З 3 по 4 червня на Ватряному полі в селі Рівня Рожнятівського району вже вдруге відбувся VІ Прикарпатський фольклорно-етнографічний фестиваль лемківської культури «Кличе Зелена неділя» або «Лемківська ватра».
Він розпочався з урочистої ходи колективів-учасників та гостей, які завітали сюди ледь не з усіх куточків України та світу. Зокрема, прибули Лемки із сусідньої Польщі, Литви, Словаччини та США. Загалом назбиралося понад 40 фольклорних гуртів, окремі з яких мають більш ніж 50-річну історію. Тільки за попередніми підрахунками у святі взяли участь від 10 до 12 тисяч людей.
За словами голови регіонального лемківського товариства «Бескидське земляцтво» Юрія Марканича, ініціатора лемківського фестивалю, кожного року все більше лемків збирається, не зважаючи на вік, люди приїжджають з-за кордону, щоб бачитися, спілкуватися та популяризувати свою культуру.
Своєрідною фішкою цьогорічного фестивалю було запалення найбільшої ватри в Україні. Вогонь-символ воз'єднання був ініційований самою лемківською громадою. Експерти в числі Віктора Возняка (директора телерадіокомпанії «Твоє радіо»), Анатолія Диріва (голова Рожнятівської районної ради) та Ганни Крисюк (представник національного проекту «Книга рекордів України»), провівши детальні виміри, зафіксували новий рекорд України у номінації «розпалення найбільшої варти». З чим і привітали лемківську громаду.
Як відзначила Ганна Крисюк, популяризація стародавніх лемківських звичаїв повинна зберігатися й надалі для того, щоб молоді лемки знали історію своїх дідів та прадідів. І цей рекорд, який зафіксовано національним проектом «Книга рекордів України» є твердження того, що ця ватра, цей символ возз’єднання, є, була і буде.
Окрім Мистецької програми, що складалася з майстер-класів, конкурсів на знання лемківських традицій, кращого виконання лемківської пісні і танцю, спортивних і дитячих забав, всі бажаючі могли постріляти з лука. Також протягом двох днів гості та учасники фестивалю мали змогу покуштувати страви ідентичної лемківської кухні. У двох величезних казанках готувалися за стародавніми рецептами каша. Як жартома підбили підсумки організатори, тільки в неділю було з’їдено 1 тонну шашлику.
Цьогоріч спонсорів фестивалю назбиралося багато, а генеральним виступив туристичний комплекс «Буковель», директор якого Олександр Шевченко передав вітання учасникам та гостям свята, побажав міцного здоров’я та єдності, бо саме в єдності їхня сила.
Насамкінець гостинні лемки пообіцяли зустрітися уже через рік громадою не менше 15000 чоловік.
Довідково:
Західна етнографічна гілка українців, лемки, споконвіку проживали по обох схилах Карпат. Гори поділяють Лемківщину на 2 частини, що розміщені на території трьох держав: Польщі-48%, Словаччини-41%, України -11%.
Самоназва лемків –русини, руснаки. Так називали їх до кінця 19 ст. Досі вважають себе русинами мешканці західної частини Закарпаття, Пряшівщини (Словаччина) та Воєводини (Сербія).
Впродовж 1944-1946рр. на підставі Угоди між урядом УРСР і Польським комітетом національного відродження про евакуацію українського населення з території Польщі до УРСР і польських громадян з території УРСР до Польщі, на схід, в усі області України було депортовано 483 808 осіб.
Тисячі депортованих у 1946-1947 рр. повернулись в Галичину, ближче до Карпат. На Прикарпатті, зокрема, осіли понад 35 тисяч осіб. Ті, що залишились на Закерзонні -140 577 осіб, під час сумнозвісної акції «Вісла» (12 квітня-12 серпня 1947 року) були депортовані на захід – колишні німецькі території, що відійшли до Польщі. Частина із них повернулась на прабатьківські землі під час так званої «Хрущовської відлиги».
Перший фестиваль лемківської культури «Плаче і кличе Зелена неділя» відбувся 11 червня 2006 року в с. Копанки Калуського району;
другий - «Галицька лемківська ватра» - 27 травня 2007 року у м. Галичі;
третій – «Культура Пограниччя» - проходив на теренах Польщі, повіту Ліско, 17-18 серпня у м. Балигород;
четвертий - також відбувся у Польщі 18-19 серпня у м. Тісна повіту Ліско;
п'ятий - проходив 12-13 червня у с. Рівня Рожнятівського р-ну.