що не відповідала вимогам нормативної документації, на суму 19,325 тис.грн.
За порушення чинного законодавства у галузі стандартизації, випуск та реалізацію неякісної продукції складено 32 протоколи про адміністративні правопорушення та накладено понад 6 тис.грн штрафів на посадових осіб.
Державним метрологічним наглядом охоплено здійснення торгівельно-комерційних операцій, забезпечення захисту життя та здоров’я громадян, контроль за станом навколишнього середовища та безпеки умов праці, облік електроенергії.
Серед найпоширеніших порушень метрологічних норм і правил - незабезпеченість в повному обсязі нормативними та методичними документами в галузі метрології та метрологічної діяльності, використання непридатних засобів вимірювальної техніки, відсутність погоджених переліків засобів вимірювальної техніки, які перебувають в експлуатації та підлягають повірці.